30 °

max 30 ° / min 16 °

Nedjelja

22.06.

30° / 16°

Ponedjeljak

23.06.

30° / 17°

Utorak

24.06.

32° / 19°

Srijeda

25.06.

35° / 22°

Četvrtak

26.06.

36° / 24°

Petak

27.06.

36° / 23°

Subota

28.06.

33° / 21°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Rusija osudila američke udare na Iran: Gađanje suverene države je neodgovorna odluka

Izvor: EPA / EFE

Svijet

Comments 2

Rusija osudila američke udare na Iran: Gađanje suverene države je neodgovorna odluka

Autor: Antena M

  • Viber

Moskva odlučno osuđuje američke napade na nuklearne objekte u Iranu, nazivajući tu odluku neodgovornom i grubim kršenjem Povelje Ujedinjenih nacija, navodi se u saopštenju Ministarstva vanjskih poslova Rusije.

- Rusija najoštrije osuđuje udare koje su Sjedinjene Američke Države izvele u zoru 22. juna na niz nuklearnih objekata u Iranu, a koji su uslijedili nakon izraelskih napada na Islamsku Republiku - istaknuto je u saopštenju ministarstva.

Naglašeno je da je "neodgovorna odluka da se raketnim i avionskim udarima gađa teritorija suverene države, bez obzira na opravdanja, grubo kršenje međunarodnog prava, Povelje UN-a, te rezolucija Savjeta bezbjednosti UN-a, koje je ranije slične akcije nedvosmisleno okarakterisalo kao neprihvatljive".

- Posebno zabrinjava to što je udare izvela zemlja koja je stalna članica Savjeta bezbjednosti UN-a. Pozivamo na hitan prekid agresije i povećanje napora za stvaranje uslova za povratak situacije u političko-diplomatske okvire - stoji u saopštenju.

Posebno se naglašava da Savjet bezbjednosti UN-a "mora reagovati" na ove napade.

- Neophodno je kolektivno odbaciti konfrontacijsko ponašanje Sjedinjenih Država i Izraela. Posljedice ove akcije, uključujući moguće radijacijske efekte, tek treba procijeniti. Ali već sada je očigledno da je započeo novi ciklus opasne eskalacije koji prijeti daljim potkopavanjem regionalne i globalne sigurnosti. Rizik od širenja sukoba na Bliskom istoku, koji je i bez toga pogođen brojnim krizama, znatno je porastao - dodaje se.

U saopštenju se navodi da posebnu zabrinutost izaziva "šteta nanesena globalnom režimu neširenja nuklearnog oružja, zasnovanom na Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja (NPT), usljed napada na iranske nuklearne objekte".

- Udarima na Iran nanesena je ogromna šteta autoritetu NPT-a i sistemu provjera i nadzora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) koji se na njemu temelji - dodaje se u saopštenju.

Ističu da očekuju od rukovodstva Agencije brzu, profesionalnu i jasnu reakciju, "bez neodređenih fraza i pokušaja skrivanja iza političke uravnoteženosti".

- Potreban je objektivan izvještaj generalnog direktora IAEA-e koji će biti razmatran na posebnoj sjednici Agencije, koja bi trebalo da bude održana u što skorijem roku - naglašava se u saopštenju.

U noći 22. juna, američki predsjednik Donald Tramp saopštio je da su SAD izvele uspješan napad na "tri nuklearna objekta u Iranu, uključujući Fordo, Natanz i Isfahan".

Izjavio je da bi Teheran trebalo da pristane na okončanje sukoba. Prije toga, od 13. juna, Izrael je svakodnevno izvodio udare na Iran, navodeći kao cilj uništenje raketnog i nuklearnog programa ove države.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Legenda

A ok u pravu ste.Alii i vi ubijati i prisvajate delove Ukrajine.Vi to isto radite.I tako po dogovoru jedni sdrugima pravite zlo cijelom svijetu zbog prodaje oružja koje zastareva.Isti ste