27 °

max 33 ° / min 19 °

Srijeda

16.07.

33° / 19°

Četvrtak

17.07.

33° / 16°

Petak

18.07.

34° / 16°

Subota

19.07.

35° / 20°

Nedjelja

20.07.

38° / 21°

Ponedjeljak

21.07.

39° / 24°

Utorak

22.07.

37° / 24°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Evo šta piše u pismu koje je Krivokapić uputio Porfiriju

Izvor: EPA

Politika

Tag Gallery
Comments 4

Evo šta piše u pismu koje je Krivokapić uputio Porfiriju

Autor: Antena M

  • Viber

U pismu koje je premijer Zdravko Krivokapić uputio patrijarhu srpskom Porfiriju, dato je obrazloženje Vladinih prijedloga za izmjene prvobitnog Nacrta temeljnog ugovora, saopšteno je iz Kabineta Krivokapića. 

Saopštenje prenosimo integralno: 

"Te izmjene se odnose na potrebu usaglašavanja pojedinih odredbi ugovora sa pravnim sistemom Crne Gore, kao i na dodatna terminološka pojašnjenja određenih rješenja.

U prvobitnoj verziji Nacrta ugovora koristi se pojam „sudska istraga”, pored činjenice da u Crnoj Gori već desetak godina istraga nije u nadležnosti sudova, već tužilaštva. Ukazano je da korišćenje termina „mjere bezbjednosti” u prvobitnom Nacrtu ugovora nije kompatibilno sa određenjima iz Krivičnog zakonika Crne Gore, imajući u vidu način na koji je definisan taj institut.

Pored toga, kada je u pitanju određivanje strana potpisnica ugovora i uslova za građenje objekata vjerskih zajednica u Crnoj Gori, ukazano je da u prvobitnom Nacrtu ugovora rješenja nisu u saglasnosti sa važećim članovima 10 i 42 stav 4 Zakona o slobodi vjeroispovjesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica.

Dalje, u pismu premijera ukazuje se na potrebu dorade odredbe ugovora koja se tiče posebne zaštite imovine Crkve, a koja ujedno predstavlja i kulturnu baštinu države, te se upućuje na primjenu Zakona o zaštiti kulturnih dobara.

U odnosu na pitanje restitucije crkvene imovine, u pismu se navodi da je predloženim izmjenama taj dio ugovora izjednačen sa rješenjima iz ugovora koji su potpisani sa drugim vjerskim zajednicama.

Na kraju se konstatuje da izmjene koje je predložila Vlada doprinose unapređenju kvaliteta dokumenta, kako on kasnije ne bi mogao biti osporavan u cjelini, ili u pojedinim djelovima.

Premijer je u pismu izrazio spremnost da se proces usaglašavanja završi u najkraćem roku, kako bi Temeljni ugovor bio potpisan.

Iz svega proizlazi da se više radi o tehničkim pitanjima i potpunom usaglašavanju sa pravnom tekovinom Crne Gore, nego o nekim suštinskim pitanjima koja dovode u pitanje odnos između države Crne Gore i SPC.

U prilogu vam dostavljamo verziju cijelog pisma koje je premijer Krivokapić uputio srpskom patrijarhu gospodinu Porfiriju."

.

.

.

Komentari (4)

POŠALJI KOMENTAR

Pravda

A ko vam brani ta izjašnjavanja? Zašto ne date i drugima da kažu kako se osjećaju?

Jatotako

Crnogorac sam. Zborim Crnogorskim jezikom. Vjernik sam Crnogorske pravoslavne Crkve a na kraju sam i Komita ako zatreba!!!

BELVEDER

Crnogorac sam, govorim CRNOGORSKIM jezikom i pripadam CPC-u! Sve ostalo je PREVARA!