Ograđeni bodljikavom žicom, oko 350 vojnika iz 31 zemlje, uključujući Ukrajince, rade u hangaru i klimatizovanim zelenim šatorima na američkoj vojnoj bazi u Njemačkoj, izvještava Reuters.
Njihov zadatak u Klaj barakama u Vizbadenu je da usklade potrebe Kijeva za oružjem, opremom i obukom sa ponudama zemalja donatora iz NATO-a i van zapadne alijanse, dok rat Rusije u Ukrajini traje.
Šest mjeseci nakon što je NATO uspostavio komandni centar na bazi za koordinaciju vojne pomoći Ukrajini, vojna podrška Kijevu se mijenja, posebno kada je riječ o proizvodnji dronova.
Nakon ruske invazije 2022. godine, države NATO-a su podržavale Kijev uglavnom iscrpljujući svoje zalihe, pa je Ukrajina bila u velikoj mjeri zavisna od zapadnih odbrambenih firmi.
Danas se vojna pomoć sve više preusmjerava ka jačanju ukrajinske odbrambene industrije, rekao je general-major Majk Keler, zamjenik komandanta NATO-ove misije za sigurnosnu pomoć i obuku Ukrajine (NSATU), u razgovoru za Reuters u sjedištu misije u Vizbadenu.
„Sada moramo promijeniti fokus“, rekao je Keler u intervjuu u Klaj barakama.
Istakao je da je Ukrajina pokazala kreativnost i pohvalio brzinu inovacija, proizvodnje i procesa sertifikacije. Proizvodnja dronova je oblast u kojoj države NATO-a mogu mnogo da nauče, pa čak i na kraju da kupuju oružje od Kijeva, dodao je.
„Nabavka odbrane nije jednosmjerna ulica. Kada je riječ o dronovima, sigurno postoji mnogo toga što bismo željeli da kupimo od Ukrajine, iako mislim da im je za sada potrebna sva njihova proizvodnja za sopstvene potrebe“, rekao je Keler.
Zamjenik vrhovnog savezničkog komandanta NATO-a za Evropu, admiral Kit Blaunt, takođe ističe da zapadni saveznici mogu mnogo naučiti od Ukrajine, naročito o autonomnom oružju poput dronova.
„Učimo o moći autonomije na način na koji smo uvijek zamišljali da je budućnost, ali sada vidimo da se taj proces ubrzava možda čak i brže nego što smo mogli da zamislimo,“ rekao je Blaunt za Reuters tokom posjete sjedištu NSATU.
Misleći na upotrebu dronova na moru, ispod mora, na zemlji i u vazduhu.
„Ritam usvajanja je zaista eksponencijalan, kao i sposobnost Ukrajine ne samo da nauči kako da ih koristi, nego i da ih pravi, što je fascinantno,“ dodao je.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR