12 °

max 25 ° / min 11 °

Srijeda

30.04.

25° / 11°

Četvrtak

01.05.

24° / 12°

Petak

02.05.

25° / 14°

Subota

03.05.

23° / 15°

Nedjelja

04.05.

23° / 14°

Ponedjeljak

05.05.

22° / 15°

Utorak

06.05.

21° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Riješite se mučnine uz nekoliko trikova

Izvor: Pixabay

Dom i porodica

Comments 0

Riješite se mučnine uz nekoliko trikova

Izvor: Nova.rs

Autor: Mia Zeković

  • Viber

Mučnina ponekad može da bude simptom nekih ozbiljnih bolesti, ali nije razlog za uzbunu.

Postoji mnogo definicija mučnine ali u suštini mučnina predstavlja osjećaj nelagodnosti u stomaku.

Nelagodnost može da bude samo u stomaku ali i da se širi duž jednjaka i u usta.

Neprijatan je i pacijenti obično imaju nelagodni izraz lica često praćen bjeličastom žućkastom prebojenošću kože mada to sve zavisi od uzroka zbog koga je nastala mučnina

Zašto nam se javlja mučnina?

Uzimajući u obzir da se mučnina javlja kod mnogih stanja u organizmu, ovdje ćemo pobrojati samo ona najvažnija i najčešća.

To su prije svega:

Problemi sa želucem i stomakom najčešće u smislu trovanja hranom ili postojanjem neke infekcije. Mučnina u ovom slučaju može da se poveže sa konzumiranjem hrane ili pića. Često je praćena povraćanjem manje više svarenog sadržaja i prolivom. Kao pojedinačni simptom prolazi relativno brzo izbacivanjem sadržaja iz stomaka, mada može da potraje i do nekoliko dana. Ukoliko je praćen povraćanjem krvi, crnom stolicom, bolom u stomaku, napetošću stomaka ili tvrdim stomakom onda se tu govori o nekom većem problemu koji zahtijeva hitno javljanje ljekaru.

Problemi sa srcem i mučnina. Jedan od simptoma infarkta srca je i mučnina. Naravno nije svaka mučnina znak postojanja infarkta srca. Bude tu još i drugih znakova u vidu bolova u grudima i leđima sa lijeve strane, bola u lijevoj ruci, preznojavanje, malaksalosti i zamaranja.

Problemi na nivou mozga. Mučnina je pratilac migrene odnosno migrenozne glavobolje. Često je praćena povraćanjem. Obično se poslije smirivanja bola i prestanka napada gubi i osećaj mučnine. Pored toga, mučnina se često javlja kod osoba koje su imale povrede glave kao posljedica potresa mozga. Iz tog razloga osobe koje su imale ovaj vid neprijatnosti moraju da budu oprezne i ukoliko se ovaj simptom javio nakon par dana od povrede da se jave ljekaru na pregled. Takođe, bilo koji drugi događaj u mozgu može da dovede do pojave mučnine kao na primjer šlog, krvarenje u mozgu, postojanje tumora mozga i dr. Ukoliko je mučnina praćena povraćanjem u mlazu onda može da postoji neka infekcija na nivou mozga.

Napad bubrežne kolike, zbog intenzivnog bola u leđima i bubrezima, može da bude praćen mučninom.

Vrtoglavica je često praćena mučninom. Ovdje treba spomenuti i bolest vožnje gdje pojedine osobe imaju mučninu zbog brzih smjenjivanja pravaca i slika u toku vožnje.

Upala uha može da dovede do nadražaja našeg centra za ravnotežu i pojave mučnine. Ovaj vid mučnine je često praćen i bolovima u uhu, temperaturom, curenjem ili zapušenim uhom.

Poremećaji ishrane mogu da budu praćeni mučninom.

Skoro 50 procenata trudnica ima problema sa mučninom tokom trudnoće. Može se javiti poslije upotrebe pojedinih ljekova, hemoterapije…

Šta da radite ako imate mučninu?

Prije svega imajte na umu da je ovo uglavnom bezazleni simptom i da u najvećem broju slučajeva prođe sam od sebe u roku od 12 do 24 sata.

Njegov najčešći razlog je stomačne prirode i praćen je prolivom i povraćanjem.

Posebnu pažnju treba obratiti na to da li postoji glavobolja, bolovi u grudima, jaki bolovi u stomaku, povraćanje krvi ili crna stolica, prethodna povreda glave, ukočen vrat, visoka temperatura, slabost i malaksalost, mučnina koja traje više od 12 sati, dakle simptomi koji ukazuju na neku težu bolest.

Tada ipak ne treba sjedjeti kod kuće nego je najbolje javiti se ljekaru na pregled.

Ukoliko mučnina ima bezazleni karakter bez pratećih upozoravajućih simptom onda možete da je ublažite na sljedeći način:

Konzumiranjem manjih laganih obroka, kuvanih prije svega.

Prepečeni hleb i supice iz kesice su tu prioritet. Zalogaji treba da budu manji, dobro sažvakani. Izbjegavajte prženu, čvrstu, jako začinjenu i hranu jakog mirisa.

Važno je nadoknađivati tečnost, ali ne izazivati dodatnu mučninu jakim napicima koji sadrže kofein, alkohol, energetskim pićima ili jako slatkim sokovima. Uzimajte tečnost kašičicu po kašičicu u dužem vremenskom periodu. Recimo skuvajte čaj od kamilice, pustite ga da se prohladi odnosno bude mlak i u periodu od sljedećih pola sata do sat kašičicom polako uzimate tečnost. Običnu vodu takođe uzimajte na ovaj način, nemojte samo da bude previše hladna. Obične supe iz kesice mogu da pomognu da nadoknadite elektrolite koje ste izgubili povraćanjem i prolivom. Naravno, u apoteci imate i veliku ponudu slanih rastvora koji mogu da vam pomognu u tome. Ukoliko imate proliv, probiotici su takođe tu da smanje tegobe.

Izbjegavajte da odmah posle obroka perete zube sa dosta paste.

Poslije jela sjedite uspravno kako bi smanjili vjerovatnoću da se kiselina popne na gore ili se odmorite sa glavom podignutom iznad ravni tijela (na tvrđem jastuku).

Ukoliko imate mučninu tokom vožnje, izbjegavajte gledanje sa strane već gledajte naprijed. Nemojte koristiti mobilni telefon tokom vožnje. Sjedite na prednjim sjedištima ukoliko se vozite autobusom. Pokušajte svoju pažnju da zaključite laganim aktivnostima.

U apoteci možete naći ljekove iz roda antihistaminika, blokatora protonske pumpe i vitamina iz grupe B6 koji mogu olakšati i smanjiti tegobu mučnine.

Mlaki čaj od kamilice ili nane je uvijek dobar izbor.

Udisanje svježeg vazduha može da pomogne u smanjivanju tegobe mučnine.

Probajte grickati suve krekere ili prepečeni hleb kako bi vam skupio kiselinu i smanjio nadražaj želuca.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR