31 °

max 31 ° / min 19 °

Subota

12.07.

31° / 19°

Nedjelja

13.07.

35° / 21°

Ponedjeljak

14.07.

36° / 22°

Utorak

15.07.

38° / 23°

Srijeda

16.07.

39° / 24°

Četvrtak

17.07.

38° / 21°

Petak

18.07.

37° / 21°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Od genocida u Srebrenici 30 godina: Počela komemoracija, stigli Antonio Košta, Franćeska Albaneze...

Izvor: EPA-EFE, ilustracija

Region

Tag VideoTag Gallery
Comments 0

Od genocida u Srebrenici 30 godina: Počela komemoracija, stigli Antonio Košta, Franćeska Albaneze...

Izvor: RSE / Avaz / BHRT / Klix / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber

U Srebrenici se danas obilježava 30. godišnjica genocida koji je počinila Vojska Republike Srpske (RS).

U Memorijalnom centru u Potočarima biće održana komemoracija, nakon koje će biti ukopani Senajid (Husein) Avdić, rođen 1976; Hariz (Ramiz) Mujić, rođen 1976; Fata (Huso) Bektić, rođena 1928; Hasib (Adem) Omerović, rođen 1961; Sejdalija (Alija) Alić, rođen 1961; Rifet (Mustafa) Gabeljić, rođen 1964; i Amir (Ibrahim) Mujčić, rođen 1964.

Do danas je u Potočarima ukopano 6.765 žrtava genocida, a na drugim lokacijama, prema želji porodica, oko 250 osoba.

U genocidu, koji je potvrđen sudskim presudama, ubijeno je više od 8.300 bošnjačkih muškaraca i dječaka iz Srebrenice i okoline.

Pred sudovima u Hagu i regiji za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno je više od 50 osoba, na oko 780 godina zatvora.

10:33 Santana: Genocid u Srebrenici ističe se sistematskom brutalnošću

Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu Graciela Gati Santana istakla je da se genocid u Srebrenici ističe po svojoj sistematičnoj brutalnosti. Ona je naglasila metodično odvajanje muškaraca i dječaka od žena i djevojčica, zatim pogubljenja muškaraca i dječaka, koji su bili meta isključivo zbog svoje etničke i vjerske pripadnosti, kao i prisilna preseljenja žena i djevojčica, te druge gnusne zločine.

"Tri decenije kasnije nisu još uvijek pronađene sve žrtve, što njihovim porodicama uskraćuje potreban mir. Neki osumnjičeni su i dalje bjegunci od pravde, a drugi osuđeni zločinci se veličaju dok se sudski utvrđene činjenice o Srebrenici negiraju", kazala je Santana tokom obraćanja u Srebrenici.

10:26 Bramerc: Smišljeni zločinački pohod u Srebrenici potresa savjest svijeta

Glavni haški tužilac Serž Bramerc rekao je da je prije 30 godina oko 8.000 muškaraca bježalo iz Srebrenice tražeći spas, ali su ubrzo zarobljeni, mučeni i likvidirani. On je istakao da je u Srebrenici izveden smišljeni zločinački pohod koji "potresa savjest cijelog svijeta".

"Odajemo počast žrtvama govoreći istinu - ovo je bio genocid", rekao je Bramerc, dodajući da su preživjeli inspiracija cijelom svijetu.

"Genocid ovdje nije bio izolovan zločin. Nakon tri godine etničkog čišćenja, donesena je odluka da se uništi Srebrenica. Odajemo počast žrtvama i tako što imenujemo počinioce, poput Karadžića i Mladića", poručio je Bramerc.

Naglasio je potrebu za pronalaskom više od 1.000 nestalih, pravdom za žrtve i odbacivanjem onih koji veličaju ratne zločine.

10:19 Gradonačelnik Londona o sjećanju na žrtve genocida u Srebrenici

Gradonačelnik Londona Sadik Kan podsjetio je na 8.000 muškaraca i dječaka ubijenih u genocidu u Srebrenici. Khan je kazao da su oni stradali zbog svoje etničke pripadnosti i vjere u jednom od najmračnijih perioda rata u Bosni prije 30 godina.

„Danas se sjećamo 8.000 muškaraca i dječaka ubijenih u genocidu u Srebrenici. Ubijeni su zbog svoje etničke pripadnosti i vjere u jednom od najmračnijih poglavlja bosanskog rata prije 30 godina. Moje misli i molitve su sa njihovim najmilijima, koji još uvijek nose uspomenu na to strašno vrijeme“, naveo je Kan na X-u.

10:14 Mitropolit Boris u Srebrenici: Čovječanstvo mora zastati i ne zaboraviti

Članovi porodica danas se opraštaju od sedam žrtava genocida u Srebrenici, a među njima je i mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Boris Bojović. On je istakao da čovječanstvo danas treba zastati i da istinom o genocidu u Srebrenici možemo doći do pravde u regionu.

Mitropolit Bojović je u Memorijalnom centru u Potočarima odao počast žrtvama genocida iz jula 1995. godine.

boris

Foto: Klix.ba

"Genocidom u Srebrenici je nestala čitava jedna generacija Bošnjaka, dječaka, ljudi. Oni su ubijeni samo jer su bili druge vjere i nacije. Ovakav stravičan zločin uvijek nas mora opominjati da nikada ne zaboravimo i da se nikad i nikome ne ponovi", poručio je Bojović, prenosi Klix.

On je dodao da osjeća tugu i pietet prema svim žrtvama zločina i genocida, naglašavajući da je ovaj u Srebrenici najveći nakon Drugog svjetskog rata u Evropi.

"Istinom možemo doći do pravde, a bez nje nema trajnog mira na ovim prostorima. Zbog toga trebamo svi da odamo počast srebreničkim i svim drugim žrtvama, ma bilo kojeg zločina koji se desio. Čovječanstvo treba zastati 11. jula i da nikada ne zaboravi ove žrtve kako se nikada više to ne bi desilo", zaključio je Bojović.

10:03 Počela komemoracija u Potočarima: Počast žrtvama genocida u Srebrenici

Intoniranjem himne Bosne i Hercegovine i minutom šutnje, u Memorijalnom centru u Potočarima započela je komemoracija posvećena žrtvama genocida u Srebrenici.

Nakon uvodnog dijela, uslijediće vjerski obred i ukop posmrtnih ostataka sedam osoba ubijenih tokom genocida koji su u julu 1995. godine počinili pripadnici Vojske Republike Srpske.

10:02 Vučić o Srebrenici: “Strašan zločin”, ali bez pomena genocida

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se danas navršava trideset godina od, kako je naveo, “strašnog zločina u Srebrenici”.

„Prošlost ne možemo promijeniti, ali moramo promijeniti budućnost. Još jednom, u ime građana Srbije, izražavam saučešće porodicama bošnjačkih žrtava, uvjeren da se sličan zločin nikada neće ponoviti“, kazao je Vučić.

Iako su međunarodni sudovi utvrdili da je u Srebrenici počinjen genocid, njegovo negiranje traje tri decenije. Zvaničnici iz Republike Srpske i Srbije i dalje zločin nazivaju “strašnim”, izbjegavajući upotrebu termina genocid.

10:01 Albanese stigla u Srebrenicu na obilježavanje godišnjice genocida

Franćeska Albaneze, specijalna izvjestiteljka Ujedinjenih nacija za ljudska prava na okupiranim palestinskim teritorijama, doputovala je u Srebrenicu povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida.

Sjedinjene Američke Države uvele su joj sankcije 10. jula zbog njenih napora da Međunarodni krivični sud (MKS) preduzme mjere protiv američkih i izraelskih zvaničnika, kompanija i njihovih čelnih ljudi, kako je obrazložio američki državni sekretar Marko Rubio.

„To nije znak moći, to je znak krivnje“, izjavila je ranije za AP italijanska advokatica za ljudska prava.

albaneze

09:51 Ministarka vanjskih poslova Austrije: Naše misli su danas s majkama, sestrama i porodicama žrtava

Povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, na društvenoj mreži X oglasila se ministarka vanjskih poslova Austrije Beate Meinl-Reisinger.

"Genocid u Srebrenici podsjeća nas šta se može desiti kada međunarodna zajednica zakaže. Naše misli su danas s majkama, sestrama i porodicama žrtava. Bol ostaje, a naše saosjećanje nikad ne smije biti utišano.

Trideset godina poslije, naš pogled ne može biti usmjeren samo unazad. Sjećanje znači preuzimanje odgovornosti za sadašnjost. Put ka mirnoj budućnosti na zapadnom Balkanu vodi kroz priznavanje patnje i pomirenje, a ne kroz relativizaciju ili poricanje.

Naša zajednička evropska dužnost je da učimo iz historije. Vrijednosti ljudskog dostojanstva, pravde i vladavine zakona nikad ne smiju biti napuštene. Srebrenica je rezultat mržnje, podsticanja i ravnodušnosti. Nikad više ne smijemo dozvoliti da takve tendencije zauzmu centralno mjesto ni u Evropi, ni bilo gdje drugdje", zaključila je austrijska ministrica u svojoj objavi na društvenoj mreži X.

09:47 Denis Bećirović i Željko Komšić stigli u Potočare

Članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, došli su u Memorijalni centar Potočari da odaju počast žrtvama genocida u Srebrenici, prenosi Avaz.

Organizatori su ranije najavili da će na obilježavanju 30. godišnjice genocida i kolektivnoj dženazi prisustvovati oko 150.000 ljudi, kao i brojne delegacije.

09:46 Odgovornost nizozemskog bataljona

U noći prije nego što je Vojska RS zauzela Srebrenicu, 11. jula 1995., desetine hiljada ljudi, uglavnom žena, djece i starijih, potražilo je spas u UN bazi udaljenoj pet kilometara od grada.

U bazi, gdje su bile stacionirane nizozemske mirovne snage, bilo je oko 300 muškaraca, dok ih je nekoliko stotina bilo ispred. Nizozemski bataljon ih je 13. jula izbacio iz baze, razdvojivši muškarce od žena i djece. Nakon toga su muškarci likvidirani.

Prije četiri godine, sud je presudio da je Nizozemska djelimično odgovorna za smrt tih ljudi. Srodnici žrtava imaju pravo na odštetu, a procjenjuje se da ih je oko hiljadu.

09:42 U Srebrenicu stigao i Antonio Košta

Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta došao je u Potočare, gdje će danas biti klanjana dženaza i obavljen ukop sedam žrtava genocida u Srebrenici.

09:39 Mihailo u Potočarima: Dolaziću u Srebrenicu i kad bude jedinstvena Bosna

Poruke mira svakako postoje, kaže umirovljeni mitropolit CPC Mihailo, koji je stigao u Potočare kao i prethodnih godina.

"Poruke mira svakako postoje. Ovo je druga Meka i Medina, bio sam i tamo i dolazim, i ovamo je tako kod mene. Dolaziću i kad bude jedinstvena Bosna, što ću ja doživjeti. Nadam se. Mislim da će tako biti. Ima i onih koji sada dolaze ovdje, a koji ne priznaju, došli su samo iz političkih razloga, to vi znate. Znate svi to. Ovo je malo šta je danas Srebrenica u Evropi i svijetu", rekao je, između ostalog, Mihailo.

09:33 Incko: Učinio sam sve što sam mogao, danas poštujem žrtve u Srebrenici

U Potočare je stigao i bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.

On je uveo izmjenu krivičnog zakona kojom je negiranje genocida postalo kažnjivo.

"Sa zakonom protiv negiranja genocida učinio sam sve što sam mogao, danas neću ništa komentarisati, osim da odam počast žrtvama. Moje mjesto danas nije u Beču, već u Srebrenici", rekao je Incko.

Danas će u Memorijalnom centru Potočari biti obavljena kolektivna dženaza za sedam žrtava genocida.

09:22 Godina poricanja genocida u Srbiji

U Srbiji su provladini mediji tokom obilježavanja tridesete godišnjice genocida u Srebrenici prikazivali filmove i specijalne emisije koje negiraju genocid u tom gradu. Više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijeno je u Srebrenici.

O genocidu kao "obmani" govorili su, između ostalih, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske Milorad Dodik i osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj.

Na televizijama "Informer" i "Prva", koja ima nacionalnu frekvenciju, emitovan je serijal koji "razotkriva najveću političku manipulaciju usmjerenu protiv srpskog naroda".

09:16 Hrvatski MVPE: Srebrenica mora ostati trajni podsjetnik

Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske poručilo je da Srebrenica mora ostati podsjetnik na važnost zaštite mira, demokratije i ljudskog dostojanstva.

"Danas se prisjećamo žrtava genocida u Srebrenici, jednog od najtragičnijih događaja u novijoj povijesti. Republika Hrvatska izražava solidarnost s porodicama žrtava i s Bosnom i Hercegovinom, ponovo potvrđujući svoju predanost miru, pravdi i pomirenju. Srebrenica mora ostati trajni podsjetnik na važnost zaštite mira, demokratije i ljudskog dostojanstva", stoji u objavi Ministarstva vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske na X-u.

09:08 Štoker: Mora biti očuvano sjećanje na žrtve

Austrijski kancelar Kristijan Štokar izjavio je da mora biti očuvano sjećanje na ubijene u genocidu u Srebrenici s ciljem da takvi zločini ne budu ponovljeni.

"Moramo i hoćemo sačuvati sjećanje na ubijene kako bismo osigurali da se takvi zločini više nikada ne ponove", naveo je Štokar na mreži X.

09:06 Savjet Evrope: Genocid u Srebrenici jedna od najmračnijih stranica evropske istorije

Genocid u Srebrenici je jedna od najmračnijih stranica evropske istorije, poručili su iz Savjeta Evrope povodom 30. godišnjice genocida.

"U julu 1995. godine, prije 30 godina, hiljade muškaraca i dječaka ubijeno je isključivo zbog svoje etničke pripadnosti i religije. Pamtimo to i učimo iz toga", poručuju iz Savjeta Evrope na X-u.

09:04 Picula: Sjećanje na Srebrenicu obavezuje na budućnost bez mržnje

Poslanik Evropskog parlamenta iz Hrvatske Tonino Picula poručio je da sjećanje na genocid u Srebrenici obavezuje. 

“Danas obilježavamo 30 godina od genocida u Srebrenici. Više od 8.000 ubijenih u srcu Europe podsjeća nas da mir, istina i pravda nemaju alternativu. Sjećanje obvezuje – za žrtve, za preživjele - budućnost bez mržnje”, napisao je Picula na X platformi.

08:56 Čović: Obavezujemo se da čuvamo istinu o genocidu u Srebrenici

Dopredsjednik Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i predsjednik vladajuće Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović istakao je važnost očuvanja sjećanja na ovaj tragični događaj.

„Ujedinjeni u trajnom sjećanju na patnju i stradanje hiljada nevinih i stravično ubijenih žrtava, danas zajednički obilježavamo 30. godišnjicu genocida u Srebrenici. Iznova se obavezujemo čuvati istinu o Srebrenici i ne dopustiti da takva bol više ikada zadesi našu domovinu“, poručio je Čović na svom X profilu.

08:50 "Bubnjevi Srebrenice": Strip o genocidu kao svjedočanstvo zločina

Mladi francuski istražitelj Hugo Bedecarrax, zadužen za istragu, nalazi se u kancelariji Međunarodnog krivičnog suda u Zagrebu. Foča, Zvornik, Bijeljina... pregleda i upoređuje svjedočenja. U svjedočenjima nailazi na ime koje se ponavlja – Zelko Parkan i njegove paravojne jedinice.

Bedecarrax je izmišljeni lik i glavni junak grafičkog romana Bubnjevi Srebrenice. Zelko Parkan je maska za lik u romanu koji predstavlja stvarnog Željka Ražnjatovića Arkana, srpskog kriminalca ubijenog 2000. godine, čije paravojne jedinice su učestvovale u genocidu u Srebrenici.

08:48 Krišto: S pijetetom se prisjećamo svake žrtve

Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto izjavila je da se sa dubokim pijetetom prisjeća svake žrtve, kako bi pouke iz prošlosti bile trajni zalog za mir i zajedničku budućnost.

„Tolerancija, poštovanje i međusobno uvažavanje temeljne su vrijednosti koje zajedno trebamo neprestano ponavljati – i još više živjeti“, poručila je Krišto.

08:43 Hronologija genocida

Video u produkciji Radija Slobodna Evropa prikazuje hronologiju genocida u Srebrenici, prvog i jedinog koji se dogodio u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.

08:31 Nacionalni konvent o EU: Osuditi poricanje, umanjivanje i relativizaciju genocida u Srebrenici

Povodom 30 godina od genocida u Srebrenici, organizacija iz Srbije „Nacionalni konvent o Evropskoj uniji“ ističe da je moralna i ljudska obaveza sa pijetetom se sjećati svih žrtava i jasno, bez dvoumljenja, osuditi svako poricanje, umanjivanje i relativizaciju, a posebno pokušaje nametanja kolektivne odgovornosti.

„Slavljenje osuđenih ratnih zločinaca, veličanje genocida i njegovo normalizovanje kroz institucije ili pod pokroviteljstvom vlasti u Srbiji nije samo duboko neetično, već i politički pogubno. Pozivanje na loše prakse u drugim državama regiona ne može biti izgovor za to“, saopštili su u toj organizaciji.

08:27 Genocid očima djeteta

U julu 1995. Adem je imao osam godina. Sjeća se kako je napustio svoje rodno selo Sastavci kod Srebrenice sa majkom i mlađom sestrom. Takođe se sjeća autobusa i kamiona, kao i pokušaja vojnika Vojske Republike Srpske da ga odvoje od majke kada su stigli u Potočare, u zonu koju su štitile Ujedinjene nacije. U to vrijeme dječake i muškarce su odvajali od žena i djevojčica, a mnogi su ubijeni u genocidu.

08:24 Izložba ličnih predmeta žrtava genocida u Srebrenici

Razbijene naočare, satovi, češljevi i zgužvani, izblijedjeli identifikacioni dokumenti – bili su među ličnim predmetima žrtava masakra u Srebrenici 1995. godine koji su izloženi u četvrtak, uoči obilježavanja 30. godišnjice jedinog genocida u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.

Mnogi predmeti prikazani na izložbi „Životi iza polja smrti“ u Memorijalnom centru Srebrenica pronađeni su u masovnim grobnicama ili u šumama oko grada.

„To je jedinstvena izložba po načinu na koji ističe pojedinačne priče, pojedinačne živote i to čini prikazivanjem artefakata koji pripadaju žrtvama“, rekao je nizozemski ambasador u Bosni i Hercegovini Henk van den Dol za Associated Press.

Izložba, dodao je, pokazuje da „genocid nije stvar činjenica, brojki i statistike, već da se genocid odnosi na pojedinačne ljude, pojedinačne živote, mlade ljude, starije ljude, muškarce, žene, ljude sa snovima i ljude s ambicijama“.

Izložba takođe sadrži snimljena svjedočenja preživjelih – dio zajedničkog projekta regionalne istraživačke mreže BIRN i Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari.

Svjedočenja su „mali spomenici životima“, rekao je van den Dool, koji će učiti buduće generacije o tome šta se dogodilo u Srebrenici.

08:14 Ujedinjene nacije odale počast žrtvama genocida u Srebrenici

Ujedinjene nacije (UN) odale su počast žrtvama genocida u Srebrenici.

„Na Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine, odajemo počast žrtvama i solidarizujemo se sa preživjelima“, objavio je UN na društvenim mrežama.

Generalna skupština UN-a usvojila je u maju prošle godine Rezoluciju kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

08:11 Prvi autobusi stigli u Potočare 

U Potočare, gdje će biti obilježena godišnjica genocida u Srebrenici, pristižu puni autobusi.

autobusi-potocari

Većina vozila ima registarske tablice Bosne i Hercegovine, dok je zabilježen dolazak i nekoliko autobusa iz Srbije.

08:02 Kanadski grad Hamilton odao počast žrtvama genocida u Srebrenici

U znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, zastava Bosne i Hercegovine postavljena je na jarbol ispred skupštine kanadskog grada Hamiltona.

„Hamilton, zajedno sa svojim građanima, odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici i podsjeća da je naša dužnost čuvati istinu i njegovati sjećanje“, saopštio je Institut za istraživanje genocida Kanada.

07:53 Komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos odala je počast žrtvama genocida u Srebrenici, poručujući da je obaveza svih sjećanje na njih.

07:46 Porodice i prijatelji žrtava genocida u Srebrenici okupljaju se u Memorijalnom centru u Potočarima, gdje će biti održana komemoracija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

Crnogorske nevladine organizacije, Bošnjačko vijeće i građanski aktivisti i aktivistkinje odali su počast žrtvama, izražavajući solidarnost sa preživjelima i njihovim porodicama i iskazujući protest zbog propusta crnogorskih vlasti da proglase Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, uprkos prošlogodišnjoj rezoluciji Generalne skupštine Ujedinjenih nacija za koju je Crna Gora glasala. 

Predsjednik države Jakov Milatović prisustvovaće obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici, kao i delegacija Vlade Crne Gore. 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR