Odluke američkog predsjednika Donalda Trampa o uvođenju carina, donijete otkako je preuzeo dužnost 20. januara, šokirale su finansijska tržišta i unijele veliku dozu neizvjesnosti u globalnu ekonomiju.
Hronologija ključnih dešavanja je u nastavku:
1. februar – Tramp uvodi carine od 25% na većinu uvoza iz Meksika i Kanade, te 10% na robu iz Kine, tražeći da ove zemlje smanje dotok fentanila i ilegalnih migranata ka SAD.
3. februar – Privremeno povlači prijetnju carinama prema Meksiku i Kanadi, pristajući na 30 dana odlaganja u zamjenu za ustupke u kontroli granice i borbi protiv kriminala. Sličan dogovor nije postignut s Kinom.
7. februar – Tramp odlaže carine na male pošiljke iz Kine dok Ministarstvo trgovine ne potvrdi da postoje adekvatni sistemi za obradu i naplatu tih carina.
10. februar – Povećava carine na čelik i aluminijum na fiksnih 25%, bez izuzetaka.
3. mart – Najavljuje da će od 4. marta stupiti na snagu carine od 25% na robu iz Meksika i Kanade, dok se carine povezane s fentanilom na kineske proizvode udvostručuju na 20%.
5. mart – Pristaje da za mjesec odloži carine na određena vozila proizvedena u Kanadi i Meksiku, nakon razgovora s direktorima General Motorsa, Forda i predsjednikom Stellantisa.
6. mart – Iznosi iz Kanade i Meksika oslobođeni su carina u trajanju od mjesec, na osnovu sjevernoameričkog trgovinskog sporazuma.
26. mart – Tramp uvodi carinu od 25% na uvezene automobile i laka vozila.
2. april – Najavljuje uvođenje opštih globalnih carina od 10% na sav uvoz, uz znatno veće stope za najveće trgovinske partnere SAD.
9. april – Zbog velikih potresa na berzama koji su izbrisali bilione dolara, Tramp pauzira većinu carina specifičnih po zemljama na 90 dana. Opšta carina od 10% na skoro sav uvoz ostaje na snazi.
Najavljuje da će povećati carinu na kineske proizvode sa 104% na 125%, čime ukupna dažbina na kinesku robu dostiže 145%, uključujući prethodno uvedene carine zbog fentanila.
13. april – Administracija izuzima pametne telefone, kompjutere i određenu elektroniku (uglavnom iz Kine) iz novih visokih carina.
22. april – Vlada SAD pokreće bezbjednosne istrage o uvozu farmaceutskih proizvoda i poluprovodnika, pozivajući se na Zakon o trgovini iz 1962. godine, s ciljem da se i na te sektore uvedu carine.
4. maj – Tramp uvodi carinu od 100% na sve filmove proizvedene van SAD.
9. maj – Tramp i britanski premijer Keir Starmer objavljuju ograničeni bilateralni trgovinski sporazum. Zadržane su carine od 10% na britanski izvoz, omogućena su ograničena proširenja pristupa tržištu u poljoprivredi i snižene su visoke američke carine na britanska vozila.
12. maj – SAD i Kina postižu privremeni dogovor o sniženju uzajamnih carina. U okviru 90-dnevnog primirja, SAD smanjuje dodatne carine na kinesku robu sa 145% na 30%, dok Kina spušta svoje carine sa 125% na 10%.
13. maj – SAD snižava carinu na male kineske pošiljke ("de minimis") za robu do 800 dolara vrijednosti, sa 120% na 54%.
23. maj – Tramp najavljuje preporuku za carinu od ravno 50% na robu iz Evropske unije, s primjenom od 1. juna. Takođe upozorava kompaniju Apple da će se suočiti s carinom od 25% ako njihovi telefoni budu proizvodeni van SAD.
25. maj – Odustaje od prijetnje o 50% carinama na robu iz EU, produžava rok za pregovore do 9. jula.
28. maj – Trgovinski sud SAD blokira primjenu carina, presudivši da je predsjednik prekršio ovlašćenja uvođenjem opštih carina na robu iz partnerskih zemalja. Administracija najavljuje žalbu.
29. maj – Federalni apelacioni sud privremeno vraća na snagu najšire Trampove carine, obustavljajući presudu nižeg suda dok se razmatra žalba vlade. Rok za odgovor tužilaca je 5. juna, a za vladu 9. juna.
3. jun – Tramp potpisuje izvršni nalog kojim se carine na uvozni čelik i aluminijum podižu sa 25% na 50%.
12. jun – Na događaju u Bijeloj kući upozorava da bi uskoro mogao povećati carine na automobile, kako bi motivisao proizvođače da više ulažu u SAD.
3. jul – Tramp najavljuje carinu od 20% na mnoge proizvode iz Vijetnama, dok će roba iz trećih zemalja koja se re-izvozi kroz Vijetnam biti opterećena sa 40%.
6. jul – Na mreži Truth Social piše da će zemlje koje podržavaju "anti-američke politike" grupe BRICS plaćati dodatnu carinu od 10%.
7. jul – Takođe na Truth Social, saopštava da će dodatne carine najavljene prethodnih mjeseci stupiti na snagu 1. avgusta, jer se bliži zaključivanje više trgovinskih sporazuma. U pismima upućenim 14 zemalja, uključujući Japan, Južnu Koreju i Srbiju, najavljuje carine između 25% i 40% od 1. avgusta.
8. jul – Tramp poručuje da će uvesti carinu od 50% na uvoz bakra, a uskoro i dodatne dažbine na poluprovodnike i farmaceutske proizvode.
čitalac
Mislim da će sjutra biti glasanje o novim sankcijama Rusiji u američkom Kongresu. Napokon!