Umro je Hose Alberto "Pepe" Muhika Kordano (Jose Mujica).
Poznat je kao bivši gerilac, političar i bivši predsjednik Urugvaja, a širom svijeta stekao je reputaciju „najskromnijeg predsjednika na svijetu“ zbog svog jednostavnog načina života i filozofskog pristupa politici.
Muhiku je više od svega privlačila politika. Prvo se priključio Nacionalnoj stranci, no ubrzo ga je sve veća društvena nepravda u Urugvaju okrenula ka radikalnijim formama otpora. Tokom 1960-ih pridružio se ljevičarskom gerilskom pokretu Tupamaros, koji je inspiraciju pronalazio u kubanskoj revoluciji i koristio oružane metode protiv autoritarne vlasti i korumpiranog establišmenta.
Tokom svoje gerilske aktivnosti, Muhika je više puta ranjavan i hapšen. Ukupno je proveo skoro 14 godina u zatvoru, od čega je dvanaest godina proveo u izolaciji, često bez pristupa sunčevoj svjetlosti, ljudskog kontakta i osnovne higijene. Najdramatičniji period njegove zatvorske kazne bio je kada je dvije godine držan u samici na dnu praznog bunara, što je ostavilo duboke psihološke posljedice. Sam Muhika je kasnije priznao da je to vrijeme bilo toliko teško da je razgovarao sa mravima kako bi sačuvao razum.
Uprkos brutalnim uslovima, nije izgubio nadu niti se odrekao svojih uvjerenja. Kada se Urugvaj vratio demokratskim vrijednostima 1985. Muhika je pušten na slobodu u okviru amnestije za političke zatvorenike.
Godine 1995. izabran je za poslanika, a potom i za senatora. Tokom mandata stekao je reputaciju čovjeka iz naroda, bez afiniteta prema formalnostima, često u radnom odijelu i gumenim čizmama u parlamentu.
Na predsedničkim izborima 2009. Muhika je pobijedio sa podrškom većine naroda. Tokom petogodišnjeg mandata sproveo niz društveno progresivnih i liberalnih reformi koje su Urugvaj stavile na mapu najnaprednijih zemalja Latinske Amerike.
Legalizovana je proizvodnja i prodaja marihuane pod državnom kontrolom – prvi takav zakon u svijetu;
Usvojen je zakon o istopolnim brakovima, što je predstavljalo veliki korak ka ravnopravnosti LGBTQ+ zajednice;
Dekriminalizovan je abortus, čime je omogućena dostupnost reproduktivne zdravstvene zaštite ženama.
Skromnost kao ideologija
Tokom predsjedničkog mandata, Muhika je odbio da koristi predsedničku rezidenciju i službene pogodnosti. Umjesto toga, živio je na svojoj maloj farmi, gde je gajio cveće i radio poljoprivredne poslove zajedno sa suprugom, Lusijom Topolanski, takođe bivšom gerilkom i političarkom. Njegov stari foksvagen “buba” iz 1987. postao je svjetski simbol njegovog stila vođenja – jednostavnog, pristupačnog i bez trunke luksuza.
Muhika je 90% svoje predsjedničke plate donirao u dobrotvorne svrhe, najčešće organizacijama koje pomažu siromašnima i mladima. Njegov životni moto, izgovoren u govoru pred Ujedinjenim nacijama, glasio je: „Siromašan nije onaj koji ima malo, već onaj koji želi više i više.“
Radovan Perovic
Veliki covjek koji to nije zelio biti - a bio je. Ponos ljudskog roda.