Američki predsjednik je u ekskluzivnom telefonskom razgovoru za BBC rekao da je razočaran, ali da nije odustao od Putina.
Predsjednik SAD Donald Tramp je na pitanje BBC-a da li vjeruje ruskom lideru Vladimiru Putinu odgovorio: „Gotovo nikome ne vjerujem“.
Tramp je govorio samo nekoliko sati nakon što je najavio planove da pošalje oružje Ukrajini i upozorio na oštre tarife prema Rusiji ako u roku od 50 dana ne bude dogovora o prekidu vatre.
U opširnom intervjuu iz Ovalnog kabineta, Tramp je takođe podržao NATO, koji je ranije opisivao kao zastarjeli, i potvrdio svoju podršku načelu zajedničke odbrane te organizacije.
Poziv za BBC, koji je trajao 20 minuta, Tramp je ostvario nakon razgovora o potencijalnom intervjuu povodom godine od pokušaja atentata na njega tokom kampanje u Butleru, Pensilvanija.
Na pitanje da li ga je taj pokušaj promijenio, Tramp je rekao da o tome želi što manje da razmišlja.
„Ne volim da razmišljam o tome da li me je promijenilo“, rekao je Tramp i dodao da bi previše razmišljanja o tome moglo biti životno promjenjivo.
Nakon sastanka sa šefom NATO-a Markom Ruteom u Bijeloj kući, predsjednik je u velikom dijelu intervjua govorio o razočaranju u ruskog lidera.
Tramp je rekao da je četiri puta vjerovao da je dogovor sa Rusijom blizu.
Na pitanje BBC-a da li je odustao od Putina, odgovorio je: „Razočaran sam u njega, ali nisam odustao. Ipak, razočaran sam“.
Na pitanje kako će natjerati Putina da „zaustavi prolijevanje krvi“, Tramp je rekao: „Radimo na tome, Geri“.
„Biće dobra razgovora. Reći ću: ‘To je dobro, mislim da smo blizu dogovora,’ a onda on sruši zgradu u Kijevu“.
Razgovor je zatim prešao na NATO, koji je Tramp ranije kritikovao kao „zastarjeli“.
Na pitanje da li i dalje tako misli, rekao je: „Ne. Sada mislim da je NATO upravo suprotno od toga“ jer savez „plaća svoje račune“.
I dalje vjeruje u kolektivnu odbranu, jer to znači da manje zemlje mogu da se odbrane od većih.
Predsjednik je odgovarao i na pitanje o budućnosti Velike Britanije u svijetu, rekavši da misli da je to „sjajno mjesto – znate, imam tamo nekretnine“.
Govorio je i o tome kako se raduje drugoj, nikada do sada viđenoj, državnoj posjeti Velikoj Britaniji u septembru ove godine.
Na pitanje šta želi da postigne tokom posjete, Tramp je odgovorio: „Da se dobro provedemo i da pokažemo poštovanje kralju Čarlsu, jer je veliki gospodin“.
Katunjanin-Miogost
Oni su ubijeđeni da se sprdaju saTrampom , samo na njihov , lukav i podmukao način. Mada , gledajući mu postupke , nije ni čudo.