29 °

max 36 ° / min 18 °

Petak

04.07.

36° / 18°

Subota

05.07.

39° / 21°

Nedjelja

06.07.

38° / 23°

Ponedjeljak

07.07.

36° / 23°

Utorak

08.07.

37° / 23°

Srijeda

09.07.

32° / 17°

Četvrtak

10.07.

29° / 16°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Izvještaj UN-a navodi saučesnike u izraelskom "genocidu": Koje su to kompanije?

Izvor: epa efe

Svijet

Comments 0

Izvještaj UN-a navodi saučesnike u izraelskom "genocidu": Koje su to kompanije?

Izvor: Al Jazeera Balkans

Autor: Antena M

  • Viber

Posebna izvjestiteljka Ujedinjenih nacija za ljudska prava na okupiranoj palestinskoj teritoriji objavila je novi izvještaj u kom se mapiraju korporacije koje pomažu Izraelu u raseljavanju Palestinaca i ratu u Gazi, kršeći međunarodno pravo.

U najnovijem izvještaju Frančeske Albaneze (Francesce Albanese), koji bi trebalo da bude predstavljen na konferenciji za novinare u Ženevi u četvrtak, navodi se 48 korporacija, uključujući američke tehnološke divove Microsoft, Alphabet Inc. – Googleovu matičnu kompaniju – i Amazon. U sklopu istrage sastavljena je i baza podataka s više od 1.000 korporativnih subjekata.

"Izraelska vječna okupacija postala je idealan poligon za proizvođače oružja i velike tehnološke firme – osiguravajući značajnu ponudu i potražnju, malo nadzora i nikakvu odgovornost – dok investitori, te privatne i javne institucije slobodno profitiraju“, navodi se u izvještaju.

„Kompanije više nijesu samo umiješane u okupaciju – nego su možda ugrađene u ekonomiju genocida“, navodi se, referišući se na trenutni izraelski napad na Pojas Gaze. U svom stručnom mišljenju, Albaneze je prošle godine rekla da postoje „razumni razlozi“ za vjerovanje da Izrael čini genocid u opkoljenoj palestinskoj enklavi.

Izvještaj ilustruje „zašto se izraelski genocid nastavlja“.

„Jer je to unosno za mnoge“, navodi se.

Koje kompanije za naoružanje i tehnologiju su identifikovane u izvještaju?
Izraelska nabavka borbenih aviona F-35 dio je najvećeg svjetskog programa nabavke naoružanja, koji se oslanja na najmanje 1.600 firmi u osam zemalja. Program vodi američka firma Lockheed Martin, ali komponente za F-35 proizvode se globalno.

Italijanski proizvođač Leonardo S.p.A naveden je kao glavni učesnik u vojnom sektoru, dok japanska korporacija FANUC isporučuje robotske mašine za proizvodne linije oružja.

Tehnološki sektor je, u međuvremenu, omogućio prikupljanje, pohranu i vladinu upotrebu biometrijskih podataka o Palestincima, „podržavajući izraelski diskriminišući režim dozvola“, navodi se u izvještaju. Microsoft, Alphabet i Amazon daju Izraelu „praktično vladin pristup svojim cloud i AI tehnologijama“, poboljšavajući njegove kapacitete za obradu i nadzor podataka.

Američka tehnološka kompanija IBM takođe je odgovorna za obuku vojnog i obavještajnog osoblja, kao i za upravljanje centralnom bazom podataka Izraelske uprave za stanovništvo, imigraciju i granice (PIBA) koja pohranjuje biometrijske podatke Palestinaca, navodi se u izvještaju.

U izvještaju se kaže da je američka softverska platforma Palantir Technologies proširila svoju podršku izraelskoj vojsci od početka rata u Gazi u oktobru 2023. Kaže se i da postoje “razumni razlozi” za vjerovanje da je kompanija pružila tehnologiju automatskog prediktivnog policijskog djelovanja koja se koristi za automatizovano donošenje odluka na bojnom polju, za obradu podataka i generisanje popisa ciljeva, uključujući one putem sistema umjetne inteligencije poput “Lavender”, “Gospel” i “Where’s Daddy?”.

Koje se još kompanije navode u izvještaju?

Izvještaj takođe navodi nekoliko firmi koje razvijaju civilne tehnologije koje služe kao „alati dvostruke namjene“ za izraelsku okupaciju palestinsketeritorije.

To uključuje Caterpillar, Rada Electronic Industries u vlasništvu Leonarda, južnokorejski HD Hyundai i švedski Volvo Group, koji osiguravaju teške mašine za rušenje kuća i razvoj ilegalnih naselja na Zapadnoj obali.

Platforme za najam Booking i Airbnb također pomažu ilegalna naselja oglašavanjem nekretnina i hotelskih soba na okupiranoj teritoriji.

U izvještaju su američka kompanija Drummond i švajcarski Glencore navedeni kao glavni dobavljači uglja za električnu energiju Izraelu, porijeklom prvenstveno iz Kolumbije.

U poljoprivrednom sektoru, kineska kompanija Bright Dairy & Food većinski je vlasnik kompanije Tnuva, najvećeg izraelskog prehrambenog konglomerata, koji ima koristi od zemljišta oduzetog od Palestinaca u izraelskim ilegalnim ispostavama. Netafim, firma koja pruža tehnologiju kap po kap navodnjavanja, a 80-postotno je u vlasništvu meksičke firme Orbia Advance Corporation, osigurava infrastrukturu za iskorištavanje vodnih resursa na okupiranoj Zapadnoj obali.

Trezorske obveznice također su odigrale ključnu ulogu u finansiranju tekućeg rata u Gazi, prema izvještaju, a neke od najvećih svjetskih banaka, uključujući francuski BNP Paribas i britanski Barclays, navedene su kao one koje su intervenisale kako bi Izraelu omogućile da ograniči premiju kamatnih stopa, unatoč snižavanju kreditnog rejtinga.

Ko su glavni investitori koji stoje iza ovih firmi?

Izvještaj navodi američke multinacionalne investicijske kompanije BlackRock i Vanguard kao glavne investitore iza nekoliko firmi uvrštenih na berzu.

BlackRock, najveći svjetski upravitelj imovinom, naveden je kao drugi najveći institucionalni investitor u Palantir (8,6 posto), Microsoft (7,8 posto), Amazon (6,6 posto), Alphabet (6,6 posto) i IBM (8,6 posto), a treći najveći u Lockheed Martin (7,2 posto) i Caterpillar (7,5 posto).

Vanguard, drugi najveći svjetski upravitelj imovinom, najveći je institucionalni investitor u Caterpillar (9,8 posto), Chevron (8,9 posto) i Palantir (9,1 posto), a drugi najveći u Lockheed Martin (9,2 posto) i izraelskog proizvođača oružja Elbit Systems (dva posto).

Profitiraju li kompanije od poslovanja s Izraelom?

Izvještaj navodi da su „kolonijalni poduhvati i s njima povezani genocidi istorijski bili pokretani i omogućavani od strane korporativnog sektora“. Izraelska ekspanzija na palestinsku zemlju jedan je od primjera „kolonijalnog rasnog kapitalizma“, gdje korporativni subjekti profitiraju od ilegalne okupacije, piše Al Jazeera balkans.

Otkad je Izrael pokrenuo rat protiv Gaze u oktobru 2023. „subjekti koji su prethodno omogućavali i profitirali od palestinske eliminacije i brisanja unutar ekonomije okupacije, umjesto da se povuku, sada su uključeni u ekonomiju genocida“, navodi se u izvještaju.

Za strane firme za proizvodnju oružja rat je bio unosan poduhvat. Izraelska vojna potrošnja od 2023. do 2024. porasla je za 65 posto, u iznosu od 46,5 milijardi dolara – jedna od najvećih po glavi stanovnika u svijetu.

Nekoliko subjekata uvrštenih na berzu – posebno u sektorima oružja, tehnologije i infrastrukture – zabilježilo je porast profita od oktobra 2023. Telavivska berza takođe je porasla za neviđenih 179 posto, dodajući tržišnu vrijednost od 157,9 milijardi dolara.

Globalne osiguravajuće firme, uključujući Allianz i AXA, uložile su velike iznose u dionice i obveznice povezane s izraelskom okupacijom, navodi se u izvještaju, dijelom kao kapitalne rezerve, ali prvenstveno radi ostvarivanja povrata.

Booking i Airbnb također nastavljaju profitirati od najma na zemljištu pod izraelskom okupacijom. Airbnb je 2018. nakratko uklonio nekretnine u ilegalnim naseljima s liste, ali se kasnije vratio doniranju dobiti od takvih oglasa u humanitarne svrhe, praksa koju izvještaj naziva “humanitarnim pranjem”.

Jesu li privatne kompanije odgovorne prema međunarodnom pravu?

Prema Albaneseinom izvještaju, da. Korporativni subjekti dužni su izbjegavati kršenje ljudskih prava direktnim djelovanjem ili u svojim poslovnim partnerstvima.

Države imaju primarnu odgovornost osigurati da korporativni subjekti poštuju ljudska prava i moraju spriječiti, istražiti i kazniti zloupotrebe od strane privatnih aktera. Međutim, korporacije moraju poštovati ljudska prava čak i ako država u kojoj posluju to ne čini.

Kompanija stoga mora procijeniti uzrokuju li aktivnosti ili odnosi u cijelom svom lancu opskrbe kršenje ljudskih prava ili doprinose njima.

Nepostupanje u skladu s međunarodnim pravom može rezultirati krivičnom odgovornošću. Pojedinačni rukovoditelji mogu biti kazneno odgovorni, uključujući i odgovornost pred međunarodnim sudovima.

Izvještaj poziva kompanije da se odreknu svih aktivnosti povezanih s izraelskom okupacijom palestinske teritorije, što je nezakonito prema međunarodnom pravu.

U julu 2024. Međunarodni sud pravde izdao je savjetodavno mišljenje u kojem je presudio da bi daljnja izraelska prisutnost na okupiranoj Zapadnoj obali i Istočnom Jerusalimu trebala završiti „što je prije moguće“. U svjetlu ovog savjetodavnog mišljenja, Generalna skupština UN-a zahtijevala je da Izrael do septembra 2025. okonča svoju nezakonitu prisutnost na okupiranoj palestinskoj teritoriji.

U izvještaju Albaneze navodi se da presuda Međunarodnog suda pravde „učinkovito kvalifikuje okupaciju kao čin agresije”. Posljedično, svako djelovanje koje podržava ili održava okupaciju i s njom povezan aparat može predstavljati saučesništvo u međunarodnom zločinu prema Rimskom statutu.

„Države ne smiju pružati pomoć ili podršku niti sklapati ekonomske ili trgovinske poslove, te moraju poduzeti korake kako bi spriječile trgovinske ili investicijske odnose koji bi pomogli u održavanju nezakonite situacije koju je Izrael stvorio na okupiranoj palestinskoj teritoriji.“

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR