16 °

max 20 ° / min 13 °

Subota

10.05.

20° / 13°

Nedjelja

11.05.

20° / 12°

Ponedjeljak

12.05.

21° / 11°

Utorak

13.05.

19° / 11°

Srijeda

14.05.

20° / 9°

Četvrtak

15.05.

20° / 11°

Petak

16.05.

19° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Veliko otkriće njemačkih naučnika: Potencijalni lijek protiv korone raste u BiH?

Izvor: Screenshot, YT

KORONAVIRUS

Comments 0

Veliko otkriće njemačkih naučnika: Potencijalni lijek protiv korone raste u BiH?

Izvor: Jutarnji.hr

Autor: Antena M

  • Viber

Svijet je u trci za pronalaskom pouzdane vakcine protiv COVID-a 19, neočekivane pošasti 21. vijeka koja je dosad odnijela više od milion života, a gotovo 35 miliona je oboljelo. Za sad. No naučnici s njemačkog Instituta Max-Planck u Potsdamu istražuju kako pomoći oboljelima, kako ih liječiti od koronavirusa i to uz pomoć jedne "obične" ljekovite biljke - slatkog pelina.

Raspolažu rezultatima koji ulivaju nadu za početak kliničkih ispitivanja. Kako je već pisao Dojče Vele, istraživanja su iznenadila naučnike: ekstrakti slatkog pelina aktivni su protiv SARS-CoV-2. Listovi biljke slatkog pelina (Artemisia annua) uzgajani u Kentuckyju, u SAD-u, najbolju antivirusnu aktivnost pokazali su kod ekstrakcije s čistim etanolom ili destilovanom vodom, ali i dodavanjem kave.

Petra Mihića iz Ljubinja ta vijest nije posebno iznenadila. On već godinama jedini u BiH i na bio osnovi uzgaja upravo slatki pelin, višestruko ljekovitu biljku koja se decenijama upotrebljavala kao lijek protiv malarije, a u Hercegovini često raste i kao samonikla.

"Kad se u Hercegovini prije nekoliko godina masovno počelo saditi smilje, koje je takođe ljekovita biljka, ja sam htio učiniti nešto drugačije. Čitao sam da se u kineskoj tradiciji posebno cijenio pelin u liječenju kancerogenih oboljenja i godinama istražujem kako postići najbolji kvalitet u najboljim uslovima uzgajanja ove specifične biljke. I tako je počela moja avantura s organskim uzgajanjem slatkog pelina", kaže Petar Mihić za Dojče Vele.

Ipak, koliko fitoterapija, liječenje ljekovitim biljkama, ima podršku i u "zvaničnoj" medicini?

Medicina priznaje ljekovitost

Dr. med. spec. Andrea Jurić za DW kaže da su se s mogućim pozitivnim učincima slatkog pelina u liječenju COVID-a 19 ljekari upoznali tokom pandemije.

"U habitusu naroda koji žive na području Hercegovine je traženje lijeka u pripravcima biljnog porijekla kojima je Hercegovina jako bogata. Upoznata sam s činjenicom da su ljudi s ovih prostora konzumirali čaj od slatkog pelina te prijavljivali pozitivne učinke u svim fazama infekcije COVID-19. Smatram da bi bilo jako korisno provesti dodatne kliničke prospektivne studije po ovom pitanju", kaže ova epidemiološkinja.

Prof.dr. Jasenko Karamehić, internist imunolog, jedan od vodećih u BiH i s bogatim iskustvom rada u medicinskim centrima širom svijeta, kaže da "sve ima i te kako smisla".

"I to zato što slatki pelin djeluje na malariju, a antimalarici, lijekovi kao klorokin, cidrofloroksin itd., spadaju u grupu lijekova koji imaju određenu specifično-nespecifičnu aktivnost kao ramdesivir ili neki drugi retroviralni, antivirusni lijekovi protiv na primjer AIDS-a itd, i na COVID-19", kaže prof. dr. Karamehić.

On podsjeća da se dio ove biljke u Aziji upotrebljava u liječenju malarije te da već godinama stanovništvo koristi njena ljekovita svojstva.

"I tu je ta veza. Meni, kao imunofarmakologu to je još lakše shvatiti i vidi se da svi lijekovi koji djeluju na uzročnika malarije, djeluju uspješno i na COVID-19. Da se razumijemo, nije to specifični lijek, ali jest specifično nespecifični - znači ima određen učinak", zaključuje prof. dr. Karamehić.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR