Nakon što ga sedmicama nije bilo u javnosti, danas su ruski državni mediji objavili snimak ministra odbrane Sergeja Šojgua kako vodi radni sastanak s vojnim čelnicima. Kako javlja agencija RIA Novosti, Šojgu je rekao da odbrambeni resor sve zadatke obavlja prema planu, uprskog određenim teškoćama.
It took two weeks, but Russia has finally released a slightly more convincing proof-of-life video of Sergei Shoigu after the defense minister vanished without explanation pic.twitter.com/tt3db5PoyW
— max seddon (@maxseddon) March 26, 2022
"S obzirom na teškoće s kojima se danas suočavamo, uspijevamo ispunjavati sve zadatke u skladu s planom. Budući da nam je ovogodišnji proračun 15% veći od prošlogodišnjeg naravno da trebamo obratiti posebnu pažnju na to što ćemo i kako raditi, izjavio je Šojgu", citirala je državna agencija, koja je objavila i snimak njegove izjave.
Šojgu je na kraju rekao da njegovo ministarstvo u potpunosti ispunjava sve socijalne i druge novčane obaveze prema svom osoblju.
O razlozima svoje misteriozne odsutnosti iz javnosti nije govorio.
Zapadni i ukrajinski zvaničnici su proteklih dana naširoko spekulisali o Šojguovom statusu - spominjala se njegova navodna smjena, nagađalo se da je uhapšen zbog navodne saradnje s CIA-om, a savjetnik ukrajinskog ministra policije rekao je da je imao srčani udar.
Šojgua su državni mediji "pokazali" javnosti i u četvrtak, ali samo na kratko, kako učestvuje na virtuelnom sastanku s Vladimirom Putinom. Neuobičajeno za njega, bio je u civilnom odijelu, a prikazan je tek na jednom dijelu ekrana uz vidljive tehničke smetnje, što je dovelo do novih spekulacija da je riječ o nekom starom snimku.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Šojgua u javnosti nema iz "razumljivih" razloga jer, kako je rekao, ima jako puno obaveza dok traje "specijalna vojna operacija" te da sada nije vrijeme za medijske aktivnosti.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR