U Ženevi će se ovog vikenda održati prvi direktni trgovinski pregovori između visokih zvaničnika Sjedinjenih Američkih Država i Kine od uvođenja američkih kaznenih carina koje su eskalirale u globalni trgovinski rat.
Sekretar američkog Trezora Skot Besent i američki trgovinski predstavnik Džejmison Grir sastaće se sa kineskim potpredsjednikom vlade He Lifengom, ključnim ekonomskim zvaničnikom kineske Komunističke partije.
Ovaj sastanak dolazi nakon višemjesečnog zastoja u pregovorima o trgovinskim odnosima između dvije najveće svjetske ekonomije. Zanimljivo je da su obje strane pokušale umanjiti značaj ovog susreta, predstavljajući ga kao koincidenciju boravka visokih zvaničnika u Ženevi.
Besent je izjavio da je njegov prvobitni plan bio pregovarati sa Švajcarskom, dok je kineska strana navela da He boravi u Ženevi na poziv švajcarske vlade. Bez obzira na diplomatske manevre, Ženeva, kao sjedište Svjetske trgovinske organizacije, predstavlja neutralno tlo za pokušaj smirivanja rastućih trgovinskih napetosti.
Iako je Besent naglasio da se ne očekuju pregovori o sveobuhvatnom trgovinskom sporazumu, stručnjaci vjeruju da bi se moglo razgovarati o načinima za deeskalaciju trenutnih visokih carina – 145% na kinesku robu i 125% uzvratnih carina na američku robu.
Besent je istakao da ovakve carine nisu održive i da predstavljaju svojevrsni embargo, naglašavajući da cilj SAD-a nije razdvajanje ekonomija, već postizanje poštene trgovine.
Na pitanje o tome ko je inicirao sastanak, Besent je bio neodređen, izbjegavajući direktan odgovor. Takođe nije želio komentarisati mogućnost da Tramp ponudi smanjenje carina kao znak dobre volje, ali je napomenuo da su sve opcije otvorene i da će konačnu odluku donijeti predsjednik.
Kinesko saopštenje nije eksplicitno potvrdilo sastanak He Lifenga i Greera, ali se pretpostavlja da će se dogoditi s obzirom na vrijeme posjete. Iako je USTR tradicionalno vodio američke trgovinske pregovore, Trampova administracija je odstupila od te prakse. Grir je u svojoj izjavi naglasio svoju posvećenost rebalansu trgovinskih odnosa, otvaranju novih tržišta i zaštiti američke ekonomske i nacionalne sigurnosti.
Ovaj susret mogao bi biti uvod u duže pregovore čiji je cilj smanjenje trgovinskih barijera između dvije zemlje. Poslovni subjekti već upozoravaju na rast cijena zbog značajnog pada uvoza na Zapadnu obalu, na nivoe koji nisu zabilježeni od početka pandemije COVID-19, prenosi Politico.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR