21 °

max 22 ° / min 12 °

Ponedjeljak

28.04.

22° / 12°

Utorak

29.04.

22° / 11°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

24° / 12°

Petak

02.05.

25° / 13°

Subota

03.05.

23° / 13°

Nedjelja

04.05.

23° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
FBI upozorava: Ove web- stranice riskiraju krađu podataka

Izvor: Pixabay

Mozaik

Comments 0

FBI upozorava: Ove web- stranice riskiraju krađu podataka

Izvor: raport.ba

Autor: Antena M

  • Viber

U posljednje vrijeme sve su češća upozorenja koja dolaze od američkog FBI-a vezana za kibernetičku sigurnost. Posljednje u nizu, iako izdano prvenstveno američkim korisnicima, pobudilo je pažnju i korisnika interneta širom svijeta.

Naime, u upozorenju objavljenom na službenim stranicama FBI-a od korisnika se traži da prestanu da koriste internetske stranice koje nude uslugu besplatnog prebacivanja dokumenata iz jednog formata u drugi (tzv. document converters).

Kako navode iz FBI-a, njihovi agenti primili su povećan broj prijava prijevara koje uključuju besplatne alate za prebacivanje dokumenata iz jednog formata u drugi. Takve stranice skrivaju zlonamjerne programe koji se koriste za krađu ličnih informacija žrtava i, u najgorim slučajevima, za pokretanje ransomwarea na žrtvinom uređaju.

Kibernetički kriminalci širom svijet koriste bilo koji tip besplatnog alata za prebacivanje dokumenata u drugi format. Takođe, stvaraju stranice koje obećavaju spajanje više JPG dokumenata u jedan PDF dokument ili za preuzimanje MP3 ili MP4 dokumenata, ističu iz FBI-a.

Pojašnjavaju kako kibernetički kriminalci stvaraju internetske stranice koje naizgled nude besplatno prebacivanje dokumenata iz jednog formata u drugi. No, umjesto dokumenta, korisnici na računar preuzimaju zlonamjerne programe. Osim toga, moguće je i da se "kradu" podaci iz samih dokumenata – imena, podaci o kriptovalutama, lozinkama, e-adrese, lozinke i druge informacije.

Prevaranti imitiraju web-adrese koje su legitimne tako što mijenjaju sam jedno slovo u adresi, pojasnili su iz FBI-a. Posebno su ranjivi korisnici koji do takvih stranica dolaze putem tražilice jer algoritmi sad sadržavaju plaćene rezultate koji mogu biti lažni.

Šta onda korisnici mogu napraviti?

Terenski ured FBI-a u Denveru preporučuje poduzimanje sljedećih radnji kako biste se zaštitili od te prevare:

 Budite svjesni svojih radnji na internetu i kakvim biste rizicima mogli biti izloženi.

Redovno ažurirajte svoj softver za skeniranje virusa i skenirajte svaku datoteku koju primite prije nego što je otvorite kako biste eliminirali instaliranje zlonamjernog softvera na vaše računalo.
Ako ste ipak postali žrtva, evo nekoliko koraka koje trebate preduzeti:

 Odmah se obratite svojim finansijskim institucijama. Preduzmite korake da zaštitite svoj identitet i svoje račune.

 Promijenite sve svoje lozinke uz pomoć čistog, pouzdanog uređaja.

 Prijavite slučaj policiji i Nacionalnom CERT-u.

Pokrenite ažurirani softver za skeniranje virusa kako biste provjerili postoji li potencijalno zlonamjerni softver koji su instalirali prevaranti.

Razmislite o tome da svoje računar odnesete profesionalnoj firmi specijaliziranoj za usluge uklanjanja virusa i zlonamjernog softvera.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR