Ministri inostranih poslova Grupe sedam (G7) vodećih zapadnih demokratija sastaće se danasu Kanadi, dok rastu tenzije između saveznika Sjedinjenih Država i predsjednika Donalda Trampa zbog njegovih nedavnih promjena spoljne politike u vezi s Ukrajinom i trgovinom.
Ministri iz Velike Britanije, Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana i Sjedinjenih Država – zajedno sa predstavnicima Evropske unije – sastaće se na dvodnevnom skupu u La Malbeu, mirnom turističkom gradiću u Kvebeku. Ovakvi sastanci nastoje da postignu konsenzus o ključnim globalnim pitanjima, ali su nedavni događaji dodatno zakomplikovali ovogodišnje pregovore.
Ukrajina u fokusu razgovora
Jedan od glavnih prioriteta za američke saveznike biće izvještaj o sastanku američkog državnog sekretara Marka Rubija sa ukrajinskim zvaničnicima u Džedi, Saudijska Arabija, u utorak. Nakon pregovora, Ukrajina je izrazila spremnost da podrži 30-dnevni sporazum o prekidu vatre, što bi moglo promijeniti tok rata.
Međutim, postizanje jedinstvene izjave G7 pokazalo se kao izazov, jer su se pojavile razlike u odnosu na stav Vašingtona. Administracija predsjednika Džozefa Bajdena ranije je snažno podržavala Kijev, ali Trampov povratak na vlast 20. januara donio je promjenu pristupa. Sjedinjene Države sada insistiraju na brzom rješavanju sukoba, dok od evropskih zemalja traže da preuzmu veći dio tereta – bez izričitog podržavanja njihove uloge u budućim pregovorima.
Rubio je nagovijestio da Vašington ne želi da G7 usvoji jezik koji bi mogao otežati napore za dovođenje Ukrajine i Rusije za pregovarački sto. „Dobra izjava G7 prepoznala bi da su Sjedinjene Države unaprijedile proces okončanja rata,“ rekao je novinarima.
Trgovinski sporovi dodatno pogoršavaju diplomatske odnose
Pored pitanja Ukrajine, i trgovinske tenzije su u porastu. Odluka SAD da uvede carine od 25% na sav uvoz čelika i aluminijuma naišla je na oštre kritike Kanade i EU, koje su brzo najavile recipročne mjere. Ove carine prijete da zasjene šire diskusije i dodatno naglase sve veći jaz između SAD i njenih tradicionalnih saveznika.
Dodatno komplikujući razgovore, Vašington se usprotivio predloženoj izjavi G7 o suzbijanju ruske „flote iz sijenke“ – tajne mreže brodova koji izbjegavaju zapadne sankcije. Istovremeno, SAD insistira na oštrijoj retorici u vezi sa globalnim uticajem Kine, što je naišlo na otpor nekih evropskih zemalja.
Uprkos ovim izazovima, diplomate G7 nadaju se da će napredak postignut u Džedi olakšati diskusije o Ukrajini i omogućiti konstruktivniji dijalog o trgovini i globalnoj bezbjednosti.
Kako se sastanci budu odvijali, pažnja javnosti biće usmjerena na to da li će vodeće svjetske demokratije uspjeti da prevaziđu razlike i pokažu jedinstven stav o ključnim globalnim pitanjima.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR