Ono što je nekada bila usmena tradicija odavno je prešlo u virtuelnu sferu. Putovati bez čitanja recenzija o smještaju, restoranima, atrakcijama, hrani... zapravo, sve što čini putovanje postalo je praktično nezamislivo.
Ali koliko im možemo vjerovati u eri plaćenih influensera i mogućnosti da bilo ko piše šta hoće, kad hoće i gde hoće?
TripAdvisor, Expedia, Booking.com, Airbnb i brojne druge platforme nude recenzije koje mogu biti vrlo pouzdane, ali i daleko od činjenica, bilo kroz namjerno laganje ili plaćene pohvale.
Naravno, negativne kritike na račun konkurenata se često plaćaju na isti način. A cilj je uvijek isti: akumulirati najbolje moguće ocjene za svoju ponudu kako bi se privukli gosti.
Neke od ovih platformi – kao što su Booking ili AirBnB – pokušavaju da se zaštite tako što će obezbijediti da samo korisnici određene usluge dobiju link za pisanje recenzija nakon što napuste smještaj.
Drugi, posebno ona koji ocjenjuju restorane, barove i druge ugostiteljske usluge, nemaju ovu opciju, tako da možete bukvalno da napišete šta god želite u svojoj recenziji, jer niko ne može da vam dokaže da jeste ili niste bili u određenom objektu. Dakle, sve je prepušteno savjesti recenzenta, što je kod ljudi često prilično problematično.
Italija je sada postala prva zemlja koja je pokušala da reguliše ovaj „sektor“ kako bi smanjila potencijal za štetne i lažne recenzije.
Cilj je, jasan, da se zaštiti turistička industrija, koja je toliko važna za Italiju, kao i svi njeni segmenti – smještaj, ugostiteljstvo, turistička iskustva…
Vlada je predložila zakon koji ima za cilj iskorijenjivanje lažnih i plaćenih recenzija na onlajn platformama i drugim kanalima. Kako? Kao što smo već objasnili, neke od ovih platformi funkcionišu: tako što od recenzenata zahtijevaju da pruže pouzdan dokaz da su koristili određenu uslugu prije nego što im bude dozvoljeno da napišu recenziju.
Nije lako, doduše, ali je zakonodavac odredio da svaki recenzent prije nego što bude u mogućnosti da napiše i objavi recenziju mora da obavi nekoliko koraka kako bi pokazao da je zaista iskusio ono o čemu piše.
Pored toga, moraće da verifikuju svoj identitet da bi čak mogli da napišu recenziju. To, dakle, neće biti samo obaveza recenzenata, već i platformi na kojima ostavljaju svoje mišljenje, ma kakvo ono bilo.
Neki već imaju komponentu provjere identiteta, posebno za rezervaciju smještaja, jer je to važan deo obezbjeđivanja da će se gosti pojaviti na svom odredištu, ali i da će tamo zaista pronaći sobu ili apartman, a ne neku napuštenu kolibu.
Sve ovo je dio pokušaja italijanskih vlasti da obezbijede bolju održivost svoje turističke privrede, od raznih ograničenja do smanjenja gužvi, novih poreza, potrebe za rezervisanjem termina za posjetu najpopularnijim atrakcijama i slično, o čemu se mnogo pisalo.
S druge strane, novi zakon bi mogao da ima i lošu stranu: poplavu dobrih ocjena. Propisano je da turistički subjekti o kojima se pišu recenzije mogu zahtijevati njihovo uklanjanje u roku od dvije godine, čak i ako je negativna ocjena opravdana. Pokušali su da dopru i do influensera, iako je teško zamisliti kako će uspjeti.
Oni koji su na bilo koji način nagrađeni za recenzije više neće smjeti da ih pišu. Ko će dokazati da je neko zaista plaćen, ili da piše iz čistog altruizma, nejasno je, bez obzira što je za izvršenje zadužena italijanska regulatorna agencija za telekomunikacije. Osim toga, šta je sa preporukama koje se šire na društvenim mrežama?
Turističke vlasti u Italiji predvidljivo podržavaju ovaj predlog zakona, zanemarujući činjenicu da bi to stvorilo dodatne probleme platformama, posebno kada je riječ o brisanju loših recenzija.
Neke od platformi to već imaju kao opciju, tako da je izuzetno teško naći smještaj na nekima koje imaju manji od maksimalnog prosjeka.
Međutim, oni najvažniji i najčešće korišćeni to ne dozvoljavaju, posebno kada je smještaj u pitanju, a relevantnost obezbjeđuju, ili bar pokušavaju, ograničavajući pravo na recenziju samo onim gostima koji su napravili rezervaciju za smeštaj ili su putovali na određenu destinaciju i doživjeli neko svoje iskustvo.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR