Nutricionisti se nerijetko kunu u ribu, kao namirnicu koja pruža niz zdravstvenih prednosti.
Pošto je riba bogata esencijalnim hranljivim materijama kao što su omega-3 masne kisjeline, visokokvalitetni proteini i niz vitamina i minerala, ona je obično zdrav izbor u sveukupnoj uravnoteženoj ishrani.
Međutim, nije svaka vrsta ribe preporučljiva sa nutritivne perspektive.
„Nisu sve ribe jednake kada je u pitanju njihov doprinos ishrani, tako da bi odabir specifičnih riba mogao biti korisniji za vaše zdravlje“, poručila je Mišel Rutenštajn, kardiološki dijetetičar na EntirelyNourished.com.
Postoje ribe koje zaslužuju redovno mjesto na vašoj trpezi, ali i one koje treba izbjegavati.
‘Najbolja’ riba za vaše zdravlje:
Losos
Postoje dobri razlozi zašto ovu ribu mnogo vole zdravstveni radnici.
„Losos je najzdravija riba, sa visokim sadržajem omega-3 masti, koje pomažu kardiovaskularnom zdravlju i zdravlju mozga, a takođe ima visok sadržaj proteina“, rekla je Lauri Rajt, registrovani dijetetičar i nutricionista i profesor na Univerzitetu Južne Floride.
Rajt je rekla da istraživanja pokazuju da potrošnja omega-3 masti smanjuju mogućnost razvijanja srčanih bolesti.
„Dalje, omega-3 obezbeđuje smanjenje visokog krvnog pritiska i značajno smanjenje triglicerida“, rekla je Rajt.
Pored kardiovaskularnih prednosti, omega-3 takođe imaju antiinflamatorna svojstva, što ih čini korisnim za one koji pate od artritisa, rekla je ona.
Zbog svih ovih i više razloga, vjerovatno je dobra ideja da u svoju ishranu dodate hranu obogatite omega-3 mastima, bilo da one potiču iz morskih plodova o kojima se ovde govori ili putem oraha, lanenog sjemena i prokelja. Naravno, ako je vaš ljekar saglasan sa tim.
Ostrige
Srčite i grickajte ove dobre školjke, kažu nutricionisti.
„Ostrige, poput lososa i sardina, imaju visok sadržaj omega-3 masti, a takođe i gvožđa. One su takođe dobre za životnu sredinu. Ipak, jedno upozorenje — nikada ne konzumirajte sirovu morsku hranu“, rekla je Rajt.
Sardine
Кao što je Routenštajn primijetila, sardine su bogate EPA i DHA, omega-3 masnim kiselinama, koje imaju antiinflamatorne koristi za zdravlje srca.
„Sardine takođe imaju jedinstven nutritivni profil jer su bogate kalcijumom, koji pomaže zdravlju kostiju i pravilan rad srca“, rekla je ona.
Pored toga što je hvali sardine jer su prepune omega-3 masti, Rajt dodaje da sardine imaju visok sadržaj vitamina D i da su takođe jeftine.
Iverak
Iverak je bogat selenom, po Routenštajnovoj, koji je antioksidans za srce i koji smanjuje upale i oksidativni stres.
„Iverak je takođe dobar izvor vitamina B6, koji je koristan za zdravlje imuniteta, nerava i jetre“, dodala je ona.
Crveni sneper
Ne tako popularna riba na ovim prostorima, crveni sneper je bogat izvor kalijuma.
„Kalijum pomaže u poboljšanju krvnog pritiska i zdravlja arterija“, rekla je Routenštajn, napominjući da je ova riba takođe dobar izvor proteina i vitamina B.
‘Najgora’ riba za vaše zdravlje
Riba list
Riba list nosi rizik od brojnih kontaminaccija, a ima malo mnogih hranljivih materija koje su zdrave za srce kao što su omega-3, kalijum i magnezijum, upozorila je Routenštajn.
„Takođe ima visok sadržaj natrijuma u odnosu na kalijum, što može povećati nivo krvnog pritiska“, rekla je ona.
Uzgajana tilapija
Još jedna riba od koje biste se možda željeli kloniti je uzgajana tilapija, koja „sadrži visoke nivoe opasnih supstanci, antibiotika i omega-6 masnih kiselina koje mogu negativno uticati na zdravlje“, rekla je Routenštajn.
Narandžasta gruba
Takođe poznata i kao crvena hrapava, ova riba nije toliko popularn na našim prostorima, a to i nije tako loše.
„Ova riba ima dug životni vijek, što znači da često sakuplja mnoge zagađivače tokom svog života, uključujući visok nivo žive“, rekla je Rajt.
Ajkula
Ribolov na ajkule nije dobar ni za vaše zdravlje, baš kao ni za životnu sredinu, kažu stručnjaci, prenosi Fox News.
„Ajkula ima veoma visok sadržaj žive, koja je neurotoksin. Trudnice i djeca bi trebalo da je u potpunosti izbjegavaju. Dalje, populacija ajkula opada i trebalo bi se uzdržati od ribolova“, rekla je Rajt.
Napomena o tunjevini
Tunjevina, dodaju, može biti kontroverzna kao namrinica.
„Tunjevina je bogat izvor vitamina B6 i B12, koji pomaže u održavanju imunološkog, hormonskog i nervnog zdravlja“, rekla je Rajt.
Međutim, tunjevina nije sjajan izvor antiinflamatornih omega-3 masnih kisjelina, dodaje.
„Ona takođe sadrži i visok nivo žive, pa ako uživate u njoj, pokušajte da je ograničite na jedan ili dva puta nedjeljno“, nastavila je ona.
Zbog visokog sadržaja žive, određene populacije, kao što su mala djeca i žene koje su trudne ili doje, možda će morati da je potpuno izbjegavaju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR