20 °

max 20 ° / min 13 °

Utorak

14.05.

20° / 13°

Srijeda

15.05.

19° / 12°

Četvrtak

16.05.

25° / 14°

Petak

17.05.

22° / 15°

Subota

18.05.

25° / 15°

Nedjelja

19.05.

23° / 17°

Ponedjeljak

20.05.

26° / 17°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Putinova noćna mora: Zapad analizira moćni ruski bombarder koji su srušili Ukrajinci

Izvor: EPA ilustracija

Svijet

Tag Video
Comments 0

Putinova noćna mora: Zapad analizira moćni ruski bombarder koji su srušili Ukrajinci

Autor: Antena M

  • Viber

Ratujući s Ukrajincima, Rusi su izgubili mnogo sofisticiranog oružja, a sad opravdano strahuju da bi dio njihove najnaprednije tehnologije mogao doći u ruke Sjedinjenih Država. Pogotovo su ti strahovi jaki kad je u pitanju jedan od najmodernijih ruskih borbenih vazduhoplova - Suhoj (Su-35s) - koji je srušen u blizini Izjuma u istočnoj Ukrajini, nekih 120 kilometara jugoistočno od Harkova. 

Britanski Express, naime, objavio je kako sistem moćnog ruskog bombardera istražuju britanski i američki naučnici. Iako je vazduhoplov uništen, izvještaji tvrde da je ostalo dovoljno njegovih dijelova koji bi mogli NATO-u otkriti dragocjene podatke. Stručnjaci ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva uspjeli su iz izgorjele olupine izvući dosad tajne komponente i o tome su obavijestili britansku obavještajnu službu. Sistemi su potom odvezeni u britansku laboratoriju za odbranu, nauku i tehnologiju (DSTL) u Viltširu. Tamo su Britanci zajedno s dvojicom stručnjaka iz SAD-a deset dana analizirali te dijelove, a potom su ih poslali u Nevadu na daljnju forenzičku analizu.

Tekst se nastavlja ispod videa


Suhoj ili "Flanker" kako je kategorizovan u NATO-u, je ruski ekvivalent višenamjenskom lovcu pete generacije F-35 koji trenutno koristi RAF i 14 drugih NATO država. Dvomotorni nadzvučni borbeni avion Su-35 naslijedio je veliki operativni domet prethodnika Su-27, ima veliku nosivost naoružanja kao i zastrašujuću sposobnost direktne borbe. Ukrajinci su juče potvrdili kako su dosad srušili više modela Suhoja: Su-35, Su-34 te Su-25.

Profesor Alesio Patalano s Odsjeka za ratne studije na Kraljevskom koledžu u Londonu za Express je podsjetio kako je Suhoj 35 „vrlo moćan i sofisticiran te će Rusija, zavisno o tome što otkriju Velika Britanija i SAD, biti vrlo zabrinuta“.   

S obzirom na to da kineski PLAAF (Narodno oslobodilačko vazduhoplovstvo) nakon Rusije, ima najveću svjetsku flotu borbenih letjelica Su-35, vijest će neugodno odjeknuti i kod njih. Patalano je podsjetio i kako Zapad nema puno uvida u kinesku tehnologiju, pa je ovo prilika da zavire u njihove dalekosežne mogućnosti.

„Ispitivanje ovog sistema neće samo omogućiti NATO-u da bolje razumije ruske mogućnosti, nego i kineske. Upravo je zbog te opasnosti Kina zabrinuta još od početka rata u Ukrajini – izjavio je ugledni profesor i dodao kako se smatra da su dijelovi iz „Su-35“ uključeni u druge, autohtone lovce J-Klase, kao što je na primjer snažni „Chengdu J-20“.

Džastin Bronk, stručnjak za vazdušnu tehnologiju za britanski list je izjavio kako je svaka potencijalna prilika za ispitivanje radarskih komponenti ili modula za elektroničko ratovanje na srušenom „SU-35“ izuzetno vrijedna pa makar dijelovi bili oštećeni.

„Te komponente će potvrditi ili potkopati postojeće obavještajne procjene o tome kako rade - zaključio je Bronk.

Ruski Suhoji su se ratu u Ukrajini pokazali kao laka meta ukrajinskoj protivazdušnoj odbrani, a zašto je tome tako analizirao je stručnjak Forbesa. On je objasnio kako je problem u tome što su Suhoji doletjeli u Ukrajinu noseći staru vrstu naoružanja, a ne modernu navođenu. Nedostatak precizno vođenog streljiva prisiljava ratne letjelice vrijedne 50 miliona dolara da lete nisko, kroz najgušću ukrajinsku odbranu, kako bi, imali šansu precizno izvršiti bombardovanje.

To znači da posade zapravo moraju vidjeti tlo kako bi postigle bilo kakav stepen tačnosti. Moraju se spustiti ispod oblaka, gdje ih ukrajinski projektili brzo mogu naći. Kao rezultat toga, navodi Forbe, Suhoji su padali s neba u tolikoj mjeri da su zapovjednici ruskih vazdušnih snaga sigurno zaprepašteni.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR