19 °

max 28 ° / min 17 °

Četvrtak

10.07.

28° / 17°

Petak

11.07.

30° / 15°

Subota

12.07.

32° / 17°

Nedjelja

13.07.

35° / 20°

Ponedjeljak

14.07.

35° / 22°

Utorak

15.07.

37° / 22°

Srijeda

16.07.

31° / 24°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Doživite Kinu kroz ovih 14 priča

Svijet

Tag Gallery
Comments 0

Doživite Kinu kroz ovih 14 priča

Autor: Mirjana Dragaš

  • Viber

Kina danas obilježava 71. godišnjicu osnivanja Narodne Republike Kine. Ove godine, na isti datum, Kinezi slave i jedan od svojih velikih tradicionalnih praznika – Praznik sredine jeseni.

Tim povodom, Ambasada NR Kine u Crnoj Gori izdala je publikaciju „Kina i kinesko-crnogorski odnosi ispričani kroz iskustva“ kao jedinstven poklon građanima Crne Gore i Kinezima koji žive u našoj zemlji.

O odnosima između Kine i Crne Gore, razlikama, ali i sličnostima dvije zemlje, te svojim iskustvima, pričalo je 11 autora. Kroz tekstove o kulturnom nasleđu publikacija nam približava ovu drevnu civilizaciju, donoseći jedinstveni šarm savremene Kine i poziv da istražimo ovu prijateljsku zemlju.

U uvodnom tekstu Budućnost bilateralnih odnosa izgleda svijetlo kineski ambasador u Crnoj Gori Liu Đin napisao je: „Kina i Crna Gora su dobri prijatelji i partneri koji se međusobno poštuju i podržavaju. Bez obzira koliko je složena i promjenljiva međunarodna situacija, naši bilateralni odnosi ostaće čvrsti. Kineska vlada pridaje veliki značaj razvoju odnosa između Kine i Crne Gore, zadovoljna je kontinuiranim rezultatima saradnje i uvijek podržava pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji“.

O dobrim odnosima između dvije države i pokazanoj solidarnosti u doba pandemije koronavirusa govorio je i ambasador Crne Gore u Kini Darko Pajović.

„Sa posebnim emocijama zaposleni u ambasadi Crne Gore u NR Kini se sjećaju kako su naši dragi prijatelji iz svih krajeva Kine, kako institucije, tako i kompanije i veliki broj građana NR Kine, donirali zaštitnu medicinsku opremu Crnoj Gori... Jedinstven je i primjer jedne kineske kompanije čiji je predstavnik vozio neprekidno 18 sati da bi uručio donaciju medicinske opreme ambasadi Crne Gore u Pekingu“, naveo je Pajović u tekstu Solidarnost kao potvrda snage crnogorsko-kineskog prijateljstva.

Iako po mnogo čemu različite, dvije zemlje dijele antifašističku istoriju i slobodarski duh, ocijenio je Vatroslav Belan, Nacionalni koordinator Crne Gore u Mehanizmu saradnje „17+1“. U tekstu Dijelimo antifašističke vrijednosti on navodi: „Mnoga iskustva Kine u poslednjih 40 godina reformi i otvaranja, znanje koje je akumulirano u tom periodu, a koje je Kinu uzdiglo na poziciju druge ekonomske sile svijeta, su primjenljiva i u Crnoj Gori, bez obzira na različito društveno-političko uređenje“.

Veliki je prostor za saradnju i u sportu. Proslavljeni crnogorski vaterpolo stručnjak a sada selektor ženske vaterpolo reprezentacije Kine Petar Porobić ocijenio je: „U ekipnim sportovima, postoje mogućnosti da mlade ekipe iz Kine borave u Crnoj Gori, igraju utakmice sa klubovima i time stiču neophodno takmičarsko iskustvo. Smatram da postoje svi uslovi i spremnost nekih nacionalnih saveza Crne Gore i da uključe mlade reprezentacije Kine u sistem takmičenja mlađih kategorija Crne Gore“, navodi se u tekstu Kineski sportisti da stiču takmičarsko iskustvo u Crnoj Gori.

Kineske studije – most saradnje sa univerzitetima i kompanijama iz Kine donosi nam priču o Univerzitetu Donja Gorica (UDG), koji ima potpisane memorandume o saradnji sa 18 kineskih univerziteta i sa nekoliko poznatih kompanija. “Program Kineskih studija je zasnovan na istraživanju kulture, istorije, filozofije, ekonomije, ali i informatike pa predstavlja jedinstven program kineskih studija u Evropi. Jedna od njegovih drugojakosti je i ta što će svi studenti Kineskih studija biti učesnici programa razmjene koji će uključivati boravak na jednom od univerziteta u Kini ali i obavljanja praksi u kineskim kompanijama”, navela je dekanica Kineskih studija Univerziteta Donja Gorica, Marija Orlandić.

Veliku ulogu u razvoju prijateljskih odnosa između Kine i Crne Gore ima Institut Konfucije koji funkcioniše pri Univerzitetu Crne Gore. U tekstu 5 godina postojanja Instituta Konfucije crnogorska direktorka Instituta, Milena Đukanović, piše: „Ponosni smo na veliko interesovanje crnogorskih građana za ovu daleku zemlju i njenu bogatu kulturu. To možemo potvrditi kroz veliki broj polaznika kurseva kineskog jezika od najnižeg nivoa HSK1 do najvišeg HSK6, a čak 5.000 polaznika kurseva imali smo samo u prošloj godini“.

Konfucijeva misao usvojena je i prenošena generacijama i postala je najznačajniji dio tradicionalnog kineskog načina mišljenja. On pripada Kini, ali i svijetu, jer se njegovo mišljenje širilo, formirajući konfucijanski kulturni krug koji je znatno uticao na sve istočnoazijske zemlje, čak i dalje. O ovom velikom misliocu i učitelju više možete pročitati u tekstu Konfucije i konfucijanizam.

Priča o saradnji bila bi nepotpuna bez najvećeg projekta, izgradnje prioritetne dionice autoputa Bar-Boljare. “Od nedavno, svakog dana u šest sati ujutru i uveče, u mjestu Vilac začuje se melodično zvono. Ovo je poseban “bezbjedni sporazum” među zaposlenima na projektu autoputa Bar-Boljare tokom epidemije. Sve dok zvono zvoni na vrijeme, to znači da su svi zaposleni zdravi i bezbjedni”, piše o svojim iskustvima na projektu Vladan Gazivoda, zaposleni kompanije CRBC, u tekstu Moja emocija prema poslu postala je vremenom sve dublja.

Za produbljivanje ekonomske saradnje veliku ulogu ima grad Ningbo, u kojem od 2017. godine postoji Nacionalni paviljon Crne Gore. “Vjerujemo da će, kako se situacija sa epidemijom bude poboljšavala, Crna Gora imati sve više turista iz Grada Ningbo, a sve više crnogorskih proizvoda će na kinesko tržište ući preko ovog grada”, poručuju uz Uprave za trgovinu Ningbo, u tekstu Od „crteža slobodnom rukom” do „remek-djela”.

Stvarajući muzička remek-djela višestruko nagrađivani crnogorski pijanista i direktor festivala KotorArt, Ratimir Martinović, imao je priliku da posjeti Kinu. U tekstu Kako me je Kina mijenjala navodi da Kineze krase razumijevanje, strpljenje, blagorodnost i znatiželja za drugačijim pogledom. “Upravo ove osobine mojih kineskih sagovornika i prijatelja jesu ono što, po mom doživljaju, ovu naciju diskretne otvorenosti pojedinaca, u kombinaciji sa sviješću sopstvenog nasljeđa i vrijednosti, partikularnog društvenog uređenja, impresivnih brojeva i gvozdene discipline, čine primjerom iz kojeg mnogi mogu i treba da uče - jer u zajedničkoj budućnosti važnu ulogu imaće upravo ovaj Zmaj sa Istoka”.

S druge strane, Yu Xi novinarka Kineske medijske grupe, koja je prethodno tri godine radila u Kineskoj ambasadi u Crnoj Gori, Crnogorce doživljava kao hrabre, odgovorne, ponosne i heroje. “Kada sve ovo prođe, doći ću opet u moju omiljenu Crnu Goru, da posjetim moje drage prijatelje, i još jednom uživam u moru, suncu, na Lovćenu, Crnom jezeru...”, poručuje u tekstu Iz dubine nesreće izlazi blaženstvo.

Da dovedu i druge kineske turiste trude se u agenciji Fly Montenegro Travel. Ana Marojević, osnivač i CEO ove agencije u tekstu Od 2018. utrostručen broj kineskih turista koji posjećuju Crnu Goru navodi: “Sve vrijeme tokom pandemije bili smo prisutni kroz online promociju na popularnim društvenim mrežama u Kini, a tržištu smo pristupili na poseban način, kako kineski turista očekuje i zaslužuje”.

Veliki je broj crnogorskih studenata koji odlučuju da dio školovanja završe u Kini. Među njima je i Janko Šćepanović, doktor političkih nauka iz Međunarodne politike, koji nam svoje iskustvo studiranja i života u Kini priča kroz tekst Moja kratka priča u Kini.

I na kraju, o Kini morate znati i ovo: dva festivala važna su svakom Kinezu. O običajima, vjerovanjima i načinima proslave Kineske nove godine i Festivala sredine jeseni pročitajte u tekstu Važni kineski tradicionalni festivali.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR