Rumunija se suočava s potrebom da ukine 20 odsto radnih mjesta u državnoj upravi, uz povećanje PDV-a i uvođenje viših akciza. Vladi predstoji težak period.
Nova rumunska vlada priprema se za pravo vatreno krštenje, drastične mjere koje planira da sprovede kako bi smanjila najveći budžetski deficit u Evropskoj uniji gotovo sigurno će izazvati ozbiljno protivljenje.
Među mjerama koje se razmatraju u šestoj po veličini zemlji EU su smanjenje broja zaposlenih u državnoj upravi za 20 odsto, što znači otprilike 167.000 ljudi, povećanje poreza na dodatu vrijednost i uvođenje nove takse na igre na sreću.
Deficit je prošle godine iznosio 9,3 odsto bruto domaćeg proizvoda, a neuspjeh u njegovom smanjenju mogao bi dovesti do snižavanja kreditnog rejtinga države, što bi dodatno povećalo troškove zaduživanja i potencijalno još više proširilo deficit. Rumuniji prijeti i obustava sredstava iz evropskih fondova za regionalni razvoj i postpandemijski oporavak.
Koalicija od četiri partije, na čijem je čelu liberalni premijer Ilije Boložan, zvanično je preuzela vlast 23. juna, a otpor je već krenuo.
Zaposleni u zgradi u kojoj se nalazi kabinet premijera u petak su protestovali protiv nacrta zakona koji predviđa smanjenje bonusa i ukidanje dodatnih slobodnih dana za one koji rade u otežanim uslovima, izvještava Digi24. Vlada je, zbog zahtjeva sindikata, odložila raspravu o ovoj temi.
Evropska komisija je u nacrtu preporuke, o kojoj će ministri finansija i privrede raspravljati 8. jula, zatražila od Rumunije da do 2030. godine deficit smanji na 2,8 odsto BDP-a.
Put do tog cilja biće bolan. Pored smanjenja državne administracije, u nacrtu vladinog plana navodi se povećanje poreza na igre na sreću i akciza.
Vlada takođe planira da poveća porez na dobit i dividende sa 10 na 16 odsto, kao i da podigne stopu PDV-a na ogrjev i druge energente sa 5 na 9 odsto. Snižene stope PDV-a za određene proizvode, izuzev hrane i lijekova, porasle bi na 19 odsto.
„Ova korekcija je toliko duboka i sveobuhvatna da bol ne može da se izbjegne“, kazao je Danijel Dajanu, bivši ministar finansija i predsjednik Fiskalnog savjeta Rumunije, koji daje preporuke vladi u vezi s budžetom. Dodao je da će ovo biti „dan obračuna“ za Rumuniju.
Nova vlada planira i preispitivanje investicionih projekata, kao i ograničavanje državnih subvencija isključivo na one programe koji povećavaju izvoz, smanjuju uvoz i donose dodatnu vrijednost.
„Moramo da ubijedimo Rumune, međunarodne kreditore i Evropsku komisiju da zajedno učestvuju u ovom naporu kako bismo izbjegli snižavanje kreditnog rejtinga, što bi nas dovelo u još težu i bolniju situaciju“, poručio je ministar finansija Aleksandru Nazare novinarima.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR