11 °

max 19 ° / min 11 °

Subota

04.05.

19° / 11°

Nedjelja

05.05.

21° / 11°

Ponedjeljak

06.05.

20° / 12°

Utorak

07.05.

21° / 13°

Srijeda

08.05.

23° / 13°

Četvrtak

09.05.

24° / 15°

Petak

10.05.

21° / 14°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Svezala je kosu i otrčala u istoriju! Internet je bijesan zbog stanja u Iranu i ima novi simbol borbe

Izvor: screenshot/twitter

Svijet

Tag VideoTag Gallery
Comments 0

Svezala je kosu i otrčala u istoriju! Internet je bijesan zbog stanja u Iranu i ima novi simbol borbe

Izvor: citymagazine

Autor: Ana Ašanin

  • Viber

Iranske bezbjednosne snage su u srijedu upucale Hadis Nadžafi šest puta i ubile je u gradu Karadž. Nadžafi je prethodnih dana postala simbol borbe zbog snimka na kom se vidi kako namješta kosu a zatim kreće u trk na policiju.

Prema izvještajima, ona je 21. septembra zadobila povrede u predjelu stomaka, vrata, srca i šake. Nakon što su je upucale snage bezbjednosti, prebačena je u bolnicu Ghaem, gdje je kasnije proglašena mrtvom, izvijestila je iranska novinarka i zagovornica prava žena Masih Alinedžad, zajedno sa drugima, na društvenim mrežama.

Dok je i sama Nadžafi bila istaknuta društvena figura na TikToku i Instagramu, na kojima je bila glasna po pitanju prava žena, a u posljednjim danima sve glasnija i glasnija, nakon usmrćivanja Mahse Amini, njen viralni video je pokazao kako vezuje svoju nevezanu kosu i hrabro korača usred protesta u Karadžu.

Slike i video snimci Hadise izazvali su šok u svijetu, i dodatno su podstakli proteste koji se održavaju u Iranu od 16. septembra, a široko se dijele na društvenim mrežama.

Nakon prvog snimka na kom Hadisa namješta frizuru pred borbu, drugi snimak je kasnije počeo da kruži internetom, prikazujući djevojčinu porodicu kako plače nad njenom fotografijom na svježe iskopanom grobu.

Nastavljeni su sukobi između snaga bezbjednosti i demonstranata u nekoliko sjeverozapadnih regiona Irana, prema izvorima u gradovima Tabriz, Urmija, Rašt i Hamedan.

Aminijina smrt ponovo je izazvala gnijev u Iranu zbog pitanja ograničenja ličnih sloboda, strogih pravila oblačenja za žene i ekonomije koja je pogođena sankcijama. Žene imaju istaknutu ulogu u protestima, mašući i paleći velove. Neki su se javno ošišali dok je bijesna masa pozivala na pad vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija.

Protesti su najveći koji su zahvatili zemlju od demonstracija zbog cijena goriva 2019. kada je Rojters izvijestio da je 1.500 ljudi ubijeno u gušenju demonstracija.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR