14 °

max 23 ° / min 12 °

Nedjelja

04.05.

23° / 12°

Ponedjeljak

05.05.

21° / 14°

Utorak

06.05.

21° / 14°

Srijeda

07.05.

22° / 13°

Četvrtak

08.05.

17° / 12°

Petak

09.05.

21° / 11°

Subota

10.05.

21° / 13°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Epic Games dobio spor jer je Apple pokušao da zaobiđe zakon

Jabuka na dan

Comments 0

Epic Games dobio spor jer je Apple pokušao da zaobiđe zakon

Izvor: Antena M

Autor: Jabuka na dan

  • Viber

U velikom pravnom porazu za Apple, federalni sud je utvrdio da je kompanija svjesno prekršila sudsku zabranu iz 2021. godine, donešenu s ciljem da se suzbije njeno monopolističko ponašanje u okviru App Storea. Presudu je donijela sudijinica Ivon Gonzales Rodžers, nakon što je Epic Games nastavio da pravi pravni pritisak, a Appleu je naloženo da odmah izmijeni politiku u vezi sa kupovinama unutar aplikacija i komunikacijom s programerima.

Spor datira iz 2020. godine, kada je Epic Games tužio Apple, osporavajući proviziju od 30% koju kompanija uzima na sve transakcije unutar aplikacija. Iako je Apple u velikoj mjeri izašao kao pobjednik u tom slučaju, sud je 2021. izdao trajnu zabranu kojom je Apple obavezan da omogući programerima da korisnike upućuju na spoljne veb sajtove za kupovine. Cilj presude bio je da se razbije potpuna kontrola koju je Apple imao nad tržištem unutar aplikacija i da se podstakne konkurencija.

Apple je tvrdio da je ispoštovao odluku dozvolivši programerima da u aplikaciji postave jedan link ka spoljnim platformama za kupovinu. Međutim, i dalje je naplaćivao proviziju do 27% za sve kupovine obavljene u roku od sedam dana nakon što bi korisnik kliknuo na taj link. Osim toga, uveo je niz ograničenja o načinu i mjestu prikazivanja linkova, čime je, prema tvrdnjama Epic Gamesa, onemogućeno stvarno sprovođenje sudske mjere. Epic Games je zatražio od suda da Apple proglasi odgovornim za nepoštovanje presude.

Rodžers je stala na stranu Epic Gamesa, nazvavši Appleovo ponašanje „ozbiljnom neposlušnošću“ i „namjernim kršenjem“ sudskog naloga. U presudi je naglasila da je Apple svjesno djelovao s namjerom da sačuva prihode koji proizilaze iz antikonkurentske prakse, iako mu je jasno bilo naloženo da omogući alternativne načine plaćanja. Optužila je kompaniju da je ometala konkurenciju otežavajući stvari i programerima i korisnicima.

Prema presudi, Apple je odgovorio na zabranu tako što je uveo novu, 27% proviziju na spoljne kupovine (gdje ranije nije postojala), produžio vremenski okvir provizije na čitavu sedmicu od klika na link, i uveo pravila koja su obeshrabrivala programere da koriste novouvedenu mogućnost. Do maja 2024, svega 34 od oko 136.000 programera na App Storeu prijavilo se za Appleov program s linkovima, a gotovo polovina njih nije ni nudila kupovine unutar aplikacija.

Kako bi ispravila situaciju, Rodžers je izdala detaljnu i hitnu naredbu kojom se nalažu konkretne promjene koje Apple mora da sprovede. Među njima je zabrana naplaćivanja provizije ili zahtijevanja izvještaja za kupovine obavljene van aplikacije, kao i ukidanje ograničenja u vezi sa jezikom, formatiranjem ili pozicijom promotivnih linkova. Programerima mora biti omogućeno da koriste dugmad, pozive na akciju i dinamičke linkove po sopstvenoj želji.

Takođe, Apple ne smije isključivati nijednu kategoriju programera iz ovog pristupa, niti primjenjivati različite uslove za učesnike u svojim programima za video i novinske partnere. Sudijinica je posebno istakla kako je Apple kažnjavao kompanije kao što su Disney Plus i Nwe York Timesa udvostručavanjem provizije ukoliko su nudile spoljne linkove.

Jedna od ključnih tačaka bila je i praksa Applea da koristi takozvane „zastrašujuće ekrane“ – poruke koje bi se pojavile kad korisnik klikne na spoljašnji link, upozoravajući ga da napušta App Store. Rodžers je naložila da se u takvim slučajevima smije koristiti isključivo neutralan jezik, ocjenjujući da su postojeće poruke bile osmišljene da obeshrabre korisnike da nastave sa spoljnim kupovinama.

Apple je takođe ograničavao gdje linkovi mogu da vode korisnike, zahtijevajući da idu isključivo na jednu statičnu odredišnu stranicu, što je sprečavalo programere da korisnike direktno usmjere ka konkretnom proizvodu ili pretplati. Prema novom sudskom nalogu, programerima mora biti dozvoljeno da kreiraju dinamičke linkove koji vode korisnike direktno ka stranicama za kupovinu i omogućavaju prenos relevantnih informacija kako bi se olakšao proces transakcije.

Presuda ima trenutni efekat. Sud je izričito odbio svaki zahtjev za odlaganje, navodeći ozbiljnost Appleovog ponašanja i njegove ponovljene pokušaje da potkopa sudsku zabranu. U posebno značajnom koraku, slučaj je proslijeđen američkom tužiocu za Sjeverni okrug Kalifornije radi ispitivanja da li postoji osnov za krivično gonjenje zbog nepoštovanja suda. Pored toga, Apple je kažnjen i naloženo mu je da u cijelosti plati sve advokatske troškove kompanije Epic Games do 15. maja 2025.

Apple je odgovorio izjavom da se „oštro ne slaže“ s presudom i da planira žalbu. Ipak, Rodžers je jasno stavila do znanja da žalbeni postupak ne oslobađa Apple obaveze da odmah počne da primjenjuje nove mjere.

Presuda predstavlja veliku pobjedu za Epic Games i mogla bi imati dalekosežne posljedice za digitalna tržišta, jer programeri sada imaju jasniju mogućnost da zaobiđu Appleov sistem kupovine unutar aplikacije bez straha od odmazde, dok korisnici mogu imati koristi od veće konkurencije i nižih cijena. Za Apple, ova presuda predstavlja ozbiljan udarac njegovom poslovnom modelu App Storea i oštar podsjetnik da ni najmoćnije kompanije na svijetu nijesu iznad zakona.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR