Riješena je misterija nasilne smrti jednog praistorijskog čovjeka prije 3.000 godina na tlu današnjeg Japana... i izgleda da smo otkrili najstariju potvrđenu žrtvu napada ajkule.
Naime, tim arheologa s nekoliko čuvenih svjetskih univerziteta objavio je nedavno studiju s fascinantnim detaljima. Poput: „U napadu je izgubio desnu nogu i lijevu šaku, a i njegove druge rane bi bile fatalne jer je nađeno 790 tragova zuba koji sežu do kosti.“
Radiokarbonsko datiranje je oštećeni kostur smjestilo između 1370. i 1010. godine prije Nove ere, u doba lovaca i skupljača nazvanih „Jomon“, u praistoriji, kada su vjerovatno lovili i ajkule. Procjenjuje se da je čovek čiji je kostur nađen, bio visok nešto više od 1,5 metra.
Inače je kostur pronađen prije gotovo stotinu godina, ali su masivne povrede dugo zbunjivale naučnike.
Kroz proces eliminacije, istraživači su počeli da sumnjaju na ajkulu. Istražili su savremene forenzičke podatke o napadima ajkula radi preciznog utvrđivanja njihovih tragova i konsultovali se s Džordžom Burdžesom, direktorom Programa Floride za istraživanje ajkula, koji se složio sa njihovom procjenom da je ajkula ranila tog čovjeka. Na osnovu tragova zuba, vjeruju da ga je napala tigar-ajkula ili bijela ajkula. U tom području su nađeni ostaci obje vrste.
Ovo otkriće ne samo da pruža nov pogled na drevni Japan, već je i rijedak primjer mogućnosti arheologa da rekonstruišu neku dramatičnu epizodu iz života praistorijske zajednice.
Podrumar
Kako to da ga ajkula nije pojela skroz?