13 °

max 19 ° / min 10 °

Ponedjeljak

13.10.

19° / 10°

Utorak

14.10.

19° / 10°

Srijeda

15.10.

21° / 11°

Četvrtak

16.10.

20° / 11°

Petak

17.10.

15° / 11°

Subota

18.10.

19° / 10°

Nedjelja

19.10.

19° / 10°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
PESobraština

Stav

Comments 4

PESobraština

Nasilje je blaga riječ za ono što je srpska vojska radila i uradila prilikom aneksije Crne Gore.

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Boban Batrićević

Godine 1908. Austrougarska je okupirala Bosnu i Hercegovinu. Nije bilo ustanka, ubijanja i progona preko 5.000 ljudi, paljenja kuća i cijelih familija, silovanja, sadističkog maltretiranja i pišanja po bosanskohercegovačkim simbolima. Dakle, radilo se o nenasilnoj aneksiji.

Debata o konstrukciji "nasilna aneksija" ili samo "aneksija" u slučaju Crne Gore od strane Srbije 1918. koju je poveo PES nameće pitanje: može li aneksija biti nenasilna? Jer PES tvrdi da ne može, da se pod aneksijom podrazumijeva i nasilje. Da vidimo što o tome kaže hrvatska enciklopedija: "Naziv aneksija katkad se upotrebljava i za stjecanje područja bez primjene sile, na temelju međunarodnih ugovora."

Aham, dakle, aneksija može biti i nenasilna. Treba li PES još primjera pored onih koje su navele druge kolege: imamo aneksiju Besarabije i Śeverne Bukovine 1940. od strane SSSR-a. Ni tamo nije bilo ustanka, ubijanja i progona preko 5.000 ljudi, paljenja kuća i cijelih familija, silovanja, sadističkog maltretiranja i pišanja po nacionalnim simbolima.

Zašto ovo pominjem? Jer svega toga u slučaju Crne Gore od strane Srbije 1918. jeste bilo. Nasilje je blaga riječ za ono što je srpska vojska radila i uradila prilikom aneksije Crne Gore.

Ono što je PES notirao kao instrumentalizovanje riječi "nasilna" od strane DPS-a, zapravo je još prije nekoliko decenija notirala svjetska istoriografija, kroz rad profesora Yale univerziteta Iva Banca, ili kroz rad Františeka Šisteka.

Iako sam mislio da od falsifikovanja kritičke izjave o američkoj ambasadorki Darka Šukovića po receptu Filipa Ivanovicha nema veće PESobraštine, PES je pokazao da na dno gleda kao podhimalajski narodi na Mont Everest. 

Komentari (4)

POŠALJI KOMENTAR

Mila K

Pes nema obraz. Njima ta riječ ništa ne znali u bilo kojem djelokrugu.

d vujicic

II-Poslije dvije teške srbske okupacije 1916-1918. i 1918-1941 bilo je normalno da se snažno pokrene CG. I „probudi“.I tu je Srbija lažno prekrojila istoriju: da je prvi ustanak u Evropi njihov; 07. jula, kada je Žikica ubio žandarma, zbog svoje sestre. Inače, kako je ostavio zapisano Ivan Bulatović, cg oficir i vođa Rovačke rebublike u borbi protiv srpske okupacije (koji je sa bratom Božom komitovao sve do 1929.): „Ropstvo pod Austro-Ugarskom spram onoga pod Srbijom je prijatna uspomena“.

Poslanik

Tezu o nenasilnoj aneksiji PES protura preko velikog borca za Crnu Goru G. Stojovića. Možda mu je dojadila poslanička funkcija, namirisao možda ambasadorsku apanažu po Latinskoj Americi pa se trudi da je zamirita.