Poljska bi trebalo da povrati sredstva koja su joj uskraćena iz redovnih isplata Evropske unije, a koja su bila zadržana radi naplate kazne zbog ranijeg nepoštovanja presude Suda pravde EU, izjavila je danas savjetnica tog suda.
Najviši sud EU je 2021. godine uveo dnevnu kaznu od 500.000 eura Poljskoj, jer nije obustavila rad lignitnog rudnika i termoelektrane Turov, smještenih uz granicu sa Češkom.
Kazna je uslijedila nakon žalbe Praga, koji je tvrdio da rad postrojenja ugrožava izvore pijaće vode za stanovništvo sa češke strane granice.
Bivša nacionalistička vlada Poljske odbila je da sprovede odluku suda, zbog čega je Evropska komisija zadržala 68,5 miliona eura iz sredstava koja je Unija redovno trebalo da isplati Varšavi.
Opšti sud EU presudio je 2024. da je Evropska komisija imala pravo da obustavi ta sredstva kako bi se pokrile kazne.
Nova centristička vlada Poljske zatražila je od suda da poništi tu presudu i same kazne.
„U mišljenju koje je danas iznijela, generalna zastupnica Julijane Kokot predlaže da Sud pravde usvoji žalbu Poljske, poništi presudu Opšteg suda i ukine odluke Komisije o kompenzaciji,“ navodi se u saopštenju suda.
Sud pravde u većini slučajeva u svojim presudama slijedi mišljenje generalnog advokata.
U saopštenju se takođe podsjeća na „sporazumno rješenje“ koje su Varšava i Prag postigli 2022. godine, prema kojem je Poljska platila Češkoj odštetu za unapređenje infrastrukture i druge ekološke mjere, u zamjenu za nastavak rada postrojenja Turov.
Sud navodi da zbog tog dogovora „Komisija nije imala pravo da naplati kaznu iz sredstava namijenjenih Poljskoj iz budžeta EU“.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR