Ako osjećate nadutost poslije jela, trebalo bi da promijenite način ishrane. Nutricionisti navode koja hrana smanjuje nadutost, a koja je prouzrokuje.
Brokoli, kupus i kelj
Ovo povrće sadrži rafinozu – šećer koji ostaje neprobavljen dok ga bakterije u crijevima ne fermentišu, pa nastaju gasovi.
Međutim, njihovo češće konzumiranje zapravo može dugoročno da bude od pomoći, piše Health, prenosi N1 Zagreb.
Konzumiranje hrane bogate hranjivim supstancama i vlaknima dovodi do jačeg, zdravijeg probavnog sistema koji je manje sklon nadutosti, tvrde nutricionisti.
Zbog toga nastavite da jedete zeleno povrće, ali ograničite porcije.
Mahunarke
Pasulj, sočiva, soja i grašak su namirnice koje prouzrokuju gasove. Iako sadrže više nego dovoljno proteina, sadrže i šećere i vlakna koja tijelo ne može da apsorbuje.
Kombinujte mahunarke sa lako probavljivim cjelovitim žitaricama, poput pirinča ili kinoe.
Mlječni proizvodi
Ako osjećate nadutost nakon konzumiranja sira ili žitarica sa mlijekom, možda ste intolerantni na laktozu, što znači da vašem tijelu nedostaju potrebni enzimi za razgradnju laktoze.
Zbog toga odaberite alternative bez laktoze ili bez mlječnih proizvoda.
Jabuke
Jabuke takođe sadrže fruktozu i sorbitol, šećere koji se nalaze u voću koji mnogi ljudi ne mogu da tolerišu, pa dolazi do nadutosti.
Ali, jabuke su veoma zdrave jer mogu da smanje rizik od bolesti srca i respiratornih problema uključujući astmu i bronhitis. Iz tog razloga ih ne bi trebalo izbaciti iz ishrane, već ih jesti, ali umjereno.
Slana hrana
Konzumiranje hrane sa visokim procentom natrijuma može da podstakne zadržavanje vode što može dovesti do nadutosti.
Ako pojedete veće količine slane hrane, pijte dosta vode kako biste lakše izbacili so.
Šta bi trebalo jesti?
Hrana bogata kalijumom
Hrana bogata kalijumom poput banana, avokada, kivija, pomorandže i pistaća sprečava zadržavanje vode regulisanjem nivoa natrijuma u tijelu i tako može da smanji nadutost izazvanu solju.
Banane takođe imaju topiva vlakna koja mogu da ublaže ili spriječe zatvor.
Krastavci
Krastavci sadrže kvercetin, flavonoidni antioksidans, koji pomaže kod smanjenja nadutosti i oteklina, navode nutricionisti.
Isijecite krastavac na kriške ili zamijenite slatka pića čašom vode od krastavaca.
Špargle
Špargle su odlične protiv nadutosti: pomažu pri mokrenju čime se izbacuje sav višak vode kako bi se ublažio osjećaj neprijatnosti i nadutosti.
Sjeme komorača
Komorač čini čuda za probavni trakt. Sjemenke sadrže jedinjenje koje opušta grčeve što omogućava prolaz gasova i ublažava nadutost.
Čaj od nane i kamilice
Ako se nakon večere osjećate naduto, možete popiti šoljicu čaja od nane ili kamilice.
Ove vrste čaja opuštaju mišiće probavnog trakta i tako pomažu u raspršivanju gasova koji prouzrokuju nadutost stomaka.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR