Sjedinjene Američke Države i Kina ostvarile su „značajan napredak” i postigle „važan konsenzus” u trgovinskim pregovorima koji su se ovog vikenda vodili na visokom nivou, izjavio je u ponedjeljak kineski potpredsjednik He Lifeng.
Kako je rekao, razgovori su bili otvoreni, sadržajni i konstruktivni, a dvije strane su se dogovorile o uspostavljanju stalnog mehanizma za konsultacije, kako bi se osigurao kontinuitet u budućim trgovinskim razgovorima.
„Kina i SAD uskoro će finalizovati sve potrebne detalje te potpisati i objaviti zajedničku izjavu sa sastanka,” saopštila je kineska delegacija.
Zamjenik ministra trgovine Li Čengang rekao je da će sadržati "dobre vijesti za svijet".
Pozitivan ton potvrdili su i američki zvaničnici nakon pregovora u Ženevi. Uspješan dogovor između dviju najvećih svjetskih ekonomija mogao bi donijeti prijeko potrebno olakšanje globalnim tržištima, posebno nakon višemjesečnih napetosti koje su eskalirale u trgovinski rat podstaknut carinama koje je uveo predsjednik Donald Tramp.
Šef Nacionalnog ekonoskog savjeta Kevin Haset izjavio je kako SAD trenutno rade na „otprilike 24 trgovinska sporazuma”. Prema njegovim riječima, ministar trgovine Hauard Latnik i američki trgovinski predstavnik Džamison Grir zajednički vode pregovore, a cilj je konkretizovati dogovore tokom 90-dnevne pauze koju je Tramp odredio za uvođenje recipročnih carina.
Heset i Grir opisali su pregovore sa Kinom kao "produktivne" i istakli "značajan napredak", dodajući da će detalji biti objavljeni u ponedjeljak.
U odvojenim obraćanjima novinarima nijedna strana nije pomenula sporazum o smanjenju američkih carina od 145% na kinesku robu niti kineskih carina od 125% na američku robu.
The US and China ended high-stakes trade talks on a positive note, with American officials touting to have clinched a 'deal' to reduce the trade deficit, while their Chinese counterparts said an 'important consensus' was reached https://t.co/7L2qOwtguK pic.twitter.com/XrHO5W5ddH
— Reuters Asia (@ReutersAsia) May 11, 2025
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR