Lutka s insulinskom pumpom i monitorom za glukozu najnoviji je dodatak kolekciji osmišljenoj tako da „omogući djeci da se prepoznaju“.
U filmu Grete Gervig o lutki Barbie, Barbikograd je mjesto ravnopravnosti i raznolikosti. Ipak, iako su lutke prisutne još od 1959. godine, tek je 2019. proizvođač Mattel počeo da prodaje Barbike sa fizičkim invaliditetom.
Sada je predstavljena prva Barbika s dijabetesom tipa 1 – novi dodatak kolekciji za koju Mattel kaže da je stvorena kako bi „omogućila više djece da se prepoznaju i podstakla igru lutkama koja nadilazi njihova svakodnevna iskustva“.
Dijabetes tipa 1 je autoimuno stanje u kojem tijelo napada i uništava ćelije pankreasa koje proizvode insulin. Često se dijagnostikuje u djetinjstvu, a osobe sa tim stanjem moraju svakodnevno da prate nivo šećera u krvi i uzimaju insulin.
Nova Barbika je razvijena u saradnji s globalnom neprofitnom organizacijom za dijabetes tipa 1, Breakthrough T1D. Na ruci nosi kontinuirani monitor glukoze (CGM) kako bi pratila stanje, pričvršćen srcolikom medicinskom trakom u roze boji karakterističnoj za Barbiku. Uz to, ima mobilni telefon s aplikacijom koja joj pomaže da tokom dana prati šećer u krvi.
Takođe, nosi insulinsku pumpu koja joj omogućava automatsko doziranje insulina po potrebi, a u ruci drži torbu dovoljno veliku za sve potrepštine – poput užine – koje bi mogla zatrebati dok je van kuće.
Krista Berger, potpredsjednica Barbie i globalna direktorka odjeljenja za lutke, najavljujući novu Barbiku izjavila je da je riječ o „važnom koraku u našoj posvećenosti inkluziji i predstavljanju“.
„Barbika oblikuje dječije prve predstave o svijetu. Time što uključujemo medicinska stanja poput dijabetesa tipa 1, omogućavamo djeci da se prepoznaju u pričama koje osmišljavaju i u lutkama koje vole“.
Prve crne Barbike pojavile su se 60-ih, latinoameričke u 80-ima, dok su se tokom 90-ih i 2000-ih pojavile lutke u profesijama u kojima su žene manje zastupljene. Sve do prije šest godina nije bilo Barbika sa invaliditetom.
Danas kolekcija Fashionistas broji više od 175 različitih izgleda Barbike – sa raznim bojama kože, očiju, kose i teksturama, različitim oblicima tijela i invaliditetima. Tu su slijepa Barbika, crna Barbika sa Daunovim sindromom, lutke s slušnim aparatima, protezama, u kolicima, kao i Barbika sa vitiligom.
Barbika nije jedina marka koja se fokusira na raznolikost. Lottie ima lutke sa Daunovim sindromom i autizmom, dok Lego nudi različite figurice s fizičkim i nevidljivim invaliditetima.
Reagujući na vijest, Arjun Panesar, osnivač i izvršni direktor portala diabetes.co.uk, poručio je:
„Predstavljanje je važno – naročito u djetinjstvu. Vidjeti Barbiku s dijabetesom tipa 1 pomaže da se stanje normalizuje, smanji stigma i djeci pokaže da nisu sama.
To je pozitivan korak ka većem samopouzdanju, inkluziji i razumijevanju života s dijabetesom“.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR