28 °

max 36 ° / min 22 °

Srijeda

02.07.

36° / 22°

Četvrtak

03.07.

37° / 22°

Petak

04.07.

38° / 23°

Subota

05.07.

39° / 23°

Nedjelja

06.07.

38° / 24°

Ponedjeljak

07.07.

38° / 24°

Utorak

08.07.

37° / 23°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Njemačka dobila novog kancelara: Što može da očekuje Fridrih Merc i njegovi saradnici?

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Njemačka dobila novog kancelara: Što može da očekuje Fridrih Merc i njegovi saradnici?

Izvor: DW

Autor: Antena M

  • Viber

U Kancleramt je stigao Fridrih Merc. Ali, koaliciju Demohrišćana i Socijaldemokrata očekuju brojni izazovi – od recesije, preko budžeta, pa sve do Trampa i Putina.

Novi kancelar Fridrih Merc je prvi u istoriji koji nije prošao već u prvom krugu glasanja u Bundestagu, jer neki poslanici vladajuće koalicije nijesu glasali za njega. Međutim, izabran je u drugom krugu, što će otežati početak nove koalicije koja nema vremena za gubljenje, prenosi DW.

Nova vlada je već na početku insistirala da naglasi razliku u odnosu na raniju semafor-koaliciju, koju su pod Olafom Šolcom činile Socijaldemokrate, Zeleni i Liberali.

„Zaokret koji mnogi građani priželjkuju već je zacrtan u ovom dokumentu“, rekao je lider bavarskih hrišćanskih socijalista (CSU) Markus Zeder prilikom potpisivanja koalicionog sporazuma sa sestrinskim Demohrišćanima (CDU) i Socijaldemokratama.
 
Pored navedenog, „jačanje privrede, ograničavanje ilegalne migracije, ponovno dovesti Nemačku u red i dati joj novi zamah", dodao je Zeder, inače bavarski premijer. Kako je rekao, to mora da se sprovede „punom parom".

SPD: pomjeranje iz prvog u drugi red
 
Kod Socijaldemokrata (SPD) se jedva osjeća volja da se temeljno promijeni sve ono za šta je ta stranka bila odgovorna tokom protekle tri i po godine kao kancelarska stranka.
 
Članovi SPD-a, posebno se protive previše drastičnim rezovima u oblasti socijalne politike.

Kancelarski kabinet sada ponovo preuzima CDU, njen lider Fridrih Merc postaje šef vlade, a lider SPD-a Lars Klingbajl postaje vicekancelar i savezni ministar finansija.

Ukupno će postojati 17 ministarstava. Po sedam će voditi CDU i SPD, a tri CSU. Pritom upada u oči: CDU je za ministre birao uglavnom pravnike, dok SPD šalje znatno više žena nego muškaraca.

Najveći protivnik je AfD

Unija CDI i CSU, te SPD čine savez iz nužde – rođen iz rezultata izbora koji nisu omogućili nijednu drugu većinu bez učešća Alternative za Nemačku (AfD).

Tokom koalicionih pregovora strane su se, međutim, zbližile, naglasio je Fridrih Merc prilikom potpisivanja sporazuma.

Jedan od ključnih ciljeva je sprečiti dalje jačanje AfD, koju je Služba za zaštitu ustava ocenila kao „provereno desnoekstremnu".

Pri tom je reč pre svega o temama koje su tu stranku „učinile velikom“, rekao je budući savezni ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Dobrint (CSU) u jednom televizijskom nastupu. AfD mora da se „prevaziđe dobrom i uspešnom vladinom politikom", naglasio je Dobrint, i time se indirektno izjasnio protiv ideja koje se sve češće čuju u javnosti da bi trebalo pokrenuti sudski postupak za zabranu stranke.

Postojaće više graničnih kontrola i deportacija 

Unija se prvenstveno oslanja na pooštravanje migracione politike. Od srijede (7. maj) predviđene su strožije kontrole na svim njemačkim granicama i vraćanje osoba bez dokumenata.

„Zadatak policije je da osigura da ne dođe do ilegalnih prelazaka u Nemačku, i to je ono što je sada još snažnije nego dosad postavljeno kao zadatak za granične službe“, rekao je Dobrint.

Uz oko 11.000 saveznih policajaca biće angažovano još nekoliko hiljada dodatnih službenika, uključujući i one za vazdušni nadzor granica. Cilj je lakše otkrivanje krijumčara ljudima i brža reakcija na promjene njihovih ruta.

Više njemačkih saveznih pokrajina podržava ove planove, među njima Brandenburg, Saksonija i Bavarska, koje se graniče sa Poljskom, Češkom i Austrijom.

No, iz susjednih zemalja odmah su stigle kritike. Dobrint smiruje: „Svi razgovori koje sam vodio proteklih dana pokazuju jasno razumijevanje za novi njemački stav u vezi s ilegalnom migracijom, i većina kaže da je i bilo krajnje vreme."

Njemačka bez saveznog budžeta

Na unutrašnjopolitičkom planu, lider SPD-a Lars Klingbajl odmah mora da prione na posao. Kao ministar finansija ima dužnost da što prije predstavi savezni budžet za tekuću godinu.

Na tom zadatku prethodna vlada je propala u novembru 2024. i raspala se. Već kasni i nacrt budžeta za 2026. godinu.

Poseban fond od 500 milijardi evra za investicije – finansiran iz zaduženja – trebalo bi da Uniji i SPD-u olakša upravljanje državom. Sada će, prema riječima Klingbajla, započeti „najveća modernizacija u posljednjim decenijama“.

„Za škole, za željeznicu, za bezbjednost, za brzi internet, za zaštitu klime, energiju, mobilnost, za dodatni stambeni prostor."

Previše penzionera, premalo stručne radne snage

U narednom periodu, vlada će morati znatno da štedi. Dodatna zaduženja mogu se koristiti samo za investicije, a ne za socijalna davanja. No upravo ta stavka sve brže raste, prije svega zbog demografskih promjena u Njemačkoj.

Njemci su sve stariji i žive sve duže. Reforma penzionog sistema je hitno potrebna, ali SPD insistira na očuvanju stabilnosti penzija. Trenutno svaki četvrti evro iz saveznog budžeta ide kao subvencija u penzione fondove.

Što je stanovništvo starije, to su veći troškovi za zdravstvene ustanove i ustanove za njegu. Zapravo, to su samo neka od pitanja kojima će novi ministar finansija Klingbajl biti u obavezi da se bavi.

Upravo kod finansiranja socijalnih rashoda mnogo će zavisiti od toga kako će se razvijati privreda u Njemačkoj. A izgledi su trenutno loši – zemlja je već treću godinu zaredom u recesiji.

Stoga najveći prioritet ima jačanje privrede, naglašava Klingbajl. „Blagostanje se mora zaraditi i zbog toga je ovaj koalicioni sporazum jasan znak za jačanje industrije, jasan znak da želimo da privučemo industrije budućnosti u Njemačku i jasan znak da se oslanjamo na Made in Germany."

Tramp, Putin, migracije – veliki globalni izazovi

Spoljno-političke okolnosti su ono što povezuje raniju s ovom novom vladom. Izazovi su ogromni.

Nakon promjene kursa američkog predsjednika Donalda Trampa i pretnji iz Rusije, Njemačka mora ponovo da definiše svoju ulogu u Evropi i svijetu.

To je Fridrih Merc, ubijeđeni Evropejac i zagovornik saradnje sa SAD-om, najavio kao jedan od svojih prioriteta. „Veliki djelovi Evrope, prije svega Evropska unija, čekaju od nas da ponovo damo snažan doprinos uspjehu evropskog projekta“, rekao je Merc.

Nacionalni savjet za bezbednost pri Kancleramtu ubuduće bi trebalo da koordinira ključne spoljnopolitičke i bezbjednosne odluke.

Na svoje prvo inostrano putovanje kao kancelar, Merc danas ide u Pariz, gde će se sastati sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom. Ubrzo će uslijediti i posjeta Varšavi. Tema obje posete biće i pitanje kako dalje s migracijom i azilom u Evropi.

Stoga će i budući savezni ministar unutrašnjih poslova Dobrint odmah nakon stupanja na dužnost otputovati u Francusku i druge susjedne države kako bi tamo vodio pregovore.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR