Slučaj trudnice iz Poljske koja je preminula jer ljekari nisu htjeli da urade abortus iako joj je život bio ugrožen, a fetus se nepravilno razvijao, izazvao je burne reakcije. Poljaci su masovno izašli na ulice da negoduju, smatrajući da je život mlade žene mogao da bude spašen da ljekari nisu čekali da fetus umre i tako ispoštuju kontroverzni zakon. Abortus je i dalje u mnogim zemljama svijeta tabu tema. Brojni su slučajevi rigoroznih zakona poput poljskog, ali ima zemalja gdje je pogled na ovo pitanje vrlo liberalan.
Skoro dvije trećine žena na svijetu živi u zemljama u kojima se abortus može dobiti na lični zahtjev iz širokog spektra društvenih, ekonomskih i ličnih razloga. Mnoge zemlje koje dozvoljavaju abortus imaju ograničanja kako bi se izvela ova procedura (većinom je abortus dozvoljen do 12. nedjelje trudnoće na zahtjev).
Prema izvještaju Ujedinjenih nacija, podaci koji su prikupljeni do 2019. pokazuju da je abortus dozvoljen u 98 odsto zemalja kako bi se spasio život žene.
Drugi prihvaćeni razlozi za abortus su očuvanje fizičkog i mentalnog zdravlja žene, a dozvoljeni su u 72 odsto država, a u slučaju oštećenja fetusa 61 odsto zemalja.
Abortus iz ekonomskih ili socijalnih razloga dozvoljen je u 37 odsto država, dok je na zahtjev žene dozvoljen u 34 odsto zemalja uključujći SAD, Kanadu, kao i većinu evropskih zemalja.
Uprkos velikim razlikama u ograničenjima pod kojima je abortus dozvoljen, ova procedura legalna je u većini evropskih država. Izuzeci su Malta, Vatikan, Lihtenštajn i Andora, i od prošle godine Poljska, gdje je abortus nezakonit ili strogo ograničen. Na drugom mjestu po ograničenjima je Monako.
Ograničenja abortusa su najstrožija u zemljama koje strogo poštuju katoličku religiju.
U Sjedinjenim Državama odlukom Vrhovnog suda iz 1973. godine abortus je legalizovan širom zemlje. Ipak, okvir koji je postavio Vrhovni sud je veoma liberalan, dok u praksi situacija varira od jedne savezne države do druge.
29. juna 2020, Vrhovni sud je ponovo potvrdio pravo na abortus nakon što je poništio zakon iz Luizijane kojim je ova procedura bila ograničena. Teksas je 1. septembra 2021. usvojio jedan od najrestriktivinijih zakona o abortusu u SAD, zabranjujući prekid trudnoće nakon 6. nedjelje od početka drugog stanja.
Najrestriktiviji zakoni
Stogi zakoni o abortusu karakteristični su za Latinsku Ameriku, sa izuzetkom Paname i Argentine koja je ove godine legalizovala prekid trudnoće, zatim za Afriku, Bliski istok, azijsko-pacifički region…
U Latinskoj Americi manje od tri odsto žena živi u zemljima sa liberalim zakonima o abortusu. Katolička crkva, koja se protivi se legalizaciji abortusa, u ovom regionu je vrlo uticajna.
Abortusi na zahtjev su dozvoljeni na Kubi, u Argentini i Urugvaju, a zabranjeni su skroz u Hondurasu, Salvadoru, Dominikanskoj Republici, Nikaragvi i Surinamu.
U Meksiku, Gvatemali, Venecueli, Brazilu, Paragvaju i Čileu abortus je dozvoljen samo u slučajevima da se ženi sačuva život, a u Kolumbiji, Ekvadoru i Peruu u slučaju očuvanja zdravlja žene.
Neke od zemalja Centralne Amerike posebno El Salvador, takođe su privukle međunarodnu pažnju zbog veoma nasilne primjene zakona o abortusu, uključujući zatvaranje žrtve grupnog silovanja zbog ubistva nakon što je rodila mrtvorođenu bebu i bila optužena za pokušaj ilegalnog abortusa.
Afrika i Azija
Što se Afrike, tiče abortus nije dozvoljen u Egiptu, Mauritaniji, Senegalu, Sijera Leoneu, Kongu, Madagaskaru, a na zahtjev može da se obavi u Tunisu, Južnoj Africi i Mozambiku.
U pojedinim zemljama Afrike abortus je dozvoljen samo u slučajevima da se sačuva život žene, a u većini slučajeva je dozvoljen samo ako je potrebno da se sačuva zdravlje žene.
U Azije zabranu abortusa je na snazi u Iraku, kao i na Filipinima. U slučajevima kada je potrebno da se spasi život žene ova procedura može biti izvedena u Siriji, Iranu, Avganistanu, Jemenu, Omanu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Šri Lanki, Bangladešu, Butanu, Mjamaru, Indoneziji i Papua Novoj Gvineji.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR