U godini značajnog jubileja - 150 godina od osnivanja i djelovanja najstarije organizacije Crvenog krsta na Balkanu, a 22. u svijetu, Narodni muzej Crne Gore, u saradnji sa Crvenim krstom Crne Gore organizovao je izložbu “Vijek i po humanosti”, navodi se u saopštenju Crvenog krsta.
Izložba nastoji da, kroz različita dokumenta, fotografije, predmete, priznanja i druga obilježja, posjetioce detaljnije upozna sa radom organizacije koja je i dio najveće humanitarne mreže na svijetu - Pokreta Crvenog krst i Crvenog polumjeseca, ističe su u saopštenju.
U ime organizatora izložbe, prisutne je podsjetio na početke djelovanja Crvenog krsta davne 1875. godine, direktor Narodnog muzeja Crne Gore Jakša Ćalasan:
“Još od osnivanja 1875. godine, uoči Hercegovačkog ustanka, Crveni krst Crne Gore bio je uz naš narod – na bojištima, u bolnicama, tokom prirodnih nepogoda, pandemija i ratova, ali i u svakodnevnom životu, gdje tiho i neumorno gradi mostove solidarnosti, empatije i međusobne podrške, navedeno je u saopštenju.
Izložba "Vijek i po humanosti" nije samo prikaz istorijskih dokumenata, fotografija i predmeta – ona je svjedočanstvo o duboko ukorijenjenoj kulturi humanosti u crnogorskom društvu. Kao Narodni muzej Crne Gore, čuvari smo kulturnog i istorijskog pamćenja našeg naroda. Zato osjećamo posebnu odgovornost i čast da, povodom ovog jubileja, iskažemo zahvalnost Crvenom krstu što već 150 godina piše jednu od najsvjetlijih stranica naše istorije, kazao je Ćalasan.
Vukan Ražnatović, istoričar i jedan od autora i kustos izložbe, prisjetio se kako je Crveni krst djelovao kroz različita istorijska razdoblja - tokom balkanskih i svjetskih ratova, u vrijeme socijalizma i tokom devedesetih godina prošlog vijeka, a ujedno podsjetio i na današnje izazove organizacije: “Danas, Crveni krst pored pomoći koja uvijek asocira na njega, u oružanim sukobima, prirodnim nesrećama i drugim krizama, bavi se i aktuelnim društvenim problemima. Od psihosocijalne i psihološke prve pomoći tokom svakodnevnog života, preko gorućih društvenih problema, jedinstvenih događaja kao pandemija korona virusa, izbjeglištva, brige o starijima, migrantima, tražiocima azila, brige o porodicama i pojedincima u stanju socijalne potrebe... to su samo neki od izazova koje je Crveni krst uspio da prevaziđe. Uspješno i tiho i dan danas, kao od početka svoga rada.”
Jelena Dubak, generalna sekretarka Crvenog krsta Crne Gore pozdravila je prisutne i istakla značaj izložbe koju je Narodni muzej organizovao u godini važnog jubileja Crvenog krsta: “Ova izložba nije samo pogled unazad, već i svjedočanstvo snage jedne ideje koja traje 150 godina u Crnoj Gori – ideje humanosti, solidarnosti i pomoći onima kojima je najpotrebnija. Crveni krst Crne Gore ove godine obilježava vijek i po postojanja, čime postajemo dio rijetkih organizacija koje su toliko dugo bile uz svoj narod – u ratu, miru, poplavama, sušama, pandemijama… i svim drugim izazovima koje nam je vrijeme nametnulo. Naša misija je jasna: ublažiti ljudsku patnju, zaštititi život i zdravlje i promovisati dostojanstvo svakog pojedinca. Naša vizija je društvo u kojem svi imaju jednak pristup pomoći, razumijevanju i podršci, bez obzira na naciju, vjeru, pol, uzrast ili uvjerenje.”
Kroz izložene eksponate, posjetioci mogu saznati više o razvoju Crvenog krsta, djelovanju tokom različitih perioda i kriza, o predanosti volontera i univerzalnim vrijednostima na kojima počiva njegov rad, a to su humanost, nepristrasnost, neutralnost, nezavisnost, dobrovoljnost, jedinstvo i univerzalnost, objašnjavaju iz Crvenog krsta.
Crveni krst Crne Gore duguje posebnu zahvalnost Narodnom muzeju, a posebno kustosima izložbe, istoričarima Vukanu Ražnatoviću i Filipu Kuzmanu, zbog inicijative da ova izložba bude realizovana, a putem koje će se šira javnost u Crnoj Gori upoznati sa djelovanjem Crvenog krsta, ističu iz ove humanitarne organizacije.
Izložba će biti dostupna javnosti do kraja septembra ove godine, u galeriji “Miodrag Dado Đurić”, na Cetinju, zaključeno je u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR