Konferenciji „Izborna reforma u Crnoj Gori: Kako učiniti izborni proces funkcionalnim?“, održana je danas u Podgorici, u organizaciji Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) uz podršku Britanske ambasade Podgorica.
Predsjednik Upravnog odbora CeMI-ja, Zlatko Vujović, kazao je da je konferencija o izbornoj reformi, koja je prvobitno bila planirana za februar, pomjerena kako bi se omogućilo više vremena za postizanje dogovora između vlasti i opozicije i obnavljanje političkog dijaloga.
„Nijesmo mogli predvidjeti da će se konferencija održati baš prvog dana povratka opozicije u Parlament, ali to je dobro jer ćemo moći mnogo otvorenije i direktnije razgovarati. Naša želja je bila da kroz sve aktivnosti podstaknemo dijalog i dogovor između vlasti i opozicije o izbornoj reformi“, rekao je Vujović.
Potrebna je samo jasna politička volja
On je istakao da je izborna reforma ključan korak u procesu evropskih integracija i da je neophodno okončati je do kraja godine kako bi Crna Gora ostala na evropskoj agendi i postala članica Evropske unije do 2028. godine.
„Malo je urađeno na izbornoj reformi, što mogu reći i kao pridruženi član parlamentarnog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu. Međutim, svima nam je jasno šta treba uraditi i kako su ta pitanja riješena u evropskoj praksi. Potrebna je samo jasna politička volja da se reforme sprovedu, jer je riječ uglavnom o tehničkim pitanjima“, naglasio je Vujović.
On je istakao potrebu za razdvajanjem lokalnih i parlamentarnih izbora kako bi se izbjegla stalna izborna neizvjesnost koja odlaže donošenje ključnih odluka na nacionalnom nivou.
Meken: Ovo je temeljna politička obaveza
Britanska ambasadorka u Crnoj Gori, Don Meken još jednom je naglasila da pozdravlja jučerašnji dogovor o nastavku izborne reforme do kraja 2025.
„Izborna reforma u Crnoj Gori je od ključne važnosti i predstavlja jedan od glavnih uslova za dalji napredak na vašem putu ka EU. Međutim, ovo nije samo tehnički zahtjev neophodan za napredak u EU, već je to temeljna politička obaveza. Potreba za reformom nije isključivo diktirana vašim putem ka EU, već mora biti obaveza za sve političke aktere u Crnoj Gori“, izjavila je britanska ambasadorka Don Meken.
Kako je dodala, i Vlada i opozicija moraju igrati aktivnu ulogu u postizanju konsenzusa i pronalaženju puta naprijed. Suštinu ovog procesa reforme treba voditi preporukama OEBS-a i ODIHR-a.
Takođe, kako kaže, reforme treba da budu transparentne i inkluzivne, te da uključuju i uvid nevladinog sektora, akademske zajednice i drugih relevantnih aktera i stručnjaka.
Predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović, podsjetio da je u decembru prošle godine predložio reformu izbornog sistema kroz uvođenje otvorenih lista, čime je pokrenut dijalog na najvišem nivou uz učešće nacionalnih i regionalnih eksperata.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR