U susret okašnjeloj izbornoj reformi podstaknuta je debata o uvođenju otvorenih lista, saopšteno je iz GI 21. maj.
"Sve što demontira malignu crnogorsku partitokratiju treba da bude podržano. To važi i za otvorene liste ali je bitno da građani shvate da to nije dovoljno za obračun sa stranačkim monopolima. Otvorene liste bi omogućile biračima da selektiraju partijske kandidate ali je važno da obuhvate i nezavisne kandidate i građanske liste kojima treba da bude olakšano učešće na izborima. Međutim, da bi se partitokratija bacila na koljena potrebno je niz novih rješenja", navode u saopštenju.
Prvo, kako kažu, treba onemogućiti lako formiranje stranaka i umjesto sadašnjih 200 osnivača taj broj treba povećati na minimum hiljadu osnivača.
"Istovremeno, sve partije koje ne učestvuju na izborima treba brisati iz registra političkih stranaka. Drugo, potrebno je spriječiti stalno falsifikovanje potpisa podrške odborničkim i poslaničkim predizbornim listama. Umjesto 0,8% potpisa podrške od ukupnog biračkog tijela treba uvesti notarizaciju biračkih potpisa i to ne manje od pet stotina potpisa kada su u pitanju državni izbori.
Treće, neophodno je zabraniti predizborne koalicije i podići izborni cenzus sa 3% na 5% kako bi se eliminisale sve sitne trgovačke grupe kao i partije i liste bez značajnije podrške birača. Time bi se odstranile male ucjenjivačke stranke poput URE, SDa, DNPa ili SNPa i njihov uticaj na kreiranje vlade. Takođe, sve stranke koje prime novac iz inostranstva, što je npr. tipično za partije koje materijalno podržava Vučićev režim, treba da kao agenti stranog uticaja ostanu bez odborničkih i poslaničkih mandata", zaključuju u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR