Nova otkrića bacaju dodatno svjetlo na istragu o tome da li je kineska tehnološka kompanija pokušala da kupi uticaj u evropskoj politici.
Belgijske bezbjednosne službe tajno su prisluškivale korporativnu ložu na stadionu fudbalskog kluba Anderleht, koju je koristio kineski tehnološki gigant Huawei kako bi uspostavio kontakte sa poslanicima Evropskog parlamenta, u okviru šire istrage o korupciji. Nadzor je, prema izvorima bliskim istrazi, obuhvatao i razgovore jednog od vodećih Huawei lobista, uključujući i one vođene u njegovom automobilu.
Ove tajne operacije doprinijele su odluci belgijskog tužilaštva da zatraži skidanje imuniteta sa nekoliko evropskih poslanika, kako bi se omogućila detaljnija istraga o sumnjama na mito i neprimjeren uticaj. Istraga obuhvata period od 2021. do 2024. godine i bavi se optužbama za plaćene političke pozicije, raskošne poklone i pozive na događaje.
Huawei je tokom sezone 2024/25 platio oko 50.000 eura za korišćenje privatne lože, koristeći je za uspostavljanje odnosa sa poslanicima. Prema navodima istražitelja, lobisti su najprije pozivali asistente, a zatim i same parlamentarce i zvaničnike EU.
Loža na stadionu Anderlehta, koja je ugostila i velike klubove poput Fenerbahčea i Porta, navodno je služila kao „ulazna tačka“ za kontakte sa političarima. Metode koje koristi Huawei sada su pod posebnom lupom zbog šire zabrinutosti oko uticaja Kine na donošenje odluka unutar EU.
U martu su sprovedene racije u Belgiji i Portugalu u vezi sa navodnim nezakonitim uplatama Huaweija, s ciljem da se obezbijedi pismo podrške koje je potpisalo osam poslanika Evropskog parlamenta. Optužnice su podignute protiv pet osoba, uključujući zaposlene u Huaweiju i jednog rukovodioca organizacije Forum Europe – svi se smatraju nevinim dok se ne dokaže suprotno.
Evropski poslanici Danijel Atard (Malta, Socijalisti) i Nikola Minčev (Bugarska, Liberali) priznali su da su prisustvovali utakmicama Anderlehta, ali tvrde da nijesu znali da iza poziva stoji Huawei. Atard je mislio da je pratio prijatelja svog asistenta, dok je Minčev rekao da mu je pomoćnik pomenuo da komšija ima karte.
Belgijske vlasti zatražile su i ukidanje imuniteta italijanskim poslanicima Fulviju Martućijelu i Salvatoreu de Meu, dok je zahtjev u vezi sa Đuzijem Prinčijem povučen. Nijedan od pomenutih poslanika nije optužen.
Fudbalski klub Anderleht saopštio je da neće produžiti ugovor sa Huaweijem nakon završetka sezone, istakavši da nije imao formalnu saradnju sa belgijskim vlastima.
Organizacija Transparency International EU kritikovala je etičke standarde Evropskog parlamenta, ocijenivši ih neadekvatnim. „Ne postoji legitiman razlog zbog kojeg bi poslanici trebalo da primaju poklone od lobista“, rekao je direktor Nik Ajosa.
Ni Huawei ni belgijsko tužilaštvo nijesu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR