U izdanju Udruženja Pravnika Crne Gore izašlo je novo izdanje „Pravnog zbornika„ časopisa za pravnu teoriju i praksu, broj 1/ 2024., koje crnogorskoj pravničkoj publici, donosi ukupno 16 radova (članaka, ogleda i priloga) istakutih pravnih autora iz Crne Gore i inostranstva.
Redakcijski odbor časopisa, na čelu sa prof. dr Branislavom Radulovićem – Glavnim i odgovornim urednikom časopisa, u ovom broju „Pravnog zbornika“, opredjelio se za publikovanje osam članaka, dva ogleda i tri priloga, te tri izlaganja sa promocije koja je organizovana u saradnji sa „Fondacijom Sula Radov“. Objavljen je i omaž preminuloj profesorici Pravnog fakulteta UCG Snežani Miladinović - Drobnič, dugogodišnjoj članici uredjivačkog odbora „Pravnog zbornika“ i potpredsjednici Skupštine Udruženja pravnika Crne Gore.
Autori članaka i drugih radova su ugledni crnogorski pravnici, profesori sa dva crnogorska Univerziteta, referentni autori iz inostranstva, ali i mlađi crnogorski autori koji na ovaj način unapređuju svoje pravničke karijere. Sa izlaženjem ovog broja „Pravnog zbornika“, dodaje se još jedna godina uspješnog rada, u dosadašnjih devet decenija trajanja čaopisa i Udruženja pravnika Crne Gore, kao izdavača.
Iz oblasti Ustavnog prava dr Petar Šturanović, profesor na Pravom fakultetu UCG, obradio je temu “Ideološka funkcija ustavnih preambula komunističkih država”, a Matija S. Vučićević sa Univerziteta “Mediteran” temu „Preambula Ustava Crne Gore“.
Iz oblasti Pomorsko pravo Dr Jelena Nikčević, profesorica Pomorskog fakulteta u Kotoru u saradnji sa Dr Vesnom Skorupan Wolff, znanstvenom savjetnicom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, objavila je rad po nazivom „Zastupanje pomoraca kroz prizmu crnogorskih pravnih rješenja de lege lata i de lege ferenda“.
Dekanica Pravnog fakulteta u Sarajevu Prof. dr Zinka Grbo, iz oblasti privredno pravne materije obrađuje temu: „Pravni okvir arbitraže u Bosni i Hercegovini – možemo (li) bez lex specialis-a”.
Profesorica Pravnog fakulteta UCG prof. dr Maja Kostić-Mandić, u ovom broju “Pravnog Zbornika” obrađuju temu “Klimatske promjene i ljudska prava - od slučaja Urgenda do najnovijih slučajeva pred Evropskim sudom za ljudska prava”, a njena koleginica prof. dr Gordana Paović-Jeknić objavljuje rad pod nazivom “Budžetska kontrola u Crnoj Gori - 20 godina od osnivanja Državne revizorske institucije”.
Saradnica na Pravnom fakultetu UCG Dr Sanja Grbović priredila je članak “Primjena i tumačenje standarda dužne pažnje prema Istanbulskoj konvenciji - pitanje proaktivnog djelovanja država potpisnica”, a temom iz pravne istorije bavi se Janko Paunović, asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beču (Austrija) pod nazivom “Razvoj pravnog instituta zajma u crnogorskom i evropskom zakonodavstvu, sa osvrtom na njegov rimsko-pravni temelj”.
U dijelu „Pravnog zbornika” pod nazivom „Ogledi” objavljena su dva rada i to: doc. dr. Bojana Macuha, profesora na Fakultetu za poslovne i komercialne nauke, Celje (Slovenija) “Briga o starijima – zadatak cijelog društva”, te rad Prof. dr Gabriele Bric, bivše sutkinje Saveznog ustavnog suda SR Njemačke, pod nazivom „Klimatska zaštita kroz ustave“.
U rubrici „Prilozi” svoj radove su objavili: mr Nikolina Tomović pod nazivom „Razmjena informacija između konkurenata - mogući pozitivni efekti na konkurenciju i izazovi u praksi“, mr Nina Perišić „Položaj autonomnih režima u međunarodnom pravu i međunarodnim odnosima“ i Vesko M. Božović “Arbitraža u Crnoj Gori”.
Namjera Udruženja pravnika Crne Gore da časopis za pravnu teoriju i praksu „Pravni zbornik“ i u budućnosti ostane „riznica crnogorske pravne baštine“ ostvarljiva je samo ako se i dalje nastavi uspješna saradnja sa uvaženim autorima, kojima se Redakcija časopisa posebno zahvaljuje na uspješnoj saradnji.
"Pravni zbornik", koji ima tradaciju od devet decenija izlaženja, u novom izdanju, štampan je na gotovo 300 strana i u tiražu od 200 primjeraka. Časopis se komercijalno ne distribuira, već se besplatno dostavlja autorima, bibliotekama, sudovima, fakultetima itd.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR