Evropska komisija pojačava pritisak na mrežu TikTok zbog zabrinjavajućeg porasta sadržaja koje algoritam te platforme promoviše pod nazivom SkinnyTok – trenda koji se kritikuje zbog forsiranja nezdravih ideala puput mršavosti i opasnog odnosa prema ishrani, naročito kod maloljetnika.
U središtu istrage je način na koji TikTokov moćni algoritam pojačava vidljivost snimaka koji prikazuju naglo mršavljenje, restriktivne dijete i uporedne prikaze tijela – često i bez aktivnog interesovanja korisnika. Ovakvi sadržaji se obično svrstavaju u kategoriju „što jedem u toku dana“, a nerijetko sadrže unos kalorija daleko ispod preporučenih granica.
Portparol EK Toma Regnije izjavio tokom jučerašnjeg brifinga da je „SkinnyTok“ privukao pažnju kao dio šire istrage protiv ove društvene mreže.
„Veoma smo svjesni ovog trenda. Pitanje štetnih algoritama, naročito onih koji ciljaju djecu, ključno je u istrazi koju smo pokrenuli još u februaru“, rekao je Regnije.
Ova istraga sprovodi se u okviru Zakona o digitalnim uslugama (DSA), sveobuhvatnog evropskog zakonodavstva koje ima za cilj da ograniči štetne sadržaje na internetu i uvede veću transparentnost u radu algoritama velikih platformi. Zvaničnici trenutno pregovaraju sa državama članicama EU kako bi odlučili o narednim koracima.
Za Komisiju, ova situacija bi mogla predstavljati test koliko daleko DSA može ići u pozivanju tehnoloških kompanija na odgovornost zbog sadržaja koji izaziva stvarnu štetu, naročito kod osjetljivih grupa kao što su djeca.
TikTok se još nije javno oglasio povodom posljednjih zabrinutosti EU, niti je odgovorio na zahtjeve za komentar.
Kako se pažnja javnosti i institucija pojačava, platforma bi se uskoro mogla suočiti ne samo sa regulatornim mjerama, već i sa širim preispitivanjem uticaja na mentalno zdravlje mladih širom Evrope.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR