22 °

max 31 ° / min 18 °

Petak

18.07.

31° / 18°

Subota

19.07.

35° / 19°

Nedjelja

20.07.

37° / 21°

Ponedjeljak

21.07.

39° / 24°

Utorak

22.07.

39° / 25°

Srijeda

23.07.

39° / 23°

Četvrtak

24.07.

40° / 23°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Kako je Amerika slomila srce Džordžu Majklu

Kultura

Comments 0

Kako je Amerika slomila srce Džordžu Majklu

Autor: Mirjana Dragaš

  • Viber
"S velikom tugom i bolom potvrđujemo da je naš voljeni sin, brat i prijatelj Džordž preminuo u svom domu tokom božićnih praznika."

Džordž Majkl ostao je jedna od najimpozantnijih figura muzičke industrije čak i kada je, u poznijoj karijeri, prodaja njegovih ploča opala. Premda više nije bilo spotova poput onog za "Freedom" kojim paradira čitava svita najplaćenijih svjetskih top-modela, od Sindi Kraford do Linde Evanđeliste, koncerti su skoro po pravilu rasprodavani do posljednje ulaznice. Od kasnih devedesetih do danas pogodio ga je niz ličnih kriza i sukoba sa zakonom zbog konzumiranja narkotika. Uvijek je bio ambivalentan prema konceptu slave i uvijek u problemu da uspostavi ravnotežu između statusa zvijezde i privatnog života. Nakon što je godinama krio da je homoseksualac, autovao se 1998. kada je uhapšen zbog "bludničenja" u javnom toaletu na Beverli Hilsu.

Rođen je kao Georgis Kirijakos Panajotu u Finčliju na sjeveru Londona. Otac mu je bio Grk, a mama Engleskinja, plesačica. Kada se preselio u Hertordšir, zbližio se sa Endrjuom Ridžlijem, sa kojim je 1979. oformio ska kvintet "Executive", a iz kojeg je 1981. nastao dvojac "Wham!". Snimili su nekoliko pjesama koje je sam Džordž napisao i ubrzo potpisali za nezavisnu produkcijsku kuću "Innervision".

Debitovali su singlom "Wham Rap!" u junu 1982. što je ujedno bio i prvi singl neke britanske grupe u kojem je bilo i rep sekvenci. Nisu sa njim briljirali, ali sledeći, "Young Guns (Go for It)" u oktobru 1982. popeo se na treće mjesto muzičke ljestvice. "Wham Rap!" je reizdat i katapultiran pravo u top 10, a za njim su uslijedile numere "Bad Boys" i "Club Tropicana" 1983.

Dok je Wham! postao pravi fenomen, debi album munjevitom brzinom penjao se na vrhove muzičkih listi; uslijedila je borba sa bendom Culture Club za titulu najvećeg britanskog tzv. "new pop boom".

Drugi album "Make It Big" iz 1984. godine donio im je svjetsku slavu uz hitove "Wake Me Up Before You Go-Go", "Careless Whisper", "Freedom" i "Everything She Wants". Godinu kasnije, postali su i prvi zapadnjački muzičari koji su posjetili Kinu, a Lindzi Anderson zabilježila je putovanje u filmu "Foreign Skies: Wham! in China".

Ipak, Majkl se sve više okretao solo karijeri. Iako je "Careless Whisper" prvobitno objavljena na albumu "Make it Big", u javnosti je plasirana kao njegov solo singl. Oproštajni koncert dvojac je održao na stadionu Vembli 1986.

Top liste ponovo je osvojio početkom 1987. duetom sa Aretom Frenklin "I Knew You Were Waiting (For Me)", a kasnije te godine izdao je i svoj prvi solo album "Faith". Greg Pond iz Roling Stouna rekao je tada: "Ima samo 24 godine - tri manje od Princa, pet manje od Majkla Džeksona, a prodavaniji je od obojice. Apsurdno je popularan; ima mnogo više novca nego što bi ikada mogao da potroši."

Prvi singl sa albuma "I Want Your Sex" bio je zabranjen na mnogim radio stanicama, što mu je samo dodatno dalo na privlačnosti.

Potresao je javnost kada je u januaru 1996. na evropskoj dodeli MTV nagrada premijerno izveo "Jesus to a Child". Tu dugačku i melanholičnu pjesmu napisao je neposredno nakon smrti svog ljubavnika Anselma Felepe koji je 1993. preminuo od AIDS-a. Uslijedio je "Fastlove" u aprilu iste godine, a samo mjesec kasnije objavjen je njegov treći solo album "Older", u potpunosti posvećen Anselmu.

Nakon što se vukao po sudovima zbog raskidanja ugovora, a na kraju i izgubio spor, te bio prinuđen da Soniju plati basnoslovnu sumu novca, Džordž Majkl shvatio je da ima problem sa načinom na koji biznis funkcioniše, jer je, po njegovim riječima, sistem bio ustrojen kao "old boy's" klub: cilj svih ugovora bio je da se izvođač nepovratno veže za studio, a nikakva navodna kreativna sloboda nije mogla da nadomjesti takvu neautonomiju umjetnika.

"Zbog toga je najviše i okrenuo leđa Americi," prisjetila se njegova bliska prijateljica Kim Bauen. Prema njenim riječima, hapšenje koje ga je na Beverli Hilsu snašlo 1998. zbog razvratnog ponašanja u javnosti kompletno je promijenilo njegovo viđenje Amerike i njenog epiteta slobodne zemlje.

Ma koliko čudno zvučalo u doba kada pop industrija navodno nije anatemisala gej umjetnike, Bauneova, koja je učestvovala na snimanju kontroverznog spota za pjesmu "Outside" u kojem se dva policajca ljube, kaže da je tada shvatio da stvari ne fukncionišu onako kako je on zamišljao, niti kako bi trebalo.

"On je bio predivan, iskren gej muškarac koji je obožavao Ameriku, ali to mu je slomilo srce."

Ipak, iz poteškoća i iskušenja sa kojima se pjevač suočavao, mnogi gej muškarci i žene crpjeli su snagu, vjeruje Bouenova.

"Njegovo priznanje, koje nije planirao niti je bilo proizvod nekakve mašinerije za publicitet, bilo je veoma bolno za njega. Ali način na koji se izborio sa tim, njegova hrabrost i činjenica da je pokazao da se ne radi ni o čemu strašnom, emancipovali su čitavu jednu generaciju mladih ljudi."

A to je možda prava zaostavština Džordža Majkla Americi, mnogo više od dva Gremija i spotova sa supermodelima.

Nedeljnik.rs

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR