Sjedinjene Američke Države postigle su dogovor s Kinom o ubrzanju isporuka rijetkih zemnih elemenata u Ameriku, saopštio je u četvrtak jedan zvaničnik Bijele kuće, u okviru napora da se okonča trgovinski rat između dviju najvećih svjetskih ekonomija.
Predsjednik Donald Tramp ranije je rekao da su Sjedinjene Države u srijedu postigle sporazum s Kinom, bez dodatnih detalja, te dodao da bi uskoro mogao uslijediti i poseban dogovor koji bi „otvorio“ Indiju.
Tokom trgovinskih pregovora između SAD i Kine u maju u Ženevi, Kina se obavezala da će ukinuti necarinske mjere koje je uvela protiv SAD od 2. aprila, iako tada nije bilo jasno kako će te mjere biti povučene.
Kao odgovor na nove američke carine, Kina je obustavila izvoz širokog spektra ključnih minerala i magneta, čime je poremetila lance snabdijevanja koji su od presudnog značaja za automobilsku, vazduhoplovnu, poluprovodničku industriju i vojne dobavljače širom svijeta.
„Administracija i Kina postigli su dodatni dogovor o okviru za sprovođenje ženevskog sporazuma“, rekao je u četvrtak zvaničnik Bijele kuće.
Prema njegovim riječima, ovaj dogovor se odnosi na to „kako možemo ponovo ubrzati isporuke rijetkih zemnih elemenata u Sjedinjene Države“.
Drugi zvaničnik administracije potvrdio je da je sporazum između SAD i Kine postignut ranije ove sedmice.
Američki sekretar za trgovinu Hauard Lutnik izjavio je za Bloomberg: „Isporučiće nam rijetke zemne elemente“, i dodao da će, kada to učine, „mi ukinuti naše kontramjere“.
Ambasada Kine u Vašingtonu nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.
Iako ovaj sporazum pokazuje određeni napredak nakon mjeseci trgovinske neizvjesnosti i zastoja otkako je Tramp stupio na dužnost u januaru, istovremeno ukazuje da je put do konačnog, sveobuhvatnog trgovinskog dogovora između ovih ekonomskih rivala i dalje dug.
Prema izvoru iz industrije, Kina vrlo ozbiljno primjenjuje svoja ograničenja na izvoz rijetkih zemnih elemenata koji imaju dvojaku primjenu, i pažljivo provjerava kupce kako bi bila sigurna da ti materijali neće biti preusmjereni za američku vojnu upotrebu. Zbog toga je proces izdavanja izvoznih dozvola usporen.
Ženevski dogovor bio je doveden u pitanje zbog kineskih ograničenja na izvoz ključnih minerala, što je navelo Trampovu administraciju da uzvrati uvođenjem vlastitih izvoznih kontrola, kojima su zabranjene isporuke softvera za dizajn poluprovodnika, aviona i druge robe prema Kini.
Početkom juna, Reuters je izvijestio da je Kina privremeno odobrila izvozne dozvole dobavljačima rijetkih zemnih elemenata za tri najveća američka proizvođača automobila, prema navodima dva izvora upoznata sa situacijom, nakon što su se počeli pojavljivati problemi u lancima snabdijevanja usljed kineskih izvoznih ograničenja.
Kasnije tokom mjeseca, Tramp je rekao da je postignut dogovor s Kinom prema kojem će Peking isporučivati magnete i rijetke zemne elemente, dok će Sjedinjene Države omogućiti kineskim studentima da studiraju na američkim fakultetima i univerzitetima.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR