Zamjenik premijera Crne Gore Aleksa Bečić u Vinskom podrumu Šipčanik upriličio je svečani doček za delegaciju Savezne Republike Njemačke, koju je predvodila ministarka unutrašnjih poslova Saksonije Anhalt Tamara Cišang. U sastavu delegacije bili su i poslanici u pokrajinskom parlamentu Donje Saksonije, kao i predstavnici Fondacije Konrad Adenauer Štiftung, saopšteno je iz Vlade.
„44. Vlada od starta djeluje u tri pravca: Crna Gora kao faktor stabilnosti na Zapadnom Balkanu, Crna Gora kao kredibilna članica NATO saveza i Crna Gora kao prva naredna članica Evropske unije, što je naš preostali spoljnopolitički cilj.”, poručio je Bečić i dodao:
,,Ova Vlada uživa podršku oko dvije trećine crnogorskog parlamenta, što omogućava prijeko potrebnu političku stabilnost, posebno važnu za nastavak evropskih integracija. Ponosan sam što je u tom procesu upravo resor Ministarstva unutrašnjih poslova, dao ključni doprinos da u junu 2024. dobijemo pozitivan IBAR. Time je deblokiran naš evropski put, nakon čega su zatvorena tri poglavlja, zatim ove godine smo zatvorili i veoma zahtjevno Poglavlje 5 (javne nabavke), a do kraja godine očekujemo zatvaranje više pregovaračkih poglavlja. Utvrdili smo i akcioni plan za zatvaranje poglavlja 23 i 24 sa jasno definisanim ciljevima, aktivnostima, nosiocima, rokovima i indikatorima uspjeha. Naš cilj je da 2028. godine postanemo 28. članica i ka tome su usmjereni svi kapaciteti“, naglasio je Bečić.
Bečić je istakao i da je izuzetno važno da saglasno preporukama evropskih partnera dođe do hitnih izmjena izbornog zakonodavstva, posebno u dijelu objedinjavanja lokalnih izbora i relaksiranja političke scene učestalih izbornih procesa.
„Nakon osam lokalnih izbornih procesa u mandatu ove Vlade, koji su obuhvatili oko 60% biračkog tijela i dva najveća grada u zemlji, gdje su partije državne vlasti gotovo u svim opštinama pobijedile i formirale vlast, a svi imali priliku da testiraju svoju podršku od sredine do sredine, sada je trenutak da se Crna Gora relaksira izbornih procesa do druge polovine 2027. godine, kako bi se smanjile tenzije koje prouzrokuju konstantne izborne kampanje, a svi kapaciteti i činioci društva usmjerili ka zatvaranju preostalih pregovaračkih poglavlja i uspješnom finiširanju pregovaračkog poglavlja,“ istakao je Bečić.
Govoreći o vladavini prava, Bečić je naglasio odlučnu borbu države protiv organizovanog kriminala:
„Država je ušla u istorijski obračun sa duvanskim i narko kartelima i svim drugim oblicima kriminala. Danas konačno imamo profesionalne, poštene i hrabre ljude na čelu ključnih institucija koje su ključne za uspjeh u ovoj najznačajnijoj borbi, a gdje u saradnji s međunarodnim partnerima postižemo istorijske rezultate. Oni koji se optužuju za teška krivična djela danas su ili na optuženičkoj klupi, u zatvoru, u bjekstvu sa tendencijom konstantog lociranja i privođenja pravdi, ili čekaju red da institucije zakucaju, ali nema više nikog ko može biti jači od države, ko može biti zaštićen ili kome će biti dozvoljeno da ikada više pretvara državne institucije u ispostave kriminalnih struktura. Zato je veting najznačajniji proces i preduslov potpunog ozdravljenja crnogorskih institucija”, zaključio je Bečić.
Ministarka Cišang istakla je snažnu podršku borbi protiv kriminala i korupcije i aktuelnom procesu vetinga u bezbjednosnom sektoru:
„Borba protiv korupcije koju predvodite je ključna za povjerenje građana u institucije, ali i za ugled Crne Gore u međunarodnoj zajednici. Posebno nas raduje što ste aktuelizovali temu ekološkog kriminala, jer smo, u zemlji iz koje dolazim, s njom imali mnogo izazova devedesetih godina i smatramo da je danas važno razvijati svijest o štetnosti koju ekološki kriminalitet donosi savremenim društvima.“, poručila je ministarka Cišang.
Miro
Bečicu, najveci kriminal, korupcija, najogavnija pljačka i veleizdaja počinjeni su potpisom tu ugovora. Kada počinioci završe u Spužu okončat će najruzniji period u istoriji CG.
Mila K
Kao i laganju Dritana, i kmeriću će iskijati prljanje ozbiljnog glagola