Grčka je danas popodne zatvorila Akropolj na nekoliko sati, nakon što je zemlju zahvatio drugi veliki toplotni talas ove sezone, uz očekivane temperature i do 41 stepen Celzijusa.
Prošle sedmice, veliki dio zapadne Evrope bio je pogođen snažnim toplotnim talasom u kojem je stradalo osam osoba, izazvani su šumski požari i proglašena su zdravstvena upozorenja širom regiona.
U Atini, gdje se temperatura očekivala do 38 stepeni, vlasti su odlučile da zatvore Akropolj, najposjećeniji antički lokalitet u zemlji, od podneva do 16 sati po lokalnom vremenu, jer stjenovito brdo gotovo da ne pruža nikakav hlad.
Uprkos vrućini, neki turisti su požurili da obiđu spomenik prije zatvaranja.
„Nevjerovatno je vruće. Zato smo morali da preduzmemo dodatne mjere. Imamo male ventilatore za djecu, nosimo kape, naočare, pijemo mnogo vode“, rekao je Džon Hauel, 58-godišnji turista iz Škotske.
Zbog visoke temperature i vlage koje dodatno pogoršavaju situaciju, vlasti su naredile ograničenje rada na otvorenom u popodnevnim satima za neke djelatnosti u Solunu, drugom po veličini gradu u zemlji, kao i u pojedinim dijelovima kopna i južnog Peloponeza.
Građevinski radnici, dostavljači hrane, kuriri i zaposleni u brodogradilištima među onima su koji moraju da prekinu rad od podneva do 17 sati, saopštilo je Ministarstvo rada.
Grčka meteorološka služba najavila je da će se toplotni talas zadržati do srijede, a vlasti u široj oblasti Atine i drugim dijelovima zemlje ostaju u pripravnosti zbog mogućih požara, jer se očekuju i jaki udari vjetra.
Na globalnom nivou, 2024. godina bila je najtoplija do sada, sa prosječnim temperaturama koje su prvi put premašile 1,5 stepen iznad predindustrijskog nivoa.
Grčka, koja se nalazi na krajnjem jugu Evrope, prošle godine je takođe zabilježila najtopliju zimu i ljeto otkad se vrše mjerenja, uključujući i talas vrućine koji je u julu trajao 16 dana, najduži dosad, navode naučnici.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR