Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Huter: Kad zvanično preuzimate odgovornost?; Šaranović: U teškim situacijama se povlače samo slabići, ja se u teškim situacijama neću povući

Izvor: Screenshot

Politika

Tag Video
Comments 5

Huter: Kad zvanično preuzimate odgovornost?; Šaranović: U teškim situacijama se povlače samo slabići, ja se u teškim situacijama neću povući

Autor: Antena M

  • Viber

Na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i vršilac dužnosti direktora policije Lazar Šćepanović danas odgovaraju na pitanjima o odgovornosti nakon dvije tragedije na Cetinju. 

Prošle sedmice Odbor je održao dio sjednice koja je održana u sobi označenoj stepenom tajnosti.

Tok sjednice:

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović kazao je da se u "gluvoj sobi" već raspravljalo o prve tri tačke dnevnog reda.

"Tada sam kazao da ako zaista želimo o dvije tragedije koje su se dogodile na Cetinju da rapravljamo, da je bilo potrebno osim predstavnika MUP-a pozvati i druge presdtavnike organa obavještajno-bezbjednosnog sektora, kao i Ministarstva zdravlja... da bismo sagledali sve okolnosti ovih tragedija", rekao je Šaranović.

VD direktora Uprave policije Lazar Šćepanović poručio je da je veoma teško godvoti o tragičnim događajima.

"Braniti istinu nije teško ali jeste braniti one mehanizme koji se ne mogu odbraniti, a to je naslijeđe - bezbjednosni sektor koji je naslijeđen i koji nije bio spreman za velike bezbjednosne izazove sa kojima se policija suočavala. Događaj od 2025 je bio nepredvidljiv. Nijev se moglo proaktivno postupati, već samo posljedično. Imao sam prilike da u više navrata infomišem javnost i imao sam maksimalno transparentnu komunikaciju sa građanima", kazao je Šćepanović.

O određenim detaljima danas ne mogu javno govoriti, dodao je Šćepanović.

"Kao što znate, 01. januara u 17:26 minuta je uslijedio prvi poziv. Postupili smo po prijavi građana. Ova prijetnja je bila nepredvidiva i brzo se odvijala. Uloga policije u tim situacijama je da se zaustavi krvavi pir i izoluje prijetnja. Odmah su svi raspoloživi kapaciteti stavljeni na raspolaganje CB Cetinje."

Prijetnja je bila aktivna i opasna.

"Službenici policije su uspjeli da izoluju prijetnju, a bilo je 108 poziva, svaki poziv je provjeren, što je dodatno otežavalo rad. Krvavi pohod je trajao 30 minuta, a službenici su za šest sati uspjeli da izoluju prijetnju", naveo je dalje Šćepanović.

Sredstvo izvršenja kojim je počinjeno djelo je uzeto iz pomoćnog objekta, iz šporeta, a kod izvršioca je pronađen 61 komad municije, istakao je Šćepanović.

Ovo lice je bilo osuđeno prvostepenom presudom i službenici UP u prvim ontaktima su primijetili njegovo antisocijalno ponašanje i odmah, bez odgađanja, shodno zakonu, ovo lice uputili u zdravstvenu ustanovu radi zdravstvenih pregleda. Licu je konstatovan određeni oblik zdravstvenog problema sa naznakom da ne smije konzumirati alkohol.  

"Može se reći da je bio antisocijalan, da je imao prijeku narav, da je bio agresivan u odnosu na okruženje. Uzimajući u obzir okidač koji je doveo do krivičnog djela, vidjeli ste na snimku koji nije objavila UP, da se lice nalazilo u društvenoj, normalnoj atmosferi, a u određenom trenutku došlo je do verbalnog incidenta, i bez upotrebe sile je lice udaljeno iz tog objekta, šta je bilo okidač", navodi Šćepanović.

Utvrđeno je gdje je proizvedeno vatreno oružje kojim je počinjen zločin, ali je tajan podatak.

"Što se tiče ekstrakcije podataka iz telefona, nema značajnih podataka, ne mogu potvrditi motiv ili neku drugu aktivnost koja bi razjasnila detaljno motiv izvršenja krivičnog djela. Nema podatka da je lice imalo pomoć, podrstekavanje ili bilo koju radnju od strane drugog ili trećeg lica već se isključivo radi o događaju koji je determinisao unutrašnje personalne motive, devijacije u ponašanju, pod uticajem terapije koje je lice imalo uz konzumaciju alkohola", istakao je Šćepanović.

Ovo djelo karakteriše sistematsko ubijanje, a nasumično se desilo u prvom slučaju na Cetinju.

"Ovo drugo je sistematsko lišenje života, imamo ubilačkle motive koji su akumulirani negativnom percepcijom u odnosu na lica i okruženje, što je dovelo do tagetiranja lica sa kojima je boravio. 

Policijski službenici su preduzeli svje mjere i radnje i svi mehanizmi kontrole će utvrditi da li su u mjeri mogućeg preduzete sve mjere i radnje. Ovdje niko ne bježi od odgovornosti. Radi empatije prema porodicama ove događaje ne treba koristi u dnevno-političke svrhe. Ukoliko se ovo desi ponovo sistem mora da bude spreman da odgovori na ove prijetnje u najkraćem mogućem roku", kazao je Šćepanović.

U odnos na prvi događaj, Unutrašnja kontrola je utvrdila da su službenici policije postupali u sladu sa zakonom. Sistem nije bio spreman i taj dio pitanja ću ostaviti ministru da odgovori, koje su to nepravilnosti zatečene i nasljeđe iz prethodnog perioda.

"Ono što je nesporno utvrđeno jeste da je tadašnji načelnik Odeljenja bezbjednosti Cetinje, kada su postupali po prijavi u kojoj je optužen vuk Borilović, da je izvršio djelo nasilničko ponašanje odmah i bez odlaganja obavijestilo Ministarstvo unutrašnjih poslova da preduzme mjere, kojom se imperativno obavezuje područni organ da sprovede upravni postupak jer su zastekli uslovi da je ovo lice izvršilo krivično djelo koje ga čini nedostojnim za držanje oružija.

Ta služba, nije preduzelo aaktivnost blagovremeno da bi nakon određenog vremenskog okvira izvršio krivično djelo - teško ubitstvo, masovno ubitstvo na Cetinju, u kojem je smrtno stradalo deset lica i šest ranjeno.

Tako dau odnosu na Medovinu najpozvaniji su službenici prethodnog menadžmenta da daju odgovore i tadašnji ministar unutrašnjih poslova", zaključio je Šćepanović.

Ministar Šaranović kazao je šta je učinio povodom Medovine kada je stupio na dužnost.

"Imajući u vidu da je novi menažment Ministarstva unutrašnje posle ostupio na dužnost 1. januara 2023. godine, tada sam od svih rukovodilaca organizacionih jedinicatražio urgentnu dostavu informacije i podataka u svim problemima koji su bili od interesa javnosti, ali i kako bismo se kao novi menažment do detalja upoznali i sa onim informacijama sa kojima se prije stupanja dužnost nismo mogli upoznati, a to su prije svega oni podaci koji su u sladu sa zakonom označeni stepenom tajnosti.

U sladu sa tim, imajući u vidu da je tragedija na Medovini koja se dogodila 2022. godine, jedan od najvećih tragičnih događaja u iskorijoj istoriji Crne Gore desetog dana mandata na poziciji ministra  dostavio sam zahtjev za dostavljanje informacija tadašnjem vršiocu dužnosti Direktora uprave policije gospodinu Terziću sa ciljem da dobijemo informacije o sljedećem: dakle, presjek stanja bezbjednosti, neposredno pred događaj koji obuhvata i stanje popunjenosti i operativne osposobljenosti službenika policije Odeljenja bezbjednosti Cetinje, zatim analizu postupanja, hronološki i po saznanju za izvršeno krivično udjelo u svim segmentima; Nakon višestrukog ubistva, koje su radnje i aktivnosti preduzete u cilju povećanja operativnog nivoa i jačanja osposobljenosti i broja policijskih službenika i da li su nakon ovog događaja pokrenute i uspostavljene nove interne procedure u cilju prevencije ovakvih događaja u budućnosti, i ako jesu, kakve?", saopštio je Šaranović.

Šaranović je kazao da su prijedlozi iz inicijative "Markov i Mašanov zakon" u cjelosti inkorporirani u prijedlog zakona uz set drugih mjera.

Huter: Ne umanjujem sopstvenu odgovornosti koja je manja od vaše

Poslanik Oskar Huter kazao je da onda kada dođe do zakazivanja sistema treba podnijeti ostavku.

"Jedan od dobrih prilika za pokazivanjem empatije bila je komemoracija na kojoj nijeste prisustvovali", rekao je Huter, koji je u nastavku izlaganja pročitao devet zaključaka Prijestonice Cetinje.

"Na sve ove zaključke dobili smo nula odgovora. Jedna od potvrda da se ništa nije realizovalo jeste činjenica da se cetinjski parlament opet sastao istim povodom. Među zaključcima je i da se traži da Odjeljenje bezbjednosti Cetinje postane Centar bezbjednosti kako bi se pojačali kapaciteti".

Huter je kazao da se vlast na Cetinju nije mijenjala od prve tragedije 2022. do 2025.

"I dalje isti akteri čine vlast. Da li je cetinjski parlament trebao da se odgovornije pozabavi prvom tragedijom – jeste. Da li najveću odgovornost nose oni koji upravljaju gradom – da. Da li Oskar Huter snosi odgovornost kao odbornik – da. Tada sam smatrao da ne treba dizati najveću buku, da se ne bi smatralo kao ubiranje političkih poena. Kajem se što nisam vapio i molio da se ne bi desilo zlo koje se desilo. Ne umanjujući sopstvenu odgovornosti koja je manja od vaše".

Huter je naveo da je 27 od 30 prisutnih odbornika glasalo “za” ove zaključke, među kojima su i odbornici Demokratske Crne Gore, koji su tražili da se izuzme zaključak o ostavkama.

“Neistina je da su ovi zaključci realizovani. Na neke se jeste djelovalo, ali suštinski Prijestonica Cetinje nije dobila odgovore”, poručio je Huter, iako je, kako je istakao, državna sekretarka rekla u jednoj emisiji da seu zaključci realizovani.

Huter je pitao i da li ovi događaji predstavljaju akt terorizma, ili da li se može govoriti možda i o organizivanom djelovanju.

“Zašto svi ćute i prave se mutavi kada se prolije krv na Cetinju?”, pitao je Huter.

Šćepanović: 29. januara sam zvanično Đuraškoviću dostavio odgovore na zaključke Prijestonice

Na pitanja Oskara Hutera odgovorio je Šćepanović: "Nije istina da je me Šaranović podsjetio da odgovorim na vaša pitanja. Morate imati u vidu da sam vršilac dužnosti direktora Uprave policije 14 dana prije tragedije. Kao vršilac dužnosti sam inicirao i donio brojne pravilnike. Nema mjesta ni činjenici da nijesmo odgovorili na zaključke Prijstonice. U odnosu na zaključke koje ste iznijeli 29.01. sam zvanično dostavio odgovore Đuraškoviću i u odnosu na prvi zahtjev odgovorio a koji se ne odnosi direktno na mene".

Kako navodi tragični događaji na Cetinju nemaju obrise terorističkog akta.

Nakon Šćepanovića, odgovor Huteru da o je i Šaranović: "Prijestonica Cetinje nakon Medovine nije imala zaključke niti je zasijedala. Ako sam kazao da politički akteri ne instrumentalizuju u političke svrhe tragediju, to nije bila manipulacija. Vjerujte, u svom profesionalnom životu nisam imao teži dan od prvog januara. Tada sam u rekordnom roku stigao na Cetinje. Policajci su me savjetovali da to ne činim, ali sam htio da pokažem ono što je izostalo sa brojnih političkih adresa, od strane pojedinaca koji su obnašali funkcije sa najviših državnih adresa..", rekao je Šaranović.

Poslanik Nikola Zirojević kazao je da građani pet godina slušaju o naslijeđenim problemima.

“Što god se desilo u ovih pet godina problemi su naslijeđeni, a ja pitam je li se što uradilo za ovih pet godina, jesmo li mi sa mrtve tačke makli. Menaždment UP je manje-više ostajao isti”, kazao je Zirojević.

Ističe da reakcija u oba tragična događaja nije bila adekvatna.

“Pravdate reakciju naslijeđenim problemima. Ja gospodine Šćepanoviću vašu odgogovornost ovdje ne vidim. Zato i nisam tražio Vašu smjenu”, kazao je Zirojević.

Navodi da je jedan drugi dio sistema morao proaktivnije da djeluje da se ove tragedije spriječe.

“Moramo uvezati zdravstveni sistem sa bezbjednosnim sektorom i MUP-om. Prevencija je zakazala jer nama sistem nije uvezan”, kazao je Zirojević, dodajući da se građani osjećaju nebezbjedno.

Ukazao je i na problem neadekvatne kontrole oružja u nelegalnom posjedu.

Pitao je da li je utvrđena odgovornost jedinice UP koja obezbjeđuje Cetinski manastir, koja nije htjela da reaguje kada se desila Medovina.

“Da li je ta jedinica bila na Cetinju kada je Martinović ubijao”, pitao je Zirojević.

Poslanik DPS-a Oskar Huter pitao je Šćepanovića i Šaranovića da razjasne od kad zvanično preuzimaju odgovornost za stanje bezbjednosti u Crnoj Gori.

"Pošto ostavki nije bilo na potezu je Spajić. Ostaje da vidimo da li će on uvažiti apele i hoće li inicirati smjene ili će nastaviti da statira na mjestu premijera", kazao je Huter.

Na to je Šaranović odgovorio: "U svakom segmentu gdje je mogao biti napravljen napredak, napredak je postignut. Preduzeto je mnogo više mjere u odnosu na one koje su preduzete. Dozvolite da policijski službenici definišu priritete. Mi odgovornost pokazujemo svakoga dana.. U teškim situacijama se povlače samo slabići i ja se u teškim situacijama neću povući. Do zadnjeg atoma svoje snage, dok ne učinimo sve da se istrijebi organizovani kriminal, neću podnijeti ostavku".

Nakon toga Huter je kazao: "Kada ste tražili od Filipa Adžića da podnese ostavku..jeste li od njega htjeli da napravite slabića?"

Poslanici raspravljaju o Informaciji o postupku vršenja provjera za utvrđivanje (ne)postojanja bezbjednosnih smetnji u obavljanju bezbjednosnih poslova, a koji sprovodi nadležna komisija za provjeru, saglasno odredbama Zakona o unutrašnjim poslovima, kao i utvrđivanja disciplinske odgovornosti i pokretanju postupaka s tim u vezi.

Sjednicu možete pratiti na linku ispod.

Komentari (5)

POŠALJI KOMENTAR

smor

Šaranović nije ni morao da se brani, branio ga je Zirojević. Huter dosljedan.

BBB

Istraživanje tragedija na CT povjeriti međunarodnim institucijama .