21 °

max 22 ° / min 14 °

Četvrtak

22.05.

22° / 14°

Petak

23.05.

21° / 15°

Subota

24.05.

22° / 14°

Nedjelja

25.05.

14° / 11°

Ponedjeljak

26.05.

21° / 11°

Utorak

27.05.

23° / 12°

Srijeda

28.05.

19° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
EU uvodi digitalni sistem nadzora granica, pečati odlaze u istoriju

Izvor: pixabay ilustracija

Svijet

Comments 0

EU uvodi digitalni sistem nadzora granica, pečati odlaze u istoriju

Izvor: Hina/HRT

Autor: Antena M

  • Viber

Pregovarači Savjeta EU i Evropskog parlamenta postigli su dogovor o uredbi o postupnom uvođenju sistema ulaska/izlaska (EES) elektronskog sistema koji će omogućiti definitivno napuštanje udaranja pečata u pasoše.

Ovaj dogovor sada treba formalno da potvrde obje zakonodavne institucije. Nakon toga Komisija treba da donese posebnu odluku o početku postupnog uvođenja EES-a. Prelazno razdoblje će trajati šest mjeseci.

EES je zajednički elektronski sistem koji će bilježiti i pohranjivati informacije o datumu, vremenu i mjestu ulaska i izlaska državljana zemalja van EU, čime se definitivno napušta udaranje pečata u pasoše.

Automatski će izračunavati trajanje dopuštenog boravka tih državljana trećih zemalja i izdavati upozorenja državama članicama EU o isteku razdoblja dopuštenog boravka. 

EES će se primjenjivat na osobe kojima je potrebna viza za kratkotrajni boravak i na one koji dolaze iz zemalja izvan EU izuzetih od obveze posjedovanja vize.

U prva dva mjeseca države članice mogle bi primjenjivati sistem bez korišćenja biometrijskih podataka, a nakon tri mjeseca EES bi se trebao primjenjivati i s biometrijskim podacima na najmanje 50 posto graničnih prijelaza. Puna primjena sustava, to jest registracija svih prelazaka putnika, trebala bi uslijediti do kraja isteka prijelaznog perioda. Tijekom prijelaznog razdoblja, nastavilo bi se sa stavljanjem pečata.

Službenici graničnog nadzora skenirat će otiske prstiju osoba koje prvi put prelaze granicu ili će fotografisati te osobe. Te će se informacije pohraniti u digitalnom spisu, što će omogućiti da se tačno zna ko ulazi u šengenski prostor sa stranim ispravama i ko ostaje duže od dopuštenih 90 dana.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR