Malik Lutfi je razmišljao šta od porodične imovine može spasiti u onim rijetkim trenucima dok su izraelske snage rušile kuće u izbjegličkom kampu Tulkarm, gdje je odrastao, na okupiranoj Zapadnoj obali, piše Reuters.
Sada, sa 51 godinom i šestoro djece, iznajmio je malu sobu u obližnjem gradu Tulkarm, ali bez pristupa svojoj radnji za popravku elektronike u kampu pod kontrolom vojske, nema prihoda da plati kiriju, što mu izaziva brigu za budućnost porodice.
Dok su bageri tutnjali vani, rekao je: „Izbacili su nas prije šest mjeseci i još smo vani. Kad se vratiš, pokušaš ponijeti šta možeš, ali za dva sata, samo rukama, ne možeš ponijeti mnogo“.
Dodao je da poznaje mnogo porodica u još težoj situaciji, koje su pritisnute da žive u pretrpanim školama ili na komadima zemlje.
„Čekamo pomoć“, rekao je.
Izraelske operacije istjeruju desetine hiljada Palestinaca sa Zapadne obale, kao što je Lutfi, navodi B’Tselem, nezavisni izraelski centar za ljudska prava na okupiranim teritorijama.
Oko 40.000 stanovnika iz izbjegličkih kampova Tulkarm, Nur Šams i Dženin raseljeno je tokom vojne operacije ove godine, kaže B’Tselem.
Izrael tvrdi da djeluje protiv žarišta militantnosti, uključujući sjeverne gradove Tulkarm i Dženin.
„To zahtijeva rušenje objekata, kako bi snage mogle slobodno djelovati i kretati se bez prepreka unutar područja“, rekao je u utorak izraelski vojni portparol.
„Odluka o rušenju ovih zgrada donesena je zbog operativne potrebe i samo nakon razmatranja drugih opcija“, dodao je u saopštenju.
Izraelska rušenja izazvala su široku međunarodnu osudu, a dešavaju se u vrijeme pojačane zabrinutosti Palestinaca zbog moguće organizovane namjere Izraela da formalno pripoji Zapadnu obalu, područje osvojeno u ratu 1967. godine.
Reuters je ove sedmice svjedočio kako bageri razaraju zgrade i prave široke nove puteve okružene ruševinama kuća od betona. Stanovnici su na kamione nagomilavali stolice, ćebad i kuhinjski pribor.
Guverner Tulkarm-a, Abdulah Kamil, rekao je da je u posljednjim sedmicama razaranje pojačano, sa 106 kuća i 104 druge zgrade uništene u kampovima Tulkarm i Nur Šams.
„Ono što se dešava u Tulkarmu je izraelska politička odluka, nema veze sa bezbjednošću“, rekao je palestinski guverner. „U kampu ništa nije ostalo, postao je duhovski kamp“.
Izraelska operacija na sjevernoj Zapadnoj obali, koja je počela u januaru, jedna je od najvećih od Drugog intifada ustanka prije više od 20 godina, uključujući nekoliko brigada vojske ranije ove godine, uz podršku dronova, helikoptera i, prvi put u decenijama, teških borbenih tenkova.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR