Novi njemački kancelar Fridrih Merc prvog dana po izboru na tu funkciju danas se suočio s međunarodnim krizama pozivajući Indiju i Pakistan da smanje tenzije, obećavajući podršku Ukrajini i najavljujući planove da uskoro ode u Kijev.
Merc i francuski predsjednik Emanuel Makron iskoristili su svoj prvi sastanak da predstave jedinstven front u suočavanju sa trgovinskim ratom američkog predsjednika Donalda Trampa, ruskom agresijom u Ukrajini i drugim pitanjima koja izazivaju uzbunu u Evropi.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare, Merc je priznao da su Evropi i dalje potrebne SAD za mir u Ukrajini, ali su se njih dvojica zavjetovali da će ojačati bezbjednost Evrope i povećati potrošnju na odbranu.
„Naše je čvrsto uvjerenje da ne možemo okončati ovaj rat u Ukrajini bez daljeg političkog i vojnog angažmana SAD“, rekao je Merc. „Evropljani to trenutno ne mogu da zamijene“.
Francuska i Njemačka, s najvećim ekonomijama i stanovništvima u EU, dugo čine temelje Unije, ali su izgubile dio svoje snage posljednjih mjeseci jer su se lideri u obje zemlje suočavali s domaćim pitanjima.
Makron je rekao da je Rusija „sistemska prijetnja“ evropskoj bezbjednosti i rekao da će Francuska i Njemačka „ubrzati“ saradnju u oblasti odbrane. On je naveo zajednički rad na tenkovima, raketama dugog dometa i borbenim avionima.
Kazao je i da će zemlje početi redovne sastanke francusko-njemačkog savjeta za odbranu i zajedno razvijati nove odbrambene tehnologije „neophodne za ratove sjutrašnjice“.
Merc i Makron – koji je njemačkog kolegu nazvao „cher Friedrich“ (dragi Fridrih) – nadaju se da će dati novi podsticaj odnosima u ključnom trenutku, dok Tramp i Putin vrše pritisak na EU, primoravajući je da ponovo razmisli o sopstvenoj bezbjednosti.
Njih dvojica su takođe zajedno tražili od Izraela da dozvoli humanitarnu pomoć za civile u Pojasu Gaze.
Merc je rekao da je to „obaveza“ i pozvao Izrael da bude „odgovorniji“, što je upečatljivo s obzirom na prošlost i sadašnju podršku Njemačke Izraelu.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR