Izvršni direktor FK Budućnost Novak Novaković govorio je za Media Biro a njegov intervju prenosimo u cjelosti.
Kao izvršni direktor, napravili ste izuzetne menadžerske pomake - sjajan transfer Adžića u Juventus, Tomaševića u Bolonju, Bulatovića u Lens, Perišića u Slaviju iz Praga. Najbolji transferi od vremena prodaje Bećiraja, čini se u posljednjih dvadesetak godina. Da li u planu još neki zanimljiv transfer?
Rekao bih da smo tim transferima vratili našem klubu izgubljeni sjaj, jer su upravo veliki evropski igrači, koji su ponikli na ulicama Podgorice i u našem klubu, pronosili ime Budućnosti svjetskim meridijanima tokom prethodnog vijeka. Naša Omladinska škola je priznata i poznata kako u regionu, tako i u Evropi još iz vremena stare Jugoslavije. Profesionalnim i predanim pristupom radu na svim nivoima ponovo smo došli na dobar glas nakon godina neke – ‘ajde da kažem – tišine. Dobar rad uvijek isprate rezultati, a u našem slučaju to su značajni transferi. Privilegovan sam što sam učestvovao u njima, a najdraže i najbitnije od svega mi je što su prije svega zadovoljni ti dječaci koji su okosnica uspjeha crnogorskog fudbala. Bilo je zadovoljstvo gledati ih kako odrastaju, a onda još veće kada ih vidite da potpisuju i ostvaruju svoje dječačke snove. S druge strane, znam da i oni itekako cijene to što im je Budućnost omogućila i dala, svjesni su da nije bilo Budućnosti ne bi bilo ni Juventusa, Bolonje, Lensa, Slavije i drugih velikih klubova. Fudbal je živa materija, transferi su uvijek mogući kada počne prelazni rok, a ja se nadam da ćemo nastaviti trend pregovora sa velikim klubovima. Razloga za optimizam itekako ima, ako znamo da su naši talentovani Andrej Kostić, Danilo Vukanić, Lazar Savović, Lazar Popović, Rakčević i drugi već predmet pažnje mnogih velikih klubova.
Koliko je bilo izazovno pregovarati sa velikim evropskim klubovima?
Bilo je lijepo, ali i očekivano zahtjevno. Lijepo jer je Budućnost konačno za pregovaračkim stolom sa velikanima svjetskog fudbala i ne mora da traži odskočnu dasku za svoje talentovane igrače, jer znamo da su kroz istoriju naši igrači išli u klubove regiona, pa tek onda u inostranstvo. Zahtjevno jer su potencijalni kupci mislili da ćemo biti popustljivi uzimajući u obzir transfere iz bliske prošlosti kada klub nije inkasirao određeni novac uprkos tome što je mogao. Na ruku nam nije išao ni slabašan koeficijent lige u kojoj se takmičimo. Međutim, znamo kakav potencijal imamo u našim talentovanim mladim igračima, znamo da je u rangu najjačih evropskih zemalja, a isto tako znamo da su Evropi interesantni mladi igrači iz naše zemlje. I od toga ne odstupamo, jer na taj način mislimo i o dobrobiti našeg djeteta, jer će ga svaki klub više cijeniti kada transfer ima i svoju konkretnu i značajnu materijalnu vrijednost. Takva su realno nepisana pravila fudbalske igre.
Dogovorili ste dvogodišnju saradnju sa legendarnim crnogorskim reprezentativcem?
Uvjeren sam da odabir Dejana Damjanovića Bosketa za sportskog direktora FK Budućnost donosi stratešku prednost klubu iz više razloga. Prije svega, njegovo poznavanja fudbalskog tržišta, profesionalna mreža kontakata i razumijevanje savremenih menadžerskih tokova u svijetu fudbala čine ga idealnim kandidatom. Na tom tragu, Dejan Damjanović može nastaviti sjajan posao Andrije Delibašića i unaprijediti sportski segment kluba i podići ga na viši nivo. Zadovoljstvo mi je što mogu zvanično i da potvrdim ovu dvogodišnju saradnju, koja će, siguran sam, klubu donijeti novu energiju i potencijal, kao i šanse za napredak svim igračima i igračicama FK Budućnost. Pored profesionalnih referenci, neosporan je i njegov lični značaj i autoriet koji uživa u fudbalskoj zajednici – kao bivši reprezentativac, zavrijedio je veliko poštovanje kako među igračima, tako i među navijačima. Rekao bih da je to logičan rezultat onoga što dolazi nakon jedne tako sadržajne i velike karijere, a to je autoritet koji olakšava komunikaciju i stvara atmosferu povjerenja u svlačionici. Igrači ga vide kao uzor i podršku, a njegova prisutnost može dodatno motivisati tim i doprinijeti jedinstvu unutar kolektiva. Omiljen je među igračima što dodatno govori i o njegovim interpersonalnim vještinama, što je ključna komponenta uspješnog sportskog direktora. Predstoji nam formiranje Nadzornog odbora, čime će ova saradnja biti i pravno-formalno zaokružena, na radost svih u klubu.
Rijetki ste funkcioner u crnogorskom fudbalu koji se usavršava po UEFA standardima za rukovodeće funkcije?
Stalni sam član Asocijacije evropskih klubova – ECA – asocijacije koja brine o interesima klubova pod okriljem UEFA. Na različitim događajima, konferencijama, kao i kroz neformalne i stalne kontakte sa ljudima koji su u značajnim organima kako ECA i UEFA do detalja sam upoznat sa prednostima UEFA škole za menadžere. Sve sa čim su me upoznali i što sam video me je prilično zainteresovalo. Nije neskromno ako kažem da mi dobro ide, brzo završavam školovanje, a uskoro ću na jednom od seminara biti samostalni predavač. Govoriću o finansiranju malih klubova iz fudbalski nerazvijenih zemalja. Povod za pomenuto predavanje je činjenica da Budućnost svi u Evropi vide kao jedan uspješan projekat i ne kriju oduševljene što jedan klub iz ne tako jake lige uspijeva da proizvodi dobre igrače i uspješno ih transferuje u velike klubove.
Prvi put je igrana Omladinska liga šampiona u istoriji kluba, aktivan je i ženski fudbalski klub koji ima šansu da osvoji titutlu prvi put.
Bio sam u klubu godinu ili nešto više prije nego što sam postao izvršni direktor. Tada sam zapazio neke propuste koje smo pravili i trudili smo se da nam greške budu lekcija i da ih korigujemo. Prije svega mislim na činjenicu da Omladinska škola određeni period nije išla na turnire širom regiona. Upravo su turniri naš izlaz u svijet i baš tu naši igrači imaju priliku da ih vide skauti i menažeri. Kada se otvorila mogućnost da igramo Omladinsku Ligu šampiona, sa oduševljenjem sam prihvatio tu vijest, jer sam znao da klub može biti samo na dobitku. I ne samo klub, nego svi ti dječaci do kojih nam je jako stalo. Kada je riječ o ženskom klubu, to je naš veliki ponos. Vjerujem da će nas naše sjajne djevojke obradovati titulom, ali ono što je bitnije od trofeja jeste činjenica što je ženska sekcija kluba pokretač svih dobrih stvari u ženskom fudbalu u Crnoj Gori.
Kada možemo očekivati najavljeno renoviranje kojim će kamp biti zaokružen?
Kamp je dugo godina bio zapušten, praktično od otvaranja nijedan ekser nije zamijenjen i morali smo nešto da radimo po tom pitanju. Na kraju krajeva, kao klub možemo samo da rastemo ukoliko imamo što bolje uslove za rad. Trenutno imamo ubjedljivo najbolje uslove za rad u Crnoj Gori – tri terena, ambulantu, teretanu, ali rastemo i taj rast mora da prati ulaganje u infrastrukturu. Zato smo odlučili da unaprijedimo teretanu, ambulantu, multimedijalnu salu, a poseban akcenat smo stavili na prostor za odmor i prostor za oporavak, što uključuje saunu, hladnu kadu, sobe za druženje, odmor, hobije. Na taj način ćemo uspjeti da zadržimo igrače duže na kampu, pratićemo njihove navike, interesovanja, način prehrane,. što je u današnjem fudbalu jako važno, a vjerujem da će se sve završiti kroz neka tri mjeseca. Tek tada ću donekle biti zadovoljan i imaćemo Kamp koji sliči fudbalskim kampovima po Evropi.
Vidjeli smo da ste počeli sa aktivnostima razvoja interpersonalnih vještina. Ovo je znak da idete i dalje od fubdala. Koliko je važno da fudbaleri imaju i šira polja edukacije?
Smatramo da je moderna uloga fudbalera mnogo više od igre na terenu. Zahvaljujući zalaganju Nine Redžepagić koja je zadužena za proslavu 100 godina FK Budućnost, omogućeno nam je nekomercijalno gostovanje više predavača. Zahvalnost dugujem i predavačima koji će bez naknade pomoći klubu u sprovođenju ovih aktivnosti. Zato smo i pokrenuli aktivnosti razvoja interpersonalnih i komunikacijskih vještina jer vjerujemo da igrači treba da budu kompletne ličnosti – lideri, komunikatori, timski orjentisani pojedinci. Profesionalizam se ne mjeri samo u talentu i fizičkoj spremi, već i u emocionalnoj inteligenciji, sposobnosti rješavanja konflikata, razumijevanju sopstvene uloge u širem društvenom kontekstu, dobroj komunikaciji i dobrim međuljudskim odnosima. Ovakvi treninzi pomažu našim igračima da rastu i van sportskih okvira – jer kad igrač raste kao osoba, onda napreduje i čitav klub. Prvi gost nam je bio Nikša Sviličić, najobrazovaniji Hrvat na svijetu, a narednog gosta ili gošću ćemo naknadano najaviti.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR