Predstavnici Ujedinjenih nacija i Palestinske teritorije na saslušanju pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) optužili su Izrael za kršenje međunarodnog prava zbog odbijanja da dopusti dolazak pomoći u Gazu, na prvom danu saslušanja o Izraelovim obavezama da omogući isporuku pomoći.
Od 2. marta, Izrael je potpuno blokirao sve snabdijevanje za 2,3 miliona stanovnika Gaze, a zalihe hrane koje su bile nakupljene tokom primirja početkom godine gotovo su potpuno istekle.
Na početku saslušanja na najvišem sudu UN-a, pravni savjetnik UN-a izjavio je da Izrael ima jasnu obavezu kao okupatorska sila da omogući i olakša humanitarnu pomoć za ljude u Gazi.
„U specifičnom kontekstu trenutne situacije u okupiranim palestinskim teritorijama, ove obaveze podrazumijevaju omogućavanje svim relevantnim UN entitetima da obavljaju aktivnosti u korist lokalnog stanovništva“, izjavila je Elinor Hammarskjold.
Palestinski predstavnik Ammar Hijazi rekao je da Izrael koristi humanitarnu pomoć kao „oružje rata“, dok ljudi u Gazi pate od gladi.
Izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Saar rekao je da je Izrael dostavio svoj stav u pisanoj formi, koji je nazvao „cirkusom“.
Govoreći danas u Jerusalimu, Saar je izjavio da je sud politizovan, dok UN nije uspjeo da ukloni zaposlene u svojoj agenciji za palestinske izbjeglice UNRWA koji su članovi militantnih grupa u Gazi.
„Ponovo zloupotrebljavaju sud pokušavajući da prisile Izrael da sarađuje sa organizacijom koja je zaražena teroristima Hamasa“, rekao je Saar. „Cilj je da se Izraelu oduzme najosnovnije pravo na samoodbranu“.
UN je u avgustu saopštio da je devet zaposlenih u UNRWA možda bilo umiješano u napad Hamas-a 7. oktobra 2023. godine i da su otpušteni. Drugi komandant Hamasa, kojeg je UNRWA potvrdio kao jednog od svojih zaposlenih, poginuo je u Gazi u oktobru, prema informacijama iz Izraela.
ICJ, poznat i kao Svjetski sud, dobio je zadatak u decembru da formira savjetodavno mišljenje o obavezama Izraela da omogući pomoć Palestincima koju isporučuju države i međunarodne grupe, uključujući Ujedinjene nacije.
Izrael je više puta izjavio da neće dozvoliti ulazak robe i zaliha u Gazu dok Hamas ne oslobodi sve preostale taoce. Optužio je Hamas za otmicu humanitarne pomoći, što militantna grupa negira.
„Ovaj slučaj se odnosi na uništavanje temelja života u Palestini, dok Izrael blokira UN i druge humanitarne organizacije da pruže pomoć koja spašava živote stanovništvu“, rekao je Hijazi, šef palestinske misije u Holandiji, tokom saslušanja.
Predsjednik SAD Donald Trump je u petak rekao da je tražio od izraelskog premijera Benjamina Netanijahua da dozvoli ulazak hrane i lijekova u Gazu. Njemačka, Francuska i Britanija pozvale su prošle sedmice na slobodan prolaz humanitarne pomoći u opkoljenu palestinsku teritoriju.
Savjetodavna mišljenja ICJ-a imaju pravnu i političku težinu, iako nijesu obavezujuća i sud nema ovlašćenja za njihovu primjenu.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR