Netflix je saopštio da je po prvi put u jednoj od svojih originalnih serija koristio vizuelne efekte koje je stvorila generativna vještačka inteligencija (AI).
Kopredsjednik Netflixa, Ted Sarandos, kazao je da je AI – koji proizvodi video zapise i slike na osnovu unesenih komandi – korišćen za kreiranje scene urušavanja zgrade u argentinskoj naučnofantastičnoj seriji The Eternaut, piše BBC.
On je naveo da je ova tehnologija omogućila produkcijskom timu da završi sekvence brže i uz niže troškove.
Korišćenje generativne AI izaziva kontroverze u industriji zabave zbog zabrinutosti da stvara sadržaj koristeći rad drugih bez njihovog pristanka, kao i straha da će zamijeniti ljudski rad.
Sarandos je dao ovu izjavu dok je Netflix objavio rast prihoda od 16%, na 11 milijardi dolara (8,25 milijardi funti) u tri mjeseca zaključno sa krajem juna, u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Dobit je porasla sa 2,1 milijardu na 3,1 milijardu dolara.
Streaming kompanija je navela da je bolji rezultat od očekivanog postignut zahvaljujući uspjehu treće i poslednje sezone južnokorejskog trilera Squid Game, koji je do sada privukao 122 miliona pregleda.
Na pitanje o upotrebi AI tehnologije, Sarandos je rekao da je ona omogućila produkcijama sa manjim budžetom da koriste napredne vizuelne efekte.
Generativna AI korišćena u seriji The Eternaut pomogla je produkcijskom timu da završi sekvencu urušavanja zgrade u Buenos Ajresu deset puta brže nego što bi to bilo moguće tradicionalnim alatima za specijalne efekte, rekao je on.
„Trošak toga jednostavno ne bi bio izvodljiv za seriju sa takvim budžetom. Ta sekvenca je zapravo prvi snimak generisan AI tehnologijom koji se pojavio na ekranu u originalnoj Netflix seriji ili filmu. Autori su bili oduševljeni rezultatom“, izjavio je Sarandos.
AI je bila jedna od ključnih tema tokom holivudskog štrajka 2023.
Tokom tromjesečnog štrajka, sindikat glumaca (Screen Actors Guild–American Federation of Television and Radio Artists) pozvao je na strožiju regulaciju upotrebe AI.
Neki u industriji kritikovali su korišćenje vještačke inteligencije u filmu, nazivajući to degradacijom zanata.
Godine 2024, filmski mogul Tajler Peri zaustavio je planove za proširenje svog studija u Atlanti vrijedne 800 miliona dolara zbog straha da će brz napredak AI-generisanih video zapisa ugroziti radna mjesta.
U to vrijeme najavljivani su alati poput OpenAI Sora, izazivajući divljenje zbog kvaliteta snimaka koje mogu da stvore iz jednostavnih tekstualnih komandi, ali i zabrinutost zbog sigurnosti poslova.
Davijer Jun, suosnivač singapurskog studija za animaciju CraveFX, kazao je da ga Netflixova upotreba generativne AI nije iznenadila jer sve više velikih studija prihvata ovu tehnologiju.
Generativna AI se pridružuje listi digitalnih alata koje umjetnici vizuelnih efekata mogu koristiti da ožive ideje, rekao je on.
„To je bilo pitanje vremena. AI definitivno otvara vrata manjim studijima da postignu vizuelni kvalitet sličan produkcijama sa velikim budžetom“, izjavio je Jun.
„Na kraju, umjetnik je taj koji odlučuje šta će biti u konačnoj slici, a ne AI.“
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR