Centar za demokratsku tranziciju poziva Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu da konačno počne ozbiljno, naporno i posvećeno da se bavi poslom koji im je delegiran, jer on predstavlja jednu od najvažnijih tačaka u daljoj demokratizaciji našeg društva, poručila je programska direktorica Milica Kovačević.
- Takođe, pozivamo Odbor da u hitnom roku održi sjednicu koja je otkazana 15.4. i usvoji mapu puta za sprovođenje ove reforme, donese pravilnik o radu iz koga će se moći vidjeti na koji način on donosi odluke i da počnu konačno da se bave svojim poslom.
Neizvršavanje i izbjegavanje obaveza, nepostojanje adekvatne metodologije rada, nedolazak na sjednice jeste zapravo demonstracija nepostojanja političke volje za reformu i dokaz hipokrizije u koju su zapale naše političke elite.
Pozivamo Odbor da konačno usvoji iNacrt zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja (ZFPSIK) nakon dvije neopravdano odložene sjednice radne grupe na kojima je to trebalo uraditi, da konačno održi javnu raspravu i da upozna domaću i međunarodnu javnost sa njenim sadržajem kroz objavljivanje izvještaja kako bi svi, transparentno, imali uvid u “kvalitet” reforme koja se sprovodi - navela je Kovačević.
Podsjeća javnost da sjednice koje su bile zakazane za 9.4. i 17.4. nijesu održane iz prostog razloga što se na njima nije pojavio potreban broj poslanika.
- Na ovim neodržanim sastancima pojavljivalo se maksimalno 3-4 poslanika. Pored ovoga važno je znati da radu radne grupe za ZFPSIK pored poslanika nedostaju precizna metodologija, procedure i pravila za donošenja odluka, a da poslanici nijesu iznosili sopstvene predloge, već su se isključivo oslanjali na materijale NVO i državnih institucija koje imaju nadležnosti vezane za ovaj zakon.
Ovakav način organizacije rada nije slučajan. On je mehanizam da se u nacrtZFPSIK ne uvrste brojni predlozi različitih aktera o kojima se razgovaralo na radnoj grupi, iako o njima nikad nije formalno glasano, niti se tražilo izjašnjenje svih članova/ica.
Nije slučajno ni nepostojanje zapisnika sa ranije održanih sjednica ove radne grupe iz kojih bi se moglo rekonstruisati kako su određene odredbe završile u Nacrtu, a druge odbačene.
Kada sve ovo imamo na umu nije teško zaključiti da je svrha ovako organizovanog rada Odbora i ove radne grupe zapravo održavanje statusa quo i izbjegavanje reforme. Nije teško zaključiti zašto među promjenama nije bilo mjesta za ograničavanje i regulisanje funkcionerske kampanje, iako su Agencija za sprečavanje korupcije i CDT to isticali kao ključno pitanje od početka rada, budući da u svim izbornim postupcima svjedočimo gnusnim zloupotrebama - poručila je Kovačević.
Takođe, kaže, prilično je jasno zašto nije uvedena zabrana upotrebe sredstava za redovan rad partija za potrebe izborne kampanje, iako su Državna revizorska institucija i CDT davali jasne preporuke u tom pravcu.
- Jasno je i zašto nijesu ispunjene dvije preporuke iz mišljenja OSCE/ODIHR o preispitivanju budžetskog sistema finansiranja političkih partija i potreba za ograničenjem ukupnih troškova kampanje prema jasnoj formuli, kao i uvođenju limita potrošnje na godišnjem nivou.
Jasno je i zašto nije uvedeno nikakvo ograničenje za angažmane po osnovu ugovora o djelu, iako je upravo ovaj mehanizam zloupotreba postao “slavan” mehanizam partijske države i zapošljavanja - zaključuje Kovačević.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR