Sirijski predsjednik Ahmad Al-Šara primio je britanskog ministra vanjskih poslova Dejvida Lemija u Damasku, obilježivši time prvu posjetu visokog britanskog zvaničnika Siriji otkad su prije više od jedne deceniji prekinute diplomatske veze između dvije zemlje.
Prema saopštenju sirijskog predsjedništva, na sastanku je učestvovau sirijski ministar vanjskih poslova Asad Al-Šibani te se razgovaralo o bilateralnim odnosima i načinima osnaživanja saradnje između dvije zemlje. Takođe se razgovaralo o regionalnim i međunarodnim događanjima.
London je obećao 110 miliona eura humanitarne i pomoći za razvoj kako bi pomogao u finansiranju troškova života Sirijaca, obrazovanju i zemljama u kojima se nalaze sirijske izbjeglice.
Stabilna Sirija u britanskom je nacionalnom interesu, rekao je britanski diplomata, navodeći kao prioritet borbu protiv terorizma, suzbijanje ilegalne migracije i uništenje ostataka programa hemijskog oružja koje datira iz vremena dugogodišnjeg vođe Bašara al-Asada koji je zbačen u decembru.
Britanija je prekinula diplomatske veze sa Sirijom sredinom 2012. nakon eskalacije protivvladinih protesta i društvenih nemira. Lemijeva posjeta signalizira potencijalni preokret u zapadnom odnosu prema Damasku kako se regionalna dinamika razvija.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR