31 °

max 31 ° / min 19 °

Subota

12.07.

31° / 19°

Nedjelja

13.07.

35° / 21°

Ponedjeljak

14.07.

36° / 22°

Utorak

15.07.

38° / 23°

Srijeda

16.07.

39° / 24°

Četvrtak

17.07.

38° / 21°

Petak

18.07.

37° / 21°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Rusija zaplijenila 50 milijardi dolara imovine tokom rata u Ukrajini

Izvor: Pixabay

Svijet

Comments 0

Rusija zaplijenila 50 milijardi dolara imovine tokom rata u Ukrajini

Izvor: Reuters / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber

Ruske vlasti su u protekle tri godine zaplijenile imovinu u vrijednosti od oko 50 milijardi dolara, što naglašava razmjere transformacije ka ekonomskom modelu „tvrđave Rusija“ tokom rata u Ukrajini, pokazuje istraživanje objavljeno juče.

Rat je bio praćen značajnim prelivanjem imovine: mnoge zapadne kompanije povukle su se s ruskog tržišta, drugima je imovina eksplicitno oduzeta, dok su neki veliki domaći biznisi završili pod kontrolom države.

Kao odgovor na ono što je Kremlj nazvao „nezakonitim potezima Zapada“, predsjednik Vladimir Putin je u protekle tri godine potpisao više dekreta koji dozvoljavaju oduzimanje zapadnih sredstava, među kojima su i firme poput njemačkog Unipera i danskog pivarskog giganta Carlsberga.

Pored zapadnih, vlasničku strukturu promijenile su i brojne velike domaće kompanije, koristeći razne pravne osnove: od navodne potrebe za zaštitom strateških resursa, preko optužbi za korupciju i nezakonitu privatizaciju, do lošeg upravljanja.

Moskovska advokatska kancelarija NSP (Nektorov, Saveljev i partneri) saopštila je da obim onoga što naziva „nacionalizacijom“ iznosi ukupno 3,9 milijardi rubalja tokom tri godine, uz navođenje konkretnih firmi koje su bile obuhvaćene tim procesima.

Istraživanje je prvo objavio Kommersant, jedan od vodećih ruskih dnevnih listova, koji navodi da ono ilustruje model ekonomije „tvrđave Rusija“.

Raspad Sovjetskog Saveza 1991. probudio je nadu da bi Rusija mogla da se transformiše u slobodno tržište integrisano u globalnu ekonomiju, ali su raširena korupcija, ekonomski haos i organizovani kriminal tokom 1990-ih ozbiljno narušili povjerenje u demokratski kapitalizam.

Tokom svojih prvih osam godina na vlasti, Putin je podržavao ekonomske slobode, obračunao se s pojedinim tzv. oligarsima i nadgledao snažan rast ruske ekonomije – sa 200 milijardi dolara u 1999. na 1,8 triliona dolara u 2008.

U periodu od 2008. do 2022. ekonomija je narasla na 2,3 triliona dolara, iako su je teško pogodile zapadne sankcije uvedene nakon ruske aneksije Krima 2014, prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Iako je ruska ekonomija tokom rata u Ukrajini pokazala bolju otpornost od očekivane, njena nominalna vrijednost izražena u dolarima iznosila je 2,2 triliona dolara u 2024, što je znatno manje u poređenju sa Kinom, Evropskom unijom ili Sjedinjenim Državama.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR