13 °

max 18 ° / min 11 °

Subota

18.10.

18° / 11°

Nedjelja

19.10.

19° / 11°

Ponedjeljak

20.10.

18° / 11°

Utorak

21.10.

17° / 11°

Srijeda

22.10.

15° / 13°

Četvrtak

23.10.

19° / 13°

Petak

24.10.

18° / 14°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Picula: Pozivam na konstruktivan dijalog između crnogorske vlasti i SPC

Izvor: Screenshot

Politika

Comments 3

Picula: Pozivam na konstruktivan dijalog između crnogorske vlasti i SPC

Izvor: Pobjeda/European Western Balkans

Autor: Antena M

  • Viber

Izvjestilac Evropskog parlamenta EP za Crnu Goru i Zapadni Balkan Tonino Picula pozvao je na konstruktivan dijalog i smiren pristup u pogledu napetosti između crnogorskih vlasti i Srpske pravoslavne crkve (SPC), koji su uslijedili nakon što su vjernici te crkve nastavili da se okupljaju po crnogorskim gradovima uprkos mjerama zabrane izrečinih zbog pandemije COVID-19.

Ovakva situacija rezultirala je privođenjem, a poslije i puštanjem na slobodu episkopa budumljansko-nikšićkog Joanikija i osam sveštenika. 

- Svi politički i društveni akteri moraju biti svjesni da njihovo djelovanje ujedno predstavlja i nivo odgovornosti prema građanima Crne Gore. Sigurno je da ne podržavaju obnovu i eskalaciju tenzija, nestabilnost i dalju polarizaciju društva - naglasio je Picula za Europen Western Balkans.

On je dodao da je ovo posebno važno zbog nadolazećih ekonomskih problema koji će se, kako je kazao, osjetiti u turizmu i cijeloj crnogorskoj ekonomiji.

Picula je objasnio da je efikasna borba protiv koronavirusa ukazala na potrebu za većim razumijevanjem među građanima.

- Pandemija je ukazala i na potrebu da zajedno radimo na rješavanju problema koji ujedinjuju, a ne razdvajaju, tradicionalno podijeljeno crnogorsko društvo - ukazao je Picula.

Tenzije u Crnoj Gori su nastale nakon što je krajem decembra parlament usvojio Zakon o slobodi vjeroispovijesti, kojem se protivi Mitropolija crnogorsko-primorska i njene pristalice, zbog čega su širom države organizovane litije.

Komentari (3)

POŠALJI KOMENTAR

Miljan

@Miljan Hvala na dobrosusjedkim zeljama

MNE

Možete li zamisliti da vam dođe srbijanac koji živi Hrvatskoj i kaže :Ne priznajem ovu državu njene institucije njenu zastavu ,himnu ,crkvu.Što bi ste mu odgovorili?

Miljan

E moj dobri Picula ne zivis ti sa njima no mi.